Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fundament Listopad/Grudzień
#1
Hej wszystkim.

We wtorek koparka mi rowna teren i wyznaczamy osie. Cel to fundamenty w tym roku. Mam ostatnio wahania czy pogoda sie nie pogorszy i nie przyjdą temperatury około 0. Czy takie temperatury będą miały niekorzystny wplyw na ławe? Nie wysadzi mi jej jak przyjdą przymrozki? Jaki beton zamówić z betoniarni aby spełniał ewentualne wymagania betonowania w takich warunkach? Na filmikach z sezonu 1 u Łukasza widziałem, że budowali gdy leżał snieg... ale czy to bezpieczne ? Jak tak to do jakiej temperatury mogę spokojnie robic fundamenty?
Prosze o porade bo na prognozie dlugoterminowej są glownie w ciagu dnia temperatury na plusie natomiast w nocy do -6.
Z gory dziekuje.
Odpowiedz
#2
Jak nie masz ciśnienia to poczekaj, Stan zero ogarniesz w miarę szybko, więc po co ma to zimować?
Odpowiedz
#3
(12.11.2018, 10:54)lukas0685 napisał(a): Jak nie masz ciśnienia to poczekaj, Stan zero ogarniesz w miarę szybko, więc po co ma to zimować?

Sprawa wygląda tak, że mam do konca roku wolny czas i bym to ogarnal. Niestety na wiosne juz tego czasu mial nie bede i musialbym zatrudniac ekipe (a to dodatkowe koszta)
Odpowiedz
#4
wystarczy 2 dni na plusie i beton osiągnie wystarczającą wytrzymałość aby mróz mu nie zaszkodził... oczywiście w niskich temperaturach proces wiązania w mieszance betonowej znacznie spowalnia...osiągnie swoją wytrzymałość ale nie w ciągu 28 dni tylko dłużej... w okresie jesienno- zimowym 90% betoniarni przechodzi na cement typu R ( wysoka wytrzymałość wczesna- szybciej wiąże) ewentualnie używa domieszek przyspieszających wiązanie lub przechodzi na "cem I".
Także o beton bym się nie martwił tylko o grunt pod ławą, jeżeli jest wysadzinowy ( glina lub piasek gliniasty) to może być problem
zimą - grunt podczas zamarzania będzie zwiększał znacznie swoją objętość i "podnosił ławę do góry i może popękać bo beton ma słabą wytrzymałość na rozciąganie... ok 10 razy mniejszą niż na ściskanie dlatego stosujemy stal jako zbrojenie bo ona przejmuje siły rozciągające, zginające działające na "beton".
Jezeli masz piasek pod ławą to śmiało lej, jak glina to czekaj lub wylej i obsyp piaskiem lub zabezpiecz w inny sposób przed przemarzaniem

Najlepiej by było w tym roku zrobić ławę , ściany fundamentowe i zasyp a chudziaka na wiosnę....
Odpowiedz
#5
(12.11.2018, 11:10)aarek1404 napisał(a): Najlepiej by było w tym roku zrobić ławę , ściany fundamentowe i zasyp a chudziaka na wiosnę....

Ja tak właśnie robię, w tym tygodniu zasypuję całość i zamykam temat budowy w tym roku. Problemem narazie nie była temperatura a opady - trafił się tydzień deszczu. Ściany fundamentowe cały czas były wtedy mokre (ja mam żelbetowe a nie bloczki) co spowolniło malowanie dysperbitem. Ogólnie dysperbit pasuje kłaść w ładną pogodę aby nie trafiły się opady deszczu lub też mróz bo widziałem, że duża część tych produktów jest na bazie wody. Nawet jak kupowałem dysperbit to w hurtowni mieli już go wewnątrz budynku a nie na zewnątrz - aby go uchronić przed przymrozkami. Ogólnie mi się udało zdążyć, jak do tej pory pogoda była rewelacyjna ale czy bym się odważył zaczynać w połowie listopada to nie wiem (ja zacząłem końcem września).
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu