Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak odbywa się wykop, czy niwelator optyczny jest konieczny?
#1
Dzień dobry,
na wiosnę mam zamiar rozpocząć budowę domu. Obejrzałem większość filmów i budowa ścian, szalowanie ławy, lanie betonu nie wydaje się trudne. Nie mogę natomiast ogarnąć sprawy wykopu i jego głębokości.
Przyjeżdża koparka na plac budowy. Skąd koparkowy ma wiedzieć ile wykopać i czy wykop jest prosty?
Łukasz na filmach używa niwelatora, ktoś chodzi z łatą i od poziomu zero wyznaczonego bez geodetę określają czy kopać głębiej czy nie.
Czy jak nie mam niwelatora to trzeba dzwonić po geodetę żeby był przy wykopie i określał jego głębokość i poziom? Czy lepszym rozwiązaniem jest zakup niwelatora na potrzeby tylko jednej budowy? 
Nie daje mi to spokoju, może ktoś mi wytłumaczy jak to się odbywa.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#2
Ja przy wykopie używałem niwelatora i powiem, że bez niego nie byłoby szans aby u mnie wykonać dobry wykop. Miejsce na dom jest trochę nierówne po zgrubnym równaniu terenu kilka lat temu. Zero w jednym narożniku było ponad 37cm nad ziemią a w przeciwległym było już kilkanaście cm pod ziemią. Co jakiś czas pilnowałem wykopu i powiem Ci, że koparkowy nawet wychodził z koparki patrzeć i mówi, że bez jaj chyba coś źle mierzę bo to nie może być równo. Jednak po wykonaniu całej roboty jak się stanie w wykopie i dobrze przypatrzy to widać na całości, że jest równo.

Żona pytała się koparkowego czy jak robi taką robotę to ktoś go niwelatorem pilnuje. Stwierdził, że tylko kilka razy mu się karierze przytrafiło a robi lata. Pewnie da się to ogarnąć szlaufwagą czy innymi rozwiązaniami ale niwelator daje super szybką odpowiedź a taką chcemy kiedy koparkowy robi na godziny.

Poszukaj czy w okolicy nie można wypożyczyć niwelatora, wyjdzie mocno taniej niż płacić geodecie.
Odpowiedz
#3
U mnie różnice po 50cm na narożnikach i żadnego niwelatora nie używałem. Wystarczy wprawa koparkowego. Trzymasz się poziomu zero i to wszystko.
Odpowiedz
#4
@lukas0685 miałeś widać bardzo dobrego koparkowego, u mnie ten co był widziałem, że nie bardzo czaił na początku poziomu w miejscu gdzie najbardziej głęboko musiał kopać, dopiero od połowy już mu szło dosyć dobrze.
Odpowiedz
#5
i tak nie da rady zrobić do centymetra , resztę gubisz na ławie i to wszystko
Odpowiedz


#6
Wypożyczenie u mnie w mieście to około 70zł za dobę.
Nowy niwelator na alledrogo to około 500-600zł. Czy te tanie niwelatory są coś warte?
Niwelator niby przyda się później, ale później już można korzystać ze szlaufwagi.
Pzdr
Odpowiedz
#7
Też mnie trochę przeraża jak równo postawić fundamenty bez niwelatora..
Odpowiedz
#8
@maciek1221 jak budowę zaczynasz na wiosnę to może pomyśl nad zerkaniem na olx czy ktoś w okolicy nie sprzedaje jakiejś markowej używki. Ja kupiłem boscha używanego za 500zł ze statywem i łatą, miałem okazję odebrać osobiście i go przetestować.
Odpowiedz
#9
Jakie są markowe niwelatory z tych tańszych? Bosch i co jeszcze wartego uwagi?
Odpowiedz
#10
Hej! Jak cos to mam na sprzedaz niwelator Bosh GOL 20G wraz z łatą i statywem. Niwelator zakupiłem nowy na potrzeby tylko mojej budowy dlatego jest jak nowy. Łatę i statyw kupiłem używane i są w stanie dobrym. Jeżeli jest ktoś zainteresowany to zapraszam na priv
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu