Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pełne szalowanie ławy
#1
Witam,

Z uwagi na warunki terenowe - dom budowany w najniższym punkcie działki i co oczywiste konieczność podniesienia poziomu gruntu wokół budynku, chciałbym Was podpytać o temat pełnego szalunku.

Dlaczego taki pomysł?

1. aktualnie grunt jest 40cm poniżej drogi
2. humus to ok 30-40cm i mamy piasek z minimalną domieszką gliny
3. docelowy poziom gruntu to 20cm powyżej drogi

Po zdjęciu humusu 40cm jesteśmy 100cm poniżej docelowego poziomu gruntu - biorąc pod uwagę strefę przemarzania na poziomie 80cm jest gites.

Gdyby chcieć ogarnąć ławę w "łukaszowy" sposób to uwzględniając ok 10cm szalunek schodzimy 30cm w grunt - dochodzą nam 2 warstwy bloczków, dłuższy czas murowania itp.

Stąd też koncepcja na szalowanie

OSB 25mm, pręt fi8, podkładki, nakrętki, dodatkowe wzmocnienia pod podkładki - wszystko już jest.

Pytanie:
- czy skręcenie szalunku z OSB 25mm o wysokości 40cm np. 10cm od dołu i 10cm od góry na przemian co 60-70cm jest wystarczające? czy jednak trzeba dawać zastrzały z łaty/kontrłaty itp.? oczywiście jakiś zastrzał planuję ale bardziej aby szalunek się nie przesuwał niż aby go nie rozsadziło

- szalunek będę robił w pojedynkę - czy Waszym zdaniem przy 40cm szalunku sposób Łukasz z poziomowaniem (2 kontrłaty + deska do sznurka) ma sens? Wyskość szalunku podowuje ze "patyki" muszą być bardzo długie

- wstępnie planowałem zrobić suchy beton - jak Łukasz na jednej z pierwszych budów - w pojedynkę będzie ciężko z czasem i w związku z tym myślę o folii i laniu całości ławy z C20/25w8 - czy folia musi wyścielać cały szalunek czy wystarczy dać ją na dno i na niej postawić szalunek - taki patent byłby łatwiejszy

- pręty dawać w rurki czy nie? co robić z dziurami po prętach/czy i czym wypełnić rurki po wyjęciu prętów?

Dodam, ze fundament ma nieco ponad 100mb i w związku z tym szukam rozwiązań, które maksymalnie ułatwią mi zadanie i pozwolą temat zamknąć w tydzień a nie miesiąc Smile
Oczywiście szukałem wypożyczalni ścisków budowlanych jakie Łukasz używał przy pełnych szalunkach i dalej przy słupach itp. ale nikt w promieniu ok 50km od Poznania nie ma czegoś takiego - tylko żabki.

Za wszelkie sugestie będę bardzo wdzięczny ..

pzdr
Tomek
Odpowiedz
#2
Nie lepiej zrobić normalną ławę na 40cm i wyjechać z bloczka wyżej?. Ja byłem zaniżony prawie metr poniżej drogi i do tego spadek w drugą stronę . Zrobiłem ławę i wyjechałem 10 bloczków do góry na zero z drogą. Obecnie już dachówka na dachu i nic się nie dziej. Koszty to 24,000 zl stan zero.
Odpowiedz
#3
u mnie warstwa bloczków z robotą to ok 1.5kzł wiec 2 to już 3k. Do tego XPS, izolacja itd. Dodatkowo dno ławy na 130cm w stosunku do poziomu gruntu .. trochę przesada.

OSB na wieniec i tak potrzebuje wiec i tak trzeba kupić - zakładam, że 95% uda się zdemontować z ławy i wykorzystać przy wieńcu.
Odpowiedz
#4
to trochę drogo u ciebie z robotą. Kupę czasu zejdzie ci na szalunku tak czy inaczej. Musisz to po prostu przekalkulować. U mnie kilka warstw więcej bloczka nie robiły dużej różnicy, też rozglądałem się za gotowym szalunkiem, żeby zyskać trochę wysokości , ale nic takiego w okolicy nie znalazłem. 100mb to budujesz dom raz większy, czy masz tyle ścian działowych?.
Odpowiedz
#5
2 warstwy to jest ok 550 bloczków - wiec sam materiał też robi robotę.

osb i cały osprzęt już mam.
Odpowiedz


#6
to masz bardzo powiększony oryginalny projekt. Przy osb pamiętaj o zastrzałach na górze dodatkowo.
Odpowiedz
#7
mam zupełnie inny projekt ale domza150 sledzę od A do Z a, ze tutaj sporo ogarniętych ludzi bez "zadęcia" to pozwoliłem sobie podpytać
Odpowiedz
#8
Jeśli działka w miarę równa to nie zdejmuj humusu tylko deski na górę do sznurka,wykop na 60-70 cm i beton ,reszta z bloczka.OSB i szpilki przy 100 mb to kupa kasy i roboty .
Nie musi być perfekcyjnie, żeby było idealnie


Odpowiedz
#9
Miejsce w którym powstaje dom nie jest równe - różnica to maksymalnie 50cm. Po tych ostatnich suszach jest "nieco" twardo na kopanie szpadlem po 60-70 czy miejscami i 100cm.

85x 2m gwintowany pręt fi8
ok 400 nakrętek
ok 350 podkładek podwójnych
całość ok 450zł

OSB udało mi się ogarnąć w bdb cenie i mam już je idealnie pocięte na 40cm pasy. OSB i tak musiałbym kupić na wieniec, część szpilek też więc suma summarum dodatkowy koszt to połowa szpilek/nakrętek/podkładek czyli max z 200zł.

Roboty sporo ale chce to zrobić osobiście zanim ekipa się pojawi na działce.

Docelowo OSB wykorzystam (przynajmniej częściowo) jako "techniczna" podłoga na wiązarach w miejscach gdzie będą szły instalacje a resztę jeśli stan pozwoli razem ze szpilkami itp. wystawie na sprzedaż i pewnie parę zł. odzyskam.

A jeszcze dodam, ze grunt mam klasy IV (bardzo fajny, nieciężki) więc chce go wykorzystać aby podnieść poziom wokół domu i już (może) nie kupować ziemi a tylko piasek zasypowy.
Odpowiedz
#10
ja bym zrobił to inaczej najpierw doszedł bym do poziomu poniżej humusu czyli 100cm i gdybyś tutaj chciał lać ławy sposobem łukasza fundament miał by 120+ ewentualnie chudziak a można zdjąć humus i dowieźć 30cm piasku zasypowego i go zagęścić to jest koszt którego i tak nie unikniesz a pomógł by Ci w zaszalowaniu ławy dobrze zagęszczony piasek zasypowy z domieszką gliny(najczęściej) po zagęszczeniu jest jak rodzimy grunt kopiesz w nim i nie obsypuje się
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu