Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
moc pompy ciepła
#11
Da się dobrać i stwierdzić, że moc Pompy Ciepła będzie wystarczająca na podstawie informacji jakie przedstawił biszkopt15, i doświadczony fachowiec nie może mieć z tym żadnych problemów, ale faktycznie bardzo wiele parametrów ma na to wpływ, więc im więcej szczegółów podamy do wyceny tym lepiej. Już na samym początku widzimy, że izolacja budynku jest słaba bo na podłodze jest tylko 10cm styropianu (jaki by nie był), gdzie przy budynku parterowym jest to najbardziej kluczowy element całego systemu (poza wentylacją i oknami mamy tam największe straty ciepła). Moc 5kW jest podana dla temp. zewnętrznej +7st. C i przy -15st. moc grzewcza będzie jeszcze mniejsza. Moim zdaniem dobór pompy Panasonic HP 5kW lub Samsung 5kW jest błędem, który mocno przyczyni się do podniesienia miesięcznych rachunków za ogrzewanie, nie mówiąc już o wodzie CWU, która będzie musiała non stop na grzałce pracować.

(12.09.2018, 21:26)Darek 1988 napisał(a): Ja zakupiłem pompę ciepła firmy dimplex 6 kW. Rozmawiałem z przedstawicielem i wyliczył ze wystarczy.

Prawda jest taka, że przedstawiciel na ogół nie ma wiedzy technicznej tylko ma wiedzę marketingową i wie jak coś sprzedać, zawsze coś wciśnie aby tylko sprzedać - taka jego praca (i nie bierze za to żadnej odpowiedzialności). Dopiero instalator, który Ci ją zainstaluje weźmie na siebie całą odpowiedzialność, gwarancję itp! 
Powiem tak, 6kW gruntowa z dobrym dolnym źródłem pewnie dałaby sobie radę bez najmniejszego problemu, natomiast pompy typu powietrze-woda dobiera się troszkę inaczej. Zapytaj lepiej tego przedstawiciela jaką moc grzewczą ma ten Dimplex przy temp. zewnętrznej -15st.C (bez grzałek).
Odpowiedz
#12
Dziękuję za odpowiedzi. Podsumowując szukam dalej I odpuszczam sobie pompy 5KW.
Co do izolacji mogę jeszcze zwiększyć grubość izolacji na ścianach I ewentualnie stropie. Co do posadzki mam już wymurowane ściany I nie podniosę nadproży drzwiowych,
Dzisiaj otrzymałem ofertę na pompy:
DeDietrich Lizea 8 IV200 oraz Mitsubishi Zubadan 8 . Obie 8KW. Cena DeDietrich jest dla mnie akceprowalna, natomiast Mitsubishi poza zasięgiem.
Czy macie może jakieś opinie o pompie DeDietrich Lizea 8 IV200? Szukałem czegoś w necie, ale nie ma zbyt wiele informacji. Jest to pompa ze zintegrowanym zasobnikiem 200l.
Odpowiedz
#13
(13.09.2018, 20:44)biszkopt15 napisał(a): Dziękuję za odpowiedzi. Podsumowując szukam dalej I odpuszczam sobie pompy 5KW.
Co do izolacji mogę jeszcze zwiększyć grubość izolacji na ścianach I ewentualnie stropie. Co do posadzki mam już wymurowane ściany I nie podniosę nadproży drzwiowych,
Dzisiaj otrzymałem ofertę na pompy:
DeDietrich Lizea 8 IV200 oraz Mitsubishi Zubadan 8 . Obie 8KW. Cena DeDietrich jest dla mnie akceprowalna, natomiast Mitsubishi poza zasięgiem.
Czy macie może jakieś opinie o pompie DeDietrich Lizea 8 IV200? Szukałem czegoś w necie, ale nie ma zbyt wiele informacji. Jest to pompa ze zintegrowanym zasobnikiem 200l.

Tutaj masz trochę informacji.

Dlaczego zdecydowałeś się na wentylację grawitacyjną, która marnuje nawet 30% energii na ogrzewanie budynku? Przy ogrzewaniu pompą ciepła to dość dziwne rozwiązanie. Dodatkowo przy ogrzewaniu PC i wentylacji mechanicznej, można sporo zaoszczędzić na kominach i ich obróbce. Jest jeszcze LG Therma V, która moim skromnym zdaniem jest zdecydowanie pewniejszym rozwiązaniem w stosunku do DeDietrich, o którym bardzo mało wiadomo, nie wspominając o zwykłym Panasonic`u. Co do grubości ocieplenia ścian, 15 cm styropianu to minimum, 20 cm będzie dużo lepszym rozwiązaniem, jednak trzeba do tego dobrać odpowiednie okna i ocieplenie stropu. Szkoda słabego ocieplenia podłogi i pewnie braku jakiegokolwiek ocieplenia w warstwie bloczków fundamentowych, co będzie skutkować sporymi mostkami i upływami ciepła.

Reasumując, zastanów się nad wentylacją mechaniczną, którą można zrobić za bardzo rozsądne pieniądze, i która poza mniejszymi stratami ciepła, zapewnia zawsze czyste i świeże powietrze oraz w sposób radykalny ogranicza ilość kurzu w domu. Zastanów się nad dobra stolarką okienną, ociepleniem ścian i stropu.
Odpowiedz
#14
Dzięki za poradySmile
Nie zdecydowałem się na rekuperację, ponieważ jest do dodatkowe 10-20 tyś zł oraz kolejne urządzenie elektryczne, które może sie popsuć. Prawdę powiedziawszy dużo o tym myślałem i doszedłem do wniosku, że nawet jak rachunki za ogrzewanie będą 1000zł rocznie wyższe to i tak będzie mi się to zwracało wiele lat oczywiście zakładając, że rekuperator się nie popsuje. Dodatkowo trzeba czyscić kanały i rekuperator troche hałasuje. Wiem, że poprawia to komfort, ale wiele lat mieszkałem w domu bez rekuperacji i nie odczułem skutków braku wentylacji w domu.
Przemyślę poprawę izolacji na ścianch i stropie. Bloczki są ocieplone styropianem aqua 10cm
Decyzja o pompie ciepła zapadła, ponieważ nie mam gazu przy działce, a nie chcę węgla. Potrzebuję rozwiązania w miarę bezobsługowego.

Skłanam się ku pompie panasonica 9kw 1 fazowej. Poszukam instalatora na śląsku.
Odpowiedz
#15
Witam.Jestem na etapie wykończeniówki.W listopadzie będe miał montowaną pompę ciepła Panasonica 9 kw.Wszędzie,podłogówka,styropian podłoga 15cm,ściana 20cm,strop wełna 25cm.Cena pompy z montażem 24.500zł.

Pozdrawiam.
Odpowiedz


#16
Zajrzyj tutaj ghs-polska.pl z Rudy Śląskiej.
Odpowiedz
#17
Dobry wybór. Ja zacznę od przerobienia jednostki wewnętrznej klimatyzatora LG Prestige H09AK, który posiadam. Tytanowy wymiennik i pozostałe potrzebne graty nie powinny przekroczyć kwoty 1,5-2 tysięcy. Moc grzewcza przy +7 to 6,6 KW, przy - 7 spada do 4,3 KW, więc liczę się z koniecznością dogrzewania grzałkami w mroźniejsze dni.
Odpowiedz
#18
(14.09.2018, 17:16)biszkopt15 napisał(a): Nie zdecydowałem się na rekuperację, ponieważ jest do dodatkowe 10-20 tyś zł

Jeśli zlecisz komuś, to być może. Samodzielne wykonanie wyjdzie taniej. 
http://www.forum.domza150tysiecy.pl/thread-335.html
http://www.forum.domza150tysiecy.pl/thread-322.html

(14.09.2018, 17:16)biszkopt15 napisał(a): Skłanam się ku pompie panasonica 9kw 1 fazowej.

Cała moc pompy wraz z grzałkami obciąży jedną fazę, czyli elektryk tam musi rozłożyć obwody reszty domu, aby inne energożerne odbiorniki (np. pralka, lodówka, zmywarka) były podłączone do innych faz.
Polecam trójfazową. Różne elementy pompy mogą brać prąd z innych faz, grzałki też będą podłączone do różnych faz. Przynajmniej tak jest w Panasonicu, ale niech mnie wind7 poprawi.
Nasz dom w 3DGaleria budowy | Już mieszkamy
Odpowiedz
#19
Sprawdź dobrze czy ci przyłącza starczy na 1f 9kw. Grzałki można podpiąć na inną fazę a pompę na druga co nie zmienia sprawy że pod samą pompę to wypadałoby podjechać przewodem 10 mm2. Ja na razie pompy nie będę montował ale elektrykę sobie będę robił już na ewentualną pompę i podjadę 5x10 pod rozdzielnie pompy bo nie wiem czy jak będzie dofinansowanie kupię 1f czy 3f. Jak planujesz pompe 1f to sobie zrób dobre przyłącze z zabezpieczeniem przedlicznikowym co najmniej 32A. Jak masz przyłącze do budynku 12-14 kw to sobie wybij z głowy pompę 1f.

Pzdr
Graucho
Odpowiedz
#20
co do pompy to szukałem co i jak natrafiłem na fajny filmik youtube ładnie wytłumaczone co i jak z poborem mocą itp
https://www.youtube.com/watch?v=WS6lur-7e44 https://www.youtube.com/watch?v=gzYfe-qHlOs
tak w praktyce jak to działa
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu