Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
moc pompy ciepła
#31
Nie no to że 3 fazy to chyba oczywiste.
Myślałem że dyskusja w pewnej chwili dotyczyła tego czy PC ma być kupiona 1 czy 3 fazowa (żeby był lepszy rozkład obciązenia) a nie czy do domu ma być 1 czy 3 fazy ale może coś żle ja zrozumiałem.
A jak to wygląda z pozycji samego przyłącza energetycznego? Czy to standardowa sprawa że będzie tam zabezpieczenie 32A pod PC Czy może trzeba będzie w energetyce załatwiać czy wykupić coś droższego , jakieś większe zapotrzebowanie na moc czy jak to się tam nazywa? Czy raczej z tej strony standardowe 3 fazy ?
Odpowiedz
#32
To może ja się zagalopowałem ale na moje 3 fazowa pc powinna mniej prądu zjadać. Aczkolwiek to pytanie do montera. Sprawa zabezpieczenia to o ile dobrze pamiętam tyle ile dasz mocy przyłączeniowej tj ile KW chcesz takie ci zabezpieczenie główne wybiorą. Najlepiej wziąć jakiegoś elektryka do pomocy w pisaniu papierków do elektrowni
Odpowiedz
#33
Czy jedno czy trzy fazowa mocy pobierze tyle samo. Nie płacimy za pobierany prąd tylko moc, bo prądu nie da się pobrać, on może tylko przepłynąć Smile Urządzenia 3-fazowe są efektywniejsze i stąd bierze się oszczędność. Poza tym te całe kupowanie mocy to bzdura. Już dawno powinni wprowadzić zasadę że do 100A kupuje się zabezpieczenie przedlicznikowe, a nie moc. Jeden weźmie 17kW a drugi 20kW. Zabezpieczenie przedlicznikowe te same ale za przyłącze 20kW policzą pewnie jakieś 400zł więcej mimo, że oba przyłącza kompletnie niczym się różnić nie będą. Nie wiem jak z opłatą abonamentową, ale podejrzewam że podstawa również będzie wyższa.
qwerty odnośnie zabezpieczenia to chodzi głównie o selektywność działania wyłączników. Jak będziesz miał przedlicznikowe 32A i postawisz w chacie pod PC 32A to jeżeli coś się wydarzy w instalacji do pompy lub w samej pompie wywali na 90% oba zabezpieczenia, chyba że do złącza z licznikiem masz 200m. Problem w tym że cała chata zostaje bez zasilania przez jedno urządzenie. Selektywność zabezpieczeń małych (takie same charakterystyki) na szybko to mnożnik 1,5-1,6 czyli zabezpieczenie selektywne z B16A będzie B25A. Taki układ gwarancji nie daje bo przy zwarciu i tak wszystko wywali ale przy uszkodzeniu urządzenia najpierw zadziała 16. Analogicznie dla B20 wychodzi B32 itd. Ogólnie nie ma co popadać w skrajnośći ale ja zawsze wszsytkim Klientom powtarzam, żeby brać te 17kW bo w domach ilość odbiorników z roku na rok rośnie.
Odpowiedz
#34
Od 21kW w tauronie dostajesz zabezpieczenie przedlicznikowe 40A. Ja takie przyłącze wziąłem dla siebie. 14kW to mam teraz w bloku (3fazy) gdzie używam min indukcji i jest święty spokój i wszystko ma ręce i nogi. Mam też kumpla który wziął 6kW do domu jednorodzinnego (3 fazy) i jak żona pierze to jest przegląd co jest włączone bo wywala Smile))

Każdy powinien wziąć kartkę do ręki i policzyć odbiorniki w domu. Z roku na rok urządzenia są coraz bardziej prądożerne (np żelazko 2.75kW Smile) indukcja 7kW. Piekarnik 3kW. Laserówka 2.5kW i można wymieniać dalej
Odpowiedz
#35
@MMichał o ile dobrze kojarzę z rachunków nie ma różnicy w abonamencie.
@graucho i ja tak polecam wziąć 21 i mieć to z bani raz że główne zabezpieczenie większe i można samą pompę na większym posadzić a dwa że kto wie czy za 10 lat syn na działce "warsztatu nie zbuduje" Wink
Odpowiedz


#36
Witam. Czy ktoś posiada pompę ciepła w  naszym projekcie i użytkuje? Czy używał już zimą? Jakie są koszta prądu? Jaki model pompy i moc? Jaki koszt pompy z montażem. Przepraszam za tyle pytań ale ogrzewanie pompą bardzo mnie zaciekawiło ponieważ znajoma posiada i jest bardzo zadowolona troszkę mi opowiedziała o tym ale chcę się jeszcze usłyszeć opini z naszego forum. I czy moc przyłączeniową można  w każdym momencie zwiększyć? Bo mamy podpisaną na 13kw. Pozdrawiam
Odpowiedz
#37
Ja słyszałem że lepiej rozważyć gruntową PC bo jest to efektywniejsze energetycznie (w gruncie stałe 10stopni na plusie
i sama sprężarka dzięki temu nie musi być wyżyłowana i pracować zimą na max swojej wydajności. Fakt dochodzą bardzo kosztowne odwierty i instalacje ale jest to podobno pewniejsze./bezpieczniejsze źródło niż powietrze. Czy ktoś robił takie porównanie między tymi PC w kontekście tego projektu ?
Odpowiedz
#38
(21.10.2018, 10:51)Kiczka16 napisał(a): .... I czy moc przyłączeniową można  w każdym momencie zwiększyć? Bo mamy podpisaną na 13kw.

Witam,
Tauron na swojej stronie podaje;
"Aby zwiększyć moc przyłączeniową, należy przejść przez proces przyłączenia do sieci tak, jak dla nowego obiektu. Opłata za przyłączenie pobierana jest za przyrost mocy przyłączeniowej. "
  Czyli jeszcze raz papierologia ta sama co przy nowym przyłączu.
Pozdrawiam i powodzenia.
Odpowiedz
#39
(21.10.2018, 10:51)Kiczka16 napisał(a): Witam. Czy ktoś posiada pompę ciepła w  naszym projekcie i użytkuje? Czy używał już zimą? Jakie są koszta prądu? Jaki model pompy i moc? Jaki koszt pompy z montażem. Przepraszam za tyle pytań ale ogrzewanie pompą bardzo mnie zaciekawiło ponieważ znajoma posiada i jest bardzo zadowolona troszkę mi opowiedziała o tym ale chcę się jeszcze usłyszeć opini z naszego forum. I czy moc przyłączeniową można  w każdym momencie zwiększyć? Bo mamy podpisaną na 13kw. Pozdrawiam

idziesz do biura obsługi składasz papierek, płacisz za dodatkowe kilowaty, wołasz elektryka na wymianę zabezpieczenia i po problemie. 13 kw to zabezpieczenie 3x25A na dom wystarczy w zupełności z pompą ciepła łącznie.
Odpowiedz
#40
Ja mam pompe ciepla juz drugi sezon 10kw 1 fazowa invertorowa i ma duzy zapas mocy a w domu salna . rodzina lubi po 23-24 stopnie i rachunki za prad w ubieglym styczniu i lutym gdzie bylo najzimniej mialem po 500zl na miesiac wraz z wszystkimi sprzetami w domu TV ,itp itd... Latem mam rachunki ok 300 zl ale mam 2 klimatyzacji ktore chodza przez wieksza czesc dnia .
Wg mojej wiedzy na ten dom spokojnie wystarczy 7-8kw.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu