Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Likwidacja kominów dymnych i wentylacyjnych - pompa ciepła i rekuperacja
(18.05.2017, 13:39)artur1 napisał(a):
(18.05.2017, 12:30)Sly12344 napisał(a): Powiedz cos wiecej o tej pompie?

Invertorowa ( to jest najważniejsze !! to nie jest pompa ON/Off.
moc od 4,5KW do 20KW ale przez to ze jest invertorowa sama dobiera potrzebna moc na dana chwile ! czyli jest energooszczędna bo jak nie ma mrozów to chodzi np na 5% mocy a jak sie zrobi w nocy zimno to zwiększy sie np do 10-15% a nad ranem znowu spadnie pobór pradu ! moc tej pompy wystarczy nawet do ogrzania domu do 300 m2 !! ale w takim malym domu potrzeba ok 10% mocy tej pompy i za tyle faktycznego poboru sie placi za prad ! 
Mam taka sama pompe u siebie w firmie i place za prad zima śmieszne pieniądze za ogrzewanie ! a ten dom bedzie duzo lepiej ocieplony ponieważ okna będę miał 3 szybowe , pasywne drzwi wejściowe i ocieplenie grafitowym styropianem 15cm grubości . fundament mam ocieplony styropianem XPS a nie jak większość EPS ( niektórzy twierdza ze różnica pomiędzy XPS a EPS jest minimalna ale... no własnie ja wole dołożyć 100 zl i zrobic to jak nalezy !
 
Split ( 2 jednostki. zewnętrzna i wewnętrzna ) duzo lepsza od tańszych monoblock'ow ( chociaż skłonny bylem takze rozważyć kupno takiej pompy ze względu na cene )
Pompa ta chodzi bez żadnego problemu do MINUS 25 stopni a gdyby zdazyla sie katastrofa i przyszlo nagle minus 35 to od minus 25 zalaczaja sie grzalki , ktore wspomagaj dogrzewanie domu. ( tak na marginesie w instalacji elektrycznej w domu mam możliwość podłączenia agregatu spalinowego wiec w razie awarii pradu w zimie nadal bede mial zasilanie awaryjne w domu czyli ciepełko )
Co do pompy... całym sercem każdej pompy ciepła jest kompresor . W tej pompie jest kompresor jeden z najlepszych dostepnych w tej chwili na swiecie .. MITSUBISHI .
Nie wiem co tu jeszcze napisać co jest ważne bo nie jestem fachowcem 
Jest jeszcze automatyczne rozmrażanie w zimie , wymiennik płytowy z jakimś super wysokim COP
Do tego wszystkiego montuje rekuperacje tez jakas taka " inteligentna i energooszczedna z silnikiem DC ) przez to nie wybudowalem 2 kominow i zaoszczedzilem na kominach ok 5 tysiecy wiec do pieca na ekogroszek ( ktory robi straszny syf w domu i okolicach kotlowni ) dolozylem te 5 tysiecy i suma sumarum dokladajac do tego nastepne 10 tys zlotych mam ogrzewanie ekologiczne, bezobslugowe ( sterowane smartfonem ) i super oszczedne ( na dzien dzisiejszy tylko głębinowa pompa ciepla jest bardziej oszczedna ale 4 razy drozsza !) i to razem z rekuperacja i to nie byle jaka tylko naprawde oszczedna z górnej polki ! 


Za kilka dni dotra do mnie rekuperatory i także napisze cos wiecej o nich i wrzucę zdjęcia. Bede mial do wyboru 2 jednostki. na 250m2 i na 300m2. 
Za kilka dni wrzuce jeszcze kilka zdjec ze srodka pompy zeby pokazac jakosc uzytych podzespolow .

postawiłeś dom na płycie czy ławach?
jak pompka się sprawuje ?
Odpowiedz
Cisza w temacie ;/ Szkoda, bo lubię poznawać zdanie użytkowników a nie sprzedawców.
Odpowiedz
artur1 zostal pouczony o obowiązujących tu zasadach. Zabraniamy handlu na forum.
Odpowiedz
Jest już projekt wybudowany z pominięciem kominów i instalacją rekuperacji?
Odpowiedz
Witam.

Gromadząc informację na temat powietrznej pompy ciepła natknąłem się na taki oto bardzo interesujący dziennik budowy domu niemal identycznego jak "dom za 150tys":

http://forum.muratordom.pl/showthread.ph...%99szczony

Bardzo ciekawi mnie opinia użytkowników tutejszego forum, bardziej biegłych w temacie pomp ciepła niż ja, na ile wiarygodne mogą być informacje zawarte w tym dzienniku, ponieważ rezultaty jakie udało się osiągnąć twórcy tego dziennika są, jak dla mnie, bardziej niż rewelacyjne, głównie mam na myśli to, że jeśli chodzi o roczne koszty użytkowania swojego 7kW Panasonica to schodzi on regularnie od kilku sezonów sporo poniżej 1000zł. Trudno byłoby mi w to uwierzyć już gdyby tylko używał swojej pompy do zasilania CO i CWU a on jeszcze dodatkowo niby używa jej do chłodzenia domu latem (jakoś nie potrafię sobie wyobrazić jak on, czy też jego pompa, godzi to chłodzenie wody w instalacji CO z grzaniem CWU, ale jeśli chodzi o pompy ciepła to wielu rzeczy nie potrafię sobie wyobrazić więc i tego nie wykluczam).

Z jednej strony jestem skłonny uwierzyć w to co jest napisane w tym dzienniku, bo jego autor parę razy przyznaje się w nim do różnych błędów i rozczarowań (kłopoty z rekuperatorem, niefortunne zawieszenie pompy na ścianie itp.) więc gdyby mu coś z pompą nie wyszło to chyba by się do tego przyznał.
Z drugiej jednak strony moją czujność budzi to że na początku wspomina on w swoim dzienniku o glikolowym gruntowym wymienniku ciepła i pokazuje na zdjęciach jak montował podziemną część tego wynalazku, ale później z jakiegoś powodu w ogóle nie wspomina czy to uruchomił a jeśli tak to jak się to sprawuje natomiast pytanie na ten temat ignoruje.
No i trochę dziwne wydaje mi się to, że ktoś kto świadomie zamontował przewymiarowany rekuperator w przypadku pompy świadomie zaryzykował jej niedowymiarowanie (wychodziło mu jakieś nieciekawe to nieszczęsne OZC), chyba że przesadzam z tym ryzykiem za bardzo sugerując się popularnością na tutejszym forum Panasoniców raczej 9kW.

Co o tym sądzicie?
Odpowiedz


Co do realnych kosztów, to ta stronka pokazuje ciekawie. Policz zużycie roczne x cena energii. To bardziej wiarygodne, niż ktoś tajemniczy z forum Wink
http://ghs-polska.pl/odczyty/app/
Dom 115m2 - zużycie energii przez rok - 3875kWh Troszkę daleko do poniżej 1000zł
Dom 122m2 z reku - 3263kWh/rok

Edit// taksidrajwer - wszedłem na forum muratora i ten człowiek ma inaczej niż napisałeś, bo 2016/2017 - 2726kWh CO+CWU+Chłodzenie - 800zł; CO - 1927kWh/573zł a to już nie jest "sporo poniżej 1000zł"
Odpowiedz
W ostatnim poście swojego dziennika budowy napisał tak:

"(...) Cały rok pracy pompy ciepła 2016/2017 wyszedł drożej bo 800zł CO, CWU i chłodzenie. Rok 2015/2016 wyniósł 630 zł. Różnica wynika z mroźniejszej zimy w moim rejonie, większego zużycia CWU i tego że przestało mi się chcieć optymalizować jakiekolwiek koszty. 200 czy 300 zł w skali roku nie jest warte mojej uwagi, chodzenia i kontrolowania temperatur oraz tego czy pompa wyłączyła się jak temperatura w domu dobiła do 23 czy nie, do tego chłodzenie w lecie było puszczone samopas jeśli temperatura w domu wzrośnie powyżej 23 stopni, niezależnie czy na zewnątrz upały czy tylko lekko ciepło."

No i zdaje się, że jest on (i jego domek z pompą) gdzieś z okolic Rzeszowa a tam zimy dosyć surowe, może nie najsurowsze w Polsce, ale na pewno sporo surowsze niż u mnie w Wielkopolsce. Oczywiście wg mojej definicji słowa "sporo" Wink
Odpowiedz
Czyli źle zrozumiałem, to co ma w 'awatarze'
800 ogółem w tym 573 ogrzewanie.
Kosmiczny wynik....
Odpowiedz
(15.11.2017, 17:39)fastplayer napisał(a): Jest już projekt wybudowany z pominięciem kominów i instalacją rekuperacji?

ja wybudowalem 2 takie domy bez kominow z pompa ciepla i rekuperacja.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu