Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kupno działki
#1
Witam,

W styczniu-lutym planuję kupić działkę od mojego wuja. Cała działka ma ok 65 arów z czego ja chcę kupić 15-17 arów. Jest to działka rolna, ale mój wuja nie jest rolnikiem. Jak to zrobić aby było najlepiej? Czy ja jako syn rolnika mogę kupić taką działkę czy lepiej żeby mój tata kupił ją i za 5 lat przepisał na mnie? Chodzi tutaj głównie o podatek itp, żeby było jak najtaniej. Drugie pytanie to czy nie będąc właścicielem mogę złożyć wniosek o warunki zabudowy?
Odpowiedz
#2
Zacznij od tego czy wuj może podzielić te 65arów tak aby uzyskać te 17arów bo coś mi się wydaje że nie da rady i dalej już nic nie zrobisz. Bo nie będzie co kupić. Jako rolnik możesz od niego kupić całość chyba.
Odpowiedz
#3
tak, o warunki zabudowy mozesz się starać nie bedąc właścicielem... u mnie najpierw warunki zabudowy, jak wydali to dopiero podział przez geodete i wprowadzenie zmiany w uprawomocnionych warunkach zabudowy... ( zmiana polega na zmianie nr działki bo po podziale nr się zmieni) tylko zwrócić uwagę na max pow zabudowy działki zeby nowa działka spełniała ten warunek
Odpowiedz
#4
Czyli w tym konkretnym wyżej przypadku jak załatwią warunki zabudowy w gminie na całość 65 arów to wtedy będzie można wydzielić te 17 arów bez problemu? (oczywiście na tej części musi być wpisany-zaplanowany ten przyszły dom) Geodeta to zrobi mimo że będzie to działka mniejsza niż 30arów?
A co to jest max pow zabudowy?
Odpowiedz
#5
u mnie bylo tak...
działka miala 80a (pole z dostępem do drogi)
wystąpiłem o warunki zabudowy ( dostałem, w WZ masz napisane max powierzchnia zabudowy np. 20% pow czyli tyle % działki możesz zabudować nasz proj ma ok 120m2 powierzchni czyli przy 20% działka musi mieć min ok 7ar)
potem geodeta zrobił projekt podziału działki ( wyciął 11a), gmina zatwierdziła plan podziału, geodeta wyciął działkę.
Działka 11a została przepisana na mnie, poszedłem do gminy złożyć pismo wprowadzające zmianę w prawomocnych WZ wydanych na to 80ar, zmianą była zmiana nr działki ze względu na podział ( nowa działka spełniała warunek max powierzchni zabudowy)
teraz mam 11ar, warunki zabudowy i łatwie pozwolenie...
Odpowiedz


#6
Ale wystąpiłeś o WZ na całe 80arów rozumiem bo taka była początkowo działka? i w WZ dostałeś napisaną max powierzchnie zabudowy 20% (czyli 20% działki możesz zabudować) czyli rozumiem że na ta chwile gmina nie wiedziała jak bedziesz dzielił działkę i dali Ci możliwość zabudowy 20% z 80arów ? czyli 16arów? I dopiero potem podzieliłeś te 80arów wydzielając z niej 11arów i nie robiłes już kolejnych WZ na małą działkę bo WZ były wcześniej na całość i obowiązywały na tym polu tyle że musiały dotyczyć też każdej innej mniejszej działki w tym przypadku tych 11 arów i w tym przypadku masz również 20% tyle tylko że liczone od tych 11 arów? czyli max możesz tu zabudować 220metów
Rozumiem że te warunki bez problemu gmina przepisuje na te mniejsze działki i nie trzeba sie ponownie starać o WZ?

To teraz pytanie czy to była ziemia rolna? U mnie jest kategorii 4b i należy do ojca i czy w związku z tym można ją podzielić na działki mniejsze niż 30arów? tylko dlatego że gmina wyda na całośc pozytywne WZ? Czyli podstawą legalnego podziału działki na mniejsze są uzyskane WZ??
Chodzi mi o to czy ojciec może wydzielić ze swojej działki rolnej 1ha dla mnie np. 24ary? (nie jestem rolnikiem) a działkę przekaże mi potem darowizną.

Czyli najpierw WZ na ojca na całośc działki (gdzie już trzeba zaznaczyć o jaki dom i gdzie chodzi ) a potem te podziały na ojca działce robi geodeta Potem w gminie zmiana numeru działki żeby te WZ obowiązywały i dotyczyły tej mniejszej działki i dalej już tylko przekazanie działki przez ojca i można składać o pozwolenie na budowe na własnej działce i na siebie wszystkie papiery?

Początkowo myślałem że nie można podzielić tej dużej na mniejsze niż 30arów i tylko obejście tematu z zabudową zagrodową na ojca wchodzi w gre. i przekazanie rozpoczątej budowy razem z małą działką by rozwiązywało ten problem.
Odpowiedz
#7
tak z 1ha wydzieli Ci 24ar i powinno przejśćSmile
ziemia była IVa, na III klasie nie pozwalają się budować, o warunki zabudowy wystąpiłem od razu na siebie ( zanim była darowizna na mnie)

i teraz te zmienione warunki zabudowy dotyczą TYLKO TYCH 11a, reszta jest dalej polem bez WZ...

WZ było na mnie, o opinie o warunkach przyłączy wody i prądu tez brałem na siebie...
1.WZ na mnie ( w podaniu wpisywałem dane z naszego projektu ), warunki przyłączy potrzebne do WZ na mnie
2.Geodeta robi plan podziału, gmina musi zatwierdzić, potem geodeta dzieli...
3.Notariusz - darowizna na mnie
4. Wprowadzenie zmian w WZ ( zmniana nr działki)
5. Pozwolenie w trakcie ( etap adaptacji i warunki techniczne przyłącza wody/prądu)

Kuzyn miał pole 1,5ha, warunki wydali na zabudowe siedliskową/zagrodowa ( musi mieć dom + budynek gospodarczy ) w gminie na początku kręcili że nie mozna na 1,5ha bo średnie gospodarstwo w gminie ma 6,5ha i kazali mu dokupić lub wydzierżawić brakującą ilość ale był w gminie pogadał i zgodzili się na 1,5ha i dali WZ)
Odpowiedz
#8
Rozumiem że kumpel ma tyle lepiej niż Ty że w zabudowie siedliskowej ma mniejsze podatki? ale gdyby nie szedł w siedlisko to by tak jak Ty załatwił podział?
Miałeś jakieś szczególe względy czy to standardowa procedura że da sie to tak podzielić i zrobić? Bo przyznam szczerze że to co piszesz najbardziej mi odpowiada . Rozumiem że robiłeś to w tym czy w tamtym roku a nie dalej jak jeszcze te przepisy o ochronie ziemi rolnej nie obowiązywały?
Odpowiedz
#9
robiłem to w tym roku, bez zadnych znajomość w gminie, tylko na WZ długo czekałem bo przez działkę idzie jakiś drenaż pola i w gminia wysyłając dokumenty do Melioracji nie zaznaczyla w którym miejscu bede budował i oni nie wydali zgody... potem wysłali poprawione i zgoda z melioracji była ale czas się wydłużył...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu