Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zbroimy się! - czyli o tym, jak zrobić zbrojenia
#1
Big Grin 
Zakładam osobny wątek dotyczący zbrojenia - z uwagi, że dotyczy ono zarówno fundamentów, jak i wieńca.
Dzięki temu powinno być łatwiej znaleźć osobom zainteresowanym odpowiednie treści.

Stal na fundament:
- zbrojenie główne fi12 - 41szt. x 6 mb = 246 mb (2,75 zł za mb),
- strzemiona fi6 - 58 szt. x 6 mb = 348 mb (0,75 zł za mb),
- stopy kominowe fi10 - 8 szt. x 6 mb = 48 mb (2,05 zł za mb).

Stal zamówiłem od p. Łukasza z Myśliborza - namiar jest umieszczony na tym forum.

Do cięcia używałem szlifierki kątowej 230 mm oczywiście z tarczą do metalu. Pręty fi6 rozkładałem po 10 sztuk, wymiary zaznaczałem kredą. Cięcie chwila moment. Dla porównania próbowałem szlifierki 125 mm - kilkukrotnie dłuższy czas cięcia.
Ilość strzemion to 230 szt. Zostało mi może ze 20.
Cięcie i gięcie strzemion zajęło ok 5h.

Stal giąłem przy użyciu giętarki dostępnej na allegro - polecanej przez kilku użytkowników tego forum.
Radzę kupić model pośredni (posiadający ograniczniki do ustawienia długości pręta), lub najdroższy na łożyskach.
Producent jest z Bogdańca - odebrałem sprzęt osobiście. Dzięki pominięciu allegro wynegocjowałem kilka złotych taniej Wink
Polecam ten sprzęt!
Pręty fi 6 giąłem po 2 sztuki na raz. Do wygięcia fi 12 trzeba już dużej siły (na szczęście gniemy tylko 16 elek na narożniki i 8 na startery trzpieni).

Kraty wyspawane. Oczko 20 cm jak w projekcie - mimo iż Łukasz na filikach robił oczko 10 cm.

Do wiązania belek wykorzystałem 5kg drutu wiązałkowego kupionego w hutrowni za 30 zł. Nie sprawdzałem czy był zważony tak dokładnie jak paczka z castoramy (chyba koło 45 zł), ale drutu było na styk! Teraz dla pewności wziąłbym 6kg, lub od razu 10 - na wieniec.
Do wiązania używałem "kluczyka" - model na wypasie, z obracaną rączką. Kupiłem go razem z giętarką.
10 lat temu procowałem 2 tygodnie przy zbrojeniu i wygodniej mi się pracuje kluczykiem niż obcęgami.

Czas wiązania 1 belki 6m to równo godzina.


Załączone pliki Miniatury
           
Odpowiedz
#2
Michał G. napisał(a):Do wiązania używałem "kluczyka" - model na wypasie, z obracaną rączką. Kupiłem go razem z giętarką.
10 lat temu procowałem 2 tygodnie przy zbrojeniu i wygodniej mi się pracuje kluczykiem niż obcęgami.

Daj info jaki dokładnie kluczyk posiadasz.
Odpowiedz
#3
http://allegro.pl/klucz-do-wiazania-zbro...27524.html

Dokładnie taki posiadam.
Tani nie jest, ale brałem z giętarką z odbiorem osobistym.
Widziałem w którejś hurtowni zwykły kluczyk z wygiętego pręta za około 7 zł.
Odpowiedz
#4
ja muszę spróbować wkrętarką Smile wygiąć kluczyk i https://www.youtube.com/watch?v=925LwDlaVdQ
Odpowiedz
#5
Nie widziałem takiej metody Tongue
Nie wiem, czy to ma sens, bo trzeba wiązać z wyczuciem - ciasno, ale żeby nie zerwać drutu.
Choć pewnie po kilku wiązaniach nabrałoby się wprawy.
Odpowiedz


#6
(01.06.2018, 06:07)Michał G. napisał(a): Nie widziałem takiej metody Tongue
Nie wiem, czy to ma sens, bo trzeba wiązać z wyczuciem - ciasno, ale żeby nie zerwać drutu.
Choć pewnie po kilku wiązaniach nabrałoby się wprawy.

Dokładnie... korzystałem z tego patentu przy kręceniu zbrojenia na wieniec ale zdecydowanie lepszy jest kluczyk. Bardziej czujesz jak dokręcasz i nie zrywasz drutu.
Odpowiedz
#7
Michał co ile dałeś strzemiona?
Bunkier budujesz  Smile
Odpowiedz
#8
Tak jak w projekcie!
Co 20 cm Wink
Odpowiedz
#9
Tez dawalem co 20. Na wiencu w przestrzeni okna co 15, na slupach, dolem takze bardzo gesto.
Odpowiedz
#10
(03.06.2018, 08:19)santaDe napisał(a): Na wiencu w przestrzeni okna co 15.

Też chciałem tak zrobić (bo tak jest w projekcie), mam już przygotowany materiał na taką ilość strzemion.
Tylko zacząłem się zastanawiać, czy jest sens "rozmierzać" na etapie kręcenia belek, w którym miejscu wyjdą okna i później pilnować, żeby każda belka trafiła na odpowiednie miejsce.
Masz na to jakiś inny sposób? 
Myślałem, żeby ewentualnie całe belki zrobić co 15 cm (dokupić prętów) ew. co ok. 18cm (z tej ilości, co jest).
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu