Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pustaki szalunkowe
#1
Witam,

Niektórzy z kolegów budują ściany fundamentowe z pustaków szalunkowych. Wydaje się to bardzo szybka metoda i nie potrzba dużo sprzętu, dlatego założyłem wątek, żeby informacje były w jednym miejscu. Np zrobił tak kolega soviet okolice Łańcuta, albo klonu1988 z Krosna na podkarpaciu. Niektórzy piszą, że taka ściana jest mocniejsza niż ściana z blczków. Można ją też dodatkowo zazbroić.
Jest też dużo mniej pracy  np dla wysokości 75cm są tylko 3 warstwy pustaka. Myśle czy by nie budować w ten sposób fundamentów. Ponieważ jest mało informacji na ten temat prosiłbym kolegów którzy mają doświadczenie o podzielenie się informacjami praktycznymi. :
1. Jakie są wady tego typu fundamentów (dlaczego są tak mało popularne), czy są rzeczywiście solidne i mocne, czy też nie
2. Jak się zageszcza beton, czy można to robic wibratorem, czy trzeba, czy się da z powodu małych otworów, czy jest na to czas przy zalewaniu, czy może zwykłym kołkiem.
3. Czy są jakieś dodatkowe wymagania odnośnie pompy z gruszki, czy musi pompować powoli icelować w otwory. Czy wiąże się to z dłuższym czasem i dodatkowymi kosztami za gruszkę
4. Czy takie pustaki nie pękają przy zalewaniu, czy nie jest to ryzxykowne
5. Ile warstw jednocześnie jest praktycznie i przeważnie się robi, czy robi się tak, że np w kilku etapach po 3 warsty, tak aby było praktycznie i nie było wyzyka pękania
5. jak powinno wyglądać zbojenie poziome i pionowe jeżeli ściana fundamentowa jest wyższa np 1.3m, jak często trzpienie przy wyższej ścianie
6. Czy jest jakiś producent lepszy albo gorszy, godny polecenia, czy pierwsze lepsze byle taniej
6. Czy koledzy którzy robili w ten sposób są ogólnie zadowoleni i ponownie robili by tak samo.
pozdrawiam
Odpowiedz
#2
też się nad tym zastanawiam tylko ze u mnie w okolicy nie ma gdzie kupić trzeba by ściągać...
wychodzą mi 3 warstwy i mam beton w dobrej cenie dlatego tez o takim rozwiązaniu myślę.
ściana na pewno mocniejsza wyjdzie, szybciej się zrobi no i betoniarka niepotrzebna na budowie, robisz 3 warstwy i lejesz beton towarowy...
Pompa/pompogruszka do betonu zwykła, innych nie ma ;p operator ma możliwość lać wolno/szybko.
Ja obawiam się tylko tego ze trafie na jakies lipne i mi będą pękać przy zalewaniu...
Odpowiedz
#3
Hej,
ja jestem zadowolony z fundamentów, co do pytań to:

1. Moim zdaniem są mocniejsze - zbrojenie i lany beton
2. U mnie był zagęszczany drewnianymi kołkami - wibrator podobno może powodować kruszenie się tych elementów
3. Nie ma dodatkowych wymagań, lepiej żeby beton był rzadki, wtedy lepiej wypełni szczeliny
4. U mnie nic nie pękało
5. Ja zalewałem po 3 warstwy - im mniej warstw zalejesz tym masz większą pewność że nie pęknie i że będzie dobrze zalane
6. Bierz najtańsze tylko je oglądnij wcześniej - puknij młotkiem i będziesz wiedział czy nie są przesadnie kruche Tongue
7. Jestem zadowolony ale wiadomo - każdy chwali swoje Smile
Odpowiedz
#4
dziękuje za info Smile
 Ja też mam działkę ze spadkiem i się zastanawiam jak zrobić fundamenty i nie wiem cczy nie bedzie ława schodkowa..
1.  jak to jest w przypadku ławy schodkowej , schodek jest zrobiony dokładnie na wysokość pustaka,?
 2. nie ma tu zaprawy pomiędzy pustakami, więc to jest tak dokładnie wymierzone, że na kolejnej warstwie poziom się zlicuje. jak to było robione u ciebie??
3. i jak zbroiłeś tą ścianę, czy było łączone to z ławą ?
pozdrawiam
Odpowiedz
#5
Też myślę nad tym rozwiązaniem odnośnie fundamentów ale czy na pewno argumenty, że to rozwiązanie jest szybsze i nie potrzeba betoniarki na budowie jest zasadne? Robiłem kanał samochodowy z pustaków szalunkowych u siebie w garażu i całość była kładziona na zaprawę bo były dosyć nierówne i z zaprawą była możliwość lekkiej regulacji. Na necie oglądając realizacje domów widzę, że robią różnie - czasem idzie zaprawa czasem układane "na sucho". Druga sprawa gdy nie ułoży się ich na zaprawie nie ma ryzyka że przy laniu betonu z gruchy nie poprzestawiamy pustaków?
Odpowiedz


#6
chciałem je na klej /zaprawe gotową z worków kłaść, zeby wiertarką z mieszadłem zrobić w wiaderku...
Odpowiedz
#7
Niekoniecznie dużo tego wyjdzie, pustaki nie muszą być idealnie połączone, tylko z grubsza sklejone aby się nie przesuwały. Też myślę o tej technologii przy tarasie.
Odpowiedz
#8
Najdłużej schodzi pierwsza warstwa na zaprawie.Dobrze jest mieć równa ławę.Pózniej można na klej to już bajka a klej trzyma jak diabli.U mnie wyszło taniej i dużo szybciej.Jednego czego żałuję to że nie dałem zbrojenia w narożnikach.Bo na 3 warstwach to przewiązanie jest małe jednak.Wychodzi linia w pionowej fudze przewiazana 1 pustakiem.Mogłem w sumie wyciąć też te narożne pustaki ale jakoś mnie to nie martwi ściana wyszła mocna i mam 8 słupów.
Odpowiedz
#9
Cześć wszystkim. Czy ktos się orjętuje ile koaztują takie pustaki?
Odpowiedz
#10
Odświeżę. Pustaki Leier, drugi gatunek jednak zaskakująco równe, różnice do 3 mm, pierwsza warstwa z dwóch naroży wyszła na zaprawie , reszta na pianoklej, idzie jak błyskawica. Za kilka dni zalewanie i już widać że beton musi być rzadki i wolno podawany. Generalnie dla wprawionego to ustawienie 3 warstw 60 mb ściany z zalaniem to trzy dniówki pracy.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu