Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nadbudowa domu w przyszłości.
#11
Panie Łukaszu rozumiem, że inny projekt taniej, ale mówimy tu o rozbudowie, która może nigdy nie nastąpić.
Dlatego stąd pytania czy ten strop musi być od razu, czy technicznie jest możliwe to o czym mówię oraz czy wymaga to istotnych zmian w projekcie przed budową takiego domu jak Pan stworzył w celu umożliwienia sobie takiego manewru.
Lanie stropu później w przypadku np. generalnego remontu dołu i na ten czas przeniesienia się gdzieś.
Gdybym zdecydował się na ten projekt i chciał się ubezpieczyć pod względem warunków pozwalających na nadbudowę to na co zwrócić uwagę, bo rozumiem, że jest to możliwe z tego co piszecie, a Pan Łukasz nie zaprzecza.

Gdybym od razu wiedział, że będzie potrzebny piętrowy to zgadza się, brałbym inny projekt.
Odpowiedz
#12
Technologicznie jest to możliwe ale nie ma sensu i wiązało by się z ogromnymi kosztami. Najlepiej kupić projekt typowy z poddaszem, zrobić SSO i wykończyć dół odcinając poziomo strop termicznie.
Niemożliwe nie istnieje...
Odpowiedz
#13
Tak Panie Łukaszu, ale nie każdy może od razu pozwolić sobie na dużo większy metraż np. zdolność kredytowa, gdzie banki są nieugięte.
Druga sprawa jest taka, że chodzi tu nie o zostawienie dziury w stropie na schody, a przy ewentualnej nadbudowie kondygnacji zrobienie schodów na zewnątrz i zrobienie osobnego wejścia dla górnego "mieszkania". Ktoś natomiast może zostawić dziurę w stropie jeżeli ma być to zachowane jako całość.
Na pewno sumując koszty będą większe przy takiej nadbudowie po jakimś czasie niż zrobienia tego od razu (inny projekt), ale z jakiegoś względu Pański projekt zyskał popularność i wiele osób podejmuje temat budowy. O takiej nadbudowie mogą zadecydować kiedyś środki, sytuacja rodzinna i inne (nie mówię tylko o sobie, może komuś też temat się przyda)

Skoro zostało ustalone, że technologicznie jest to możliwe, ale trzeba się liczyć z dużo większymi kosztami, jednak można powiedzieć rozłożonymi w czasie.

Na pewno przy rozmowie z architektem podjął bym temat, ale zawsze na forum ktoś potrafi napisać cenną uwagę.
Więc:
Strop teriva raczej od razu, chyba, że ktoś remontował by dół i mógł na jakiś czas gdzieś się przeprowadzić, zgadza się?
Wiązary i dach zachowując bryłę mogłyby zostać te same zrobione nad nową kondygnacją -> koszty robocizny, instalacji itd.
Fundamenty raczej też muszą być w jakiś sposób wzmocnione?
Co jeszcze tak ogólnie?
Odpowiedz
#14
Tańszym i prostszym zabiegiem by było całość podpiwniczyć i to zaadaptować na pokoje,czy co tam potrzebujesz.Pozostaje tylko kwestia mieszkania"pod ziemią".Piwnica może wyjdzie z 50tus.dodatkowo ale już nie ma demolki całego domu.
Odpowiedz
#15
Prościej jest tak jak w moim przypadku. Dopłacam 3tys zł do wiązarów i mam poddasze użytkowe przy moim dachu 55m2. Nie muszę tego wykańczać odrazu ale mam jakąś alternatywę na przyszłość. Strop drewniany bo drewniany ale Nie ma to tak naprawdę żadnego znaczenia.
Odpowiedz


#16
Z tym stropem racja.
W piwnicy pokoje? Dla mnie to dziwny pomysł.
Lubin, a Ty gdzie budujesz to sobie sprawdzę w dzienniku jeżeli prowadzisz takowy.

Ludzie robią nadbudowy domów mieszkając i dają radę. To się robi raz na całe życie jeżeli ktoś się zdecyduje.
Odpowiedz
#17
Zrób podciąg na 2 słupach lub scianie nosnej przez środek domu i możesz na tym terive kiedyś zrobić tak jak Łukasz teraz robi.
Nie musi być perfekcyjnie, żeby było idealnie


Odpowiedz
#18
(05.01.2018, 00:11)rafalt1717 napisał(a): Z tym stropem racja.
W piwnicy pokoje? Dla mnie to dziwny pomysł.
Lubin, a Ty gdzie budujesz to sobie sprawdzę w dzienniku jeżeli prowadzisz takowy.

Ludzie robią nadbudowy domów mieszkając i dają radę. To się robi raz na całe życie jeżeli ktoś się zdecyduje.

Jeszcze nie buduję. Jestem na etapie adaptacji projektu. Zaczynam kwiecień-maj tego roku. Lubin.
Odpowiedz
#19
Podpytam architekta na pewno, ale jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenia/sugestie to są mile widzianeSmile
Odpowiedz
#20
Zrób od razu strop + piętro. To na etapie sso dodatkowy koszt stropu (który i tak chciałeś wylać) oraz ścian nośnych. Wykończysz dół, na strop rzucisz trochę styropianu podłogowego i tyle. Gdybyś chciał bez stropu dobudowywać piętro to robią się gigantyczne koszty - praktycznie wszystko ze środka musisz wyrzucić, wyprowadzić się na co najmniej 2 miesiące (optymistyczne założenie) i wykończyć parter od nowa. Chyba już prościej postawić drugi taki sam obok. Pewnie koszty też nie wyjdą dużo wyższe.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu