Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WM + rekuperacja a KOMINEK
#1
Czy w domu z wentylacją mechaniczną+ rekuperacją może być kominek?

Jeżeli tak, to czy są jakieś wymagania, co do samego kominka lub rozprowadzenia ciepła?

Chciałbym ogrzewać dom kotłem gazowym, ale mieć też doraźnie kominek.
Odpowiedz
#2
Ma być szczelny, z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz budynku.
Odpowiedz
#3
Chyba lepiej bez DGP. Tą funkcję przejmie wentylacja mechaniczna...
Odpowiedz
#4
Czyli kominek musi być z tzw. zamkniętą komorą spalania?
Oznacza to, że nie pobiera powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje tylko powietrze jest dostarczane kanałem powietrznym z zewnątrz budynku.
W praktyce jest to rura typu "kanalizacyjnego" o przekroju 100-110mm umieszczona w gruncie pod warstwą betonu.

Takie informacje wyczytałem w internecie.

Czy instalacja takiego kominka z zamkniętą komorą spalania jest jakoś bardziej uciążliwa, kosztowna?

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Edytowano:
Znalazłem ciekawy artykuł. Jestem laikiem w tym temacie, a artykuł jest napisany prostymi słowami.
Pod artykułem odnośnik do drugiego dotyczącego DGP (dystrybucji gorącego powietrza).
Link:
https://www.rekuperatory.pl/kominek-w-do...oszczednym
Odpowiedz
#5
(16.10.2017, 21:19)Michał G. napisał(a): Czyli kominek musi być z tzw. zamkniętą komorą spalania?
Oznacza to, że nie pobiera powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje tylko powietrze jest dostarczane kanałem powietrznym z zewnątrz budynku.
W praktyce jest to rura typu "kanalizacyjnego" o przekroju 100-110mm umieszczona w gruncie pod warstwą betonu.

Takie informacje wyczytałem w internecie.

Czy instalacja takiego kominka z zamkniętą komorą spalania jest jakoś bardziej uciążliwa, kosztowna?

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Edytowano:
Znalazłem ciekawy artykuł. Jestem laikiem w tym temacie, a artykuł jest napisany prostymi słowami.
Pod artykułem odnośnik do drugiego dotyczącego DGP (dystrybucji gorącego powietrza).
Link:
https://www.rekuperatory.pl/kominek-w-do...oszczednym

jeżeli chcesz mieć u siebie WM + rekuperacje to rozumiem że zależy ci na oszczędności oraz jak najmniejszym zużyciu energii cieplnej. Komin to spory mostek termiczny przez który ucieka nam dużo ciepła. Często inwestorzy decydują się na nowe technologie ale nie chcą zrezygnować z tradycji palenia w kominku ( rozumiem to ), jednak po 1-2 sezonach zapał mija i kominek stoi nieużywany.
Odpowiedz


#6
11 lat palę, a nie muszę.
Odpowiedz
#7
Najbardziej chodzi mi o świeże powietrze. 
Podobno WM to bajka w przypadku alergików.
Rekuperacja jest z tym chyba mocno związana.

Właściwie możliwe jest zastosowanie WM bez rekuperacji?
Jeśli tak, to czy ma to sens?

A kominek ma "odciążyć" ogrzewanie gazowe.
Poza tym ma swój klimat.
Odpowiedz
#8
(22.10.2017, 23:35)Michał G. napisał(a): Najbardziej chodzi mi o świeże powietrze. 
Podobno WM to bajka w przypadku alergików.
Rekuperacja jest z tym chyba mocno związana.

Właściwie możliwe jest zastosowanie WM bez rekuperacji?
Jeśli tak, to czy ma to sens?

A kominek ma "odciążyć" ogrzewanie gazowe.
Poza tym ma swój klimat.

Rekuperacja to odzysk ciepła. Myślę,że na upartego można zrobić wentylację mechaniczną bez odzysku ciepła, tworząc urządzenie bez wymiennika..tylko po co ?
Ale..każdy ma swoje wizje . Ja chciałbym mieć ciepły domek, w którym nie musiałbym....palić w kominku, bo mam to obecnie i już mnie to męczy Wink
Odpowiedz
#9
Wiele osób montuje kominki często z płaszczem wodnym aby odciążyć ogrzewanie. Później walczą z nim aby urwać parę złociszy. Kominek jako ozdoba, klimacik (odpalany sporadycznie) kosztem swiadomego mostka termicznego swiadomie zaplanowanego --jak najbardziej ale nie jako źródło ogrzewania stałego. Sam mam wciąż pociąg do niego. Pozdrawiam
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu