Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytanie dotyczące projektu.
#1
Dzień dobry. Jestem Łukasz, z wykształcenia jestem technologiem ale w innej dziedzinie.

Projekt domu zakłada wykonanie dachu 4 spadowego.

Czy wykonanie domu z dachem dwu spadowym było by tańsze, z mojego technologicznego punktu widzenia powinno. Jeżeli tak, to czy była by to znaczna różnica.

Czy powstrzymanie się od wykonywania stropu i wykonanie trochę w stylu skandynawskim z otwartą przestrzeni wewnętrzna, było by tańsze?. Doszło by wykończenie od wewnątrz dachu. Jednak można by było znacznie doświetlić wnętrze domu

Dodatkowo można by było wykorzystać otwartą przestrzeń na wiele sposobów. Co o tym sądzicie?

[Obrazek: glass-ceiling______.jpg]

[Obrazek: 50f020b9b485d09fa1521a89ad6631c2.jpg]

[Obrazek: tiny-house1.png]
Odpowiedz
#2
Nie jestem projektantem niestety Smile
Tak projekt z dachem kopertowym w technologi wiązarowej przewidziany jest w projekcie po wielu wcześniejszych wariantach. Rozwiązanie to jest tańsze przy poddaszu nieużytkowym w stosunku do dachu kopertowego w konstrukcji tradycyjnej. Można było by zrezygnować ze ściany nośnej w osi budynku, podpierającej konstrukcję dachu, ale wtedy koszt konstrukcji założonej przez Pana znacznie by wzrósł.
Rozwiązanie proponowane przez Pana wiązało by się z wykonaniem dachu o większym kącie nachylenia, i o zupełnie innej konstrukcji.
Przy dachu dwuspadowym dodatkowo musimy wykonać szczyty. Jeśli kąt nachylenia dachu większy, automatycznie dom w szczycie robi się znacznie wyższy. Powierzchnia szczytów przy założeniu kąta nachylenia połaci 35* w sumie dała by nam ok 40 metrów kwadratowych powierzchni ściany nośnej.

Podkreślam, że dom był projektowany do założenia podstawowego, czyli 150 tyś.
Niemożliwe nie istnieje...
Odpowiedz
#3
Cały czas nie daje mi spokoju drewniany strop ile czasu on wytrzyma i czy sufit (regips) nie zacznie pekac z czasem..
Odpowiedz
#4
Stropodach w konstrukcji wiązarowej to z technicznego pkt. widzenia rozwiązanie dużo lepsze niż ciężkiego drewnianego stropu przy konstrukcji tradycyjnej.
Ludzie sami sobie są winni robiąc oszczędnie konstrukcję pod zabudowę gkb. Dlaczego na zachodzie absolutnym standardem jest zabudowa gkb na podwójnym ruszcie.
Konstrukcja jak na załączonym linku. http://www.domza150tysiecy.pl/meiningen.html

I jeśli konstrukcja wykonana jest prawidłowo wszystko będzie w porządku.
U nas niestety jeszcze rzadkość. Zaprezentuję jak wykonać zabudowę sufitów i mieć pewność, że nie będzie żadnych pęknięć.
Przyczyna jest prosta, niewiedza wykonawców oraz niechęć do tego rozwiązania ponieważ jest bardziej pracochłonne.

Konstrukcja wiązarowa stropodachu to kratownica. Nie ugnie się po wielu latach nawet.
Niemożliwe nie istnieje...
Odpowiedz
#5
Bardzo podoba mi się wersja z wydzielonym wiatrołapem.
Dla mnie absolutnym minimum w zmianach to lustrzane odbicie - taką mam działkę.
Druga zmiana do rozważenia to zamiana miejscami kuchni z pokojem przylegającym do kotłowni. Nie wiem tylko, czy zysk na krótszych rurach i potencjalnie szybsze pojawienie się ciepłej wody w kranie (mniejsze zużycie wody i szamba) zrekompensuje fakt biegania przez wiele lat z naczyniami z kuchni do jadalni przez pół domu Wink
Zostawiając kuchnię w jej pierwotnym miejscu z pewnością zlikwidowałbym jedno okno z boku domu.
Chętnie bym rozważył jednak wykonanie dachu dwuspadowego i zrobienie poddasza użytkowego ze schodami w miejscu garderoby i z WC pod nimi. A na górze dwa duże pokoje.
Z kolejnych fanaberii to garaż (lub co najmniej wiata) przylegający do ściany od strony dwóch małych pokoi - i tak bym go budował, a dodatkowy budynek na niewielkiej działce źle mi się komponuje.
Nasz dom w 3DGaleria budowy | Już mieszkamy
Odpowiedz


#6
Przypominam sztandarowe założenie - 150 tys. Pod tym kątem planowany był dom. Przy założeniu z poddaszem już byśmy musieli zrezygnować z założeń.

Konstrukcja domu pozwala na dowolne rozmieszczenie ścian działowych, tym samym tworząc zupełnie inny dom. Na etapie planowania pomieszczeń należy wziąć pod uwagę odpowiednio wcześnie zaplanowanie podejść wod/kan. Nie są to zmiany konstrukcyjne ani istotne wg wymogów.
Dom planowany pod model 2+2 stąd taki układ pomieszczeń. Zakładam, że nie każdemu się podoba i wielu ludzi jednak nie żyje w klasycznej rodzinie. Stąd konstrukcja taka a nie inna, tylko 4 ściany nośne i w środku jedna przestrzeń.
Poddasze w tym niewielkim domu podnosi koszt o 50 tyś zł.
Mowa o poddaszu, garażu, całkowicie mija się z pomysłem budowy taniego wygodnego domu.
Pozdrawiam
Niemożliwe nie istnieje...
Odpowiedz
#7
Łukasz napisał(a):Przypominam sztandarowe założenie - 150 tys. Pod tym kątem planowany był dom. Przy założeniu z poddaszem już byśmy musieli zrezygnować z założeń.
(...)
Dom planowany pod model 2+2 stąd taki układ pomieszczeń. Zakładam, że nie każdemu się podoba i wielu ludzi jednak nie żyje w klasycznej rodzinie. Stąd konstrukcja taka a nie inna, tylko 4 ściany nośne i w środku jedna przestrzeń.
Poddasze w tym niewielkim domu podnosi koszt o 50 tyś zł.
Mowa o poddaszu, garażu, całkowicie mija się z pomysłem budowy taniego wygodnego domu.
Pozdrawiam

Rozumiem założenia wyjściowe i zdaję sobie sprawę, że każda modyfikacja tej bazy zwiększa koszty. Ale myśląc o nich muszę się do nich przygotować. Więc myślę i przeliczę na co mogę sobie pozwolić, a na co już nie.
Spotkałem się z opinią, że pierwszy dom buduje się na sprzedaż, drugi dla kogoś, a dla siebie będzie dopiero ten trzeci. Ja jednak muszę pominąć te dwa pierwsze etapy, więc chciałbym od razu zmodyfikować bazowy projekt maksymalnie dopasowując do marzeń i potrzeb. Poddasze, balkon, wykusz to marzenie, z którego jestem gotów zrezygnować (redukując mostki termiczne i zmniejszając przy okazji koszt ogrzewania), ale garaż lub wiata (którą docelowo i tak czymś bym obudował) to już potrzeba i z niej nie zrezygnuję.
Nasz dom w 3DGaleria budowy | Już mieszkamy
Odpowiedz
#8
Przeleciał taki pomysł przez myśl, aby wykonać szalunek tracony. Ostatecznie szalunek tracony tylko z zewnętrznej strony. Widziałem niejednokrotnie jak się kończy nieumiejętne zalewanie wieńca z szalunkiem traconym wykonanym w ten sposób z obu stron. Mowa o zalewaniu betonem towarowym z pomocą pompy. Nie zakładam wykonywania elementu konstrukcyjnego z betonu robionego na budowie.
Nie są to kształtki systemowe w przekroju U tylko przyklejone z betonu komórkowego 6cm . Zalewanie z pompy nawet komuś doświadczonemu takie rozwiązanie nie raz zrobiło psikusa.

Szalowanie od strony wewnętrznej w tradycyjny sposób.
Niemożliwe nie istnieje...
Odpowiedz
#9
Tak naprawdę problem jest po stronie dostarczających beton. Bo jeśli szalunek obustronnie tracony jest poprawnie wykonany, dopilnowane spoiny na całych swoich powierzchniach to przy zastosowaniu pompy, która podaje mieszankę bezpośrednio bez kolanka na końcu to prawie pewny jest "wypadek" w postaci uszkodzenia szalunku i wypłynięciu betonu. Na gorąco ktoś bez doświadczenia nie poradzi sobie z takim wypadkiem.
Jeśli natomiast dostawca stosuje na zakończeniu rury podającej mieszankę "kolanko" to aby szalunek został uszkodzony należało by się postarać o to samemu.

Tak to wygląda.

[Obrazek: 237.jpg]

https://3dwarehouse.sketchup.com/embed.h...7b69063fa7
Niemożliwe nie istnieje...
Odpowiedz
#10
Bardzo dobra opcja.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu