Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ETAP XIII - MUROWANIE ŚCIAN NOŚNYCH Z SILIKATU
#1
Witamy Cool 


Nasz dom powoli nabiera kształtów Big Grin   W tym tygodniu zaczęliśmy murowanie ścian nośnych budynku. Materiał, który wykorzystaliśmy do budowy to SILIKAT firmy Silikaty - Szlachta. Zdecydowaliśmy się  na niego ze względu na dużą wytrzymałość mechaniczną i niską nasiąkliwość wilgoci (oraz szybkie jej oddawanie) jako, że jest wykonany jedynie z: wody, piasku i wapna. Ma on odczyn zasadowy, w związku z czym zahamowany jest rozwój mikro organizmów typu pleśń i grzyby. Dodatkowo jest materiałem litym (brak przestrzeni powietrznych jak w betonie komórkowym) w związku z tym jest bardzo dobrym akumulatorem ciepła. Silikat ze względu na swoją gęstość jest materiałem dźwięko -szczelnym (z tego powodu ściany działowe zostaną też z niego wykonane). Jedynym jego minusem jest słaba właściwość izolacyjna - ale trzeba pamiętać, że nie on służy do izolacji a styropian (w naszym przypadku trzeba dodać około 5cm więcej styropianu żeby uzyskać podobne właściwości izolacyjne ściany jak przy betonie komórkowym).

Co do postępów:


Pierwszego dnia rozłożyliśmy papę i wymurowaliśmy 1 warstwę bloczków. Bardzo dużo czasu pochłonęły czynności organizacyjno - przygotowawcze. Następnego dnia nadaliśmy tępa naszej pracy. W murowanie włączyła się też moja żona Tongue , która o dziwo wymurowała prosto kilka bloczków a nawet wyprowadziła warstwę rogową. Jak więc widać dla chcącego nic trudnego, wystarczy zakasać tylko rękawy i do przodu Big Grin 
Murowanie poszło nam na tyle sprawnie, że na chwilę obecną zabrakło nam bloczków i czekamy na kolejną dostawę we wtorek. W między czasie zabraliśmy się za wykonanie muru oporowego zejścia do piwnicy. W celu wzmocnienia konstrukcji zostały wyprowadzone 3 wiązania pod słupy betonowe, dodatkowo fugi w pierwszej warstwie zostały wzmocnione prętami przymocowanymi  do ławy oraz prętami wzdłużnymi przechodzącymi przez zbrojenie słupa betonowego. Całość ma na celu wzmocnienie sztywności konstrukcji i zabezpieczenie przed ewentualnym wybrzuszeniem ściany spowodowanym zbyt dużym naporem ziemi.


*Tydzień temu została zamówiona więźba dachowa, która będzie gotowa na 20 sierpnia. Koszt niecałe 18 tyś.zł z dowozem i montażem.
*Dodatkowo został już zakupiony rekuperator od użytkownika artur1- koszt 3 700zł

Poniżej zdjęcia z postępów:

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Odpowiedz
#2
Cześć! Czy liczyliście o ile drożej będą kosztować Was ściany z silki w porównaniu do tych z betonu komórkowego. Sam jestem bardziej zwolennikiem silikatów jednak w moim przeświadczeniu jest to rozwiązanie dużo droższe. Jestem więc ciekawy czy porównywaliście koszty tych dwóch rozwiązań i możecie podać jakieś konkretne dane na ten temat.
Odpowiedz
#3
Witam,

Cena za wymiar 250x240x220 to 2,57 zł netto za szt. natomiast za 240x120x220 to 1,48 zł / netto szt.
na ściany nośne zakupiłem 1664 szt. (5260 zł/brutto) a na działowe 1920 szt. (3495,17 zł/brutto) w ceny wliczony jest dodatkowo transport na budowę.
RAZEM:8755,17

W Kosztorysie Łukasza ceny i ilości za beton komórkowy są następujące:
 
bloczek 24x24x59 (650 szt.) 4600 zł
bloczek 12X24X59 (770 szt.) 2310 zł
RAZEM: 6910

Różnica to: 1845,17 zł którą można spokojnie na upartego schować w koszcie zakupu innych materiałów ;] np. więźba dachowa, piec,okna ale czy warto...
Odpowiedz
#4
zaprawa domowej roboty czy gotowa w workach? ( do silki z ytonga chyba jest gotowa zalecana)
jak wygląda cięcie sylikatu? kątówka?, jaka tarcza, na ile wystarczy?
Odpowiedz
#5
Gotowa w workach ATLAS - Szara - bo i tak elewacja zakryje pustaki ;]
Szlifierka kątowa Einhell TE-AG 230 ( Z tarczą 230 mm firmy Graphite ) Jedna tarcza wystarczyła na cała budowę. Jednak szlifierka trochę szwankuje od samego początku ( przycisk ) a nie było czasu reklamować ;P
Cięcie jest uporczywe bo masa pyłu powstaje, ale nie ma jakiegoś tragizmu.
Tniemy po obwodzie w razie konieczności (gdy zbyt płytko wytniemy ) lekkie puknięcie młotkiem , bądź upuszczenie z niewielkiej wysokości na twardszą powierzchnię powoduje rozczepienie połówek.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu