Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ogrzewanie na podczerwień.
#41
Nie wiem jak praktycznie, ale u mnie przy wyliczaniu podłogówki dodanie rekuperacji o sprawności na poziome chyba 70% zmniejszało potrzebną moc o ponad 30%. Wszyscy się dziwili dlaczego taki mały piec, dlaczego tak rzadko rurki, ale ja mam nadzieję że nie będę marzł... Teraz w trakcie wykończeń utrzymanie temperatury w środku na poziomie 15-16st to kilka godzin pracy pieca w ciągu doby, nawet jak przymroziło -15 to nie pracował dłużej niż 8h na dobę.
Odpowiedz
#42
Mówisz o piecyku gazowym?
Ja teraz mieszkam w mieszkaniu z indywidualnym ogrzewaniem gazowym. Gazem ogrzewam tylko 35 mkw ale wychodzi to 85 zł na 2 miesiące razem CWU i kuchenką. Jest to blok z 2014r ale żaden energooszczędny. Wychodzi 42.5 zł na miesiąc. Tak tanio może być też w domu o powierzchni 3x takiej. I jakby dobrze zrobić izolacje to myślę że gazem spokojnie do takich niskich kosztów się dojdzie Smile Ja jakbym miał gaz w drodze to bym się nie zastanawiał, a tak to trzeba kombinować z pompami ciepła czy innymi rekuperacjami Smile
Odpowiedz
#43
(29.03.2018, 18:48)Koval5891 napisał(a): Mówisz o picyku gazowym?
Ja teraz mieszkam w mieszkaniu z indywidualnym ogrzewaniem gazowym. Gazem ogrzewam tylko 35 mkw ale wychodzi to 85 zł na 2 miesiące razem CWU i kuchenką. Jest to blok z 2014r ale żaden energooszczedny. Wychodzi 42.5 zł na miesiąc. Tak tanio może być też w domu o powierzchni 3x takiej. I jakby dobrze zrobić izolacje to myśle że gazem spokojnie do takich niskich kosztów się dojdzie Smile Ja jakbym miał gaz w drodze to bym się nie zastanawiał, a tak to trzeba kombinować z pompami ciepła czy innymi rekuperacjami Smile

Dobrze rozumiem? 42 zł/mc za CO+CWU+kuchenka? Mieszkasz sam, nie gotujesz a temp masz 16st? Ja wynajmuję trzem osobom 36m2 w bloku ocieplonym 10cm styro, z oknami 1,1 i od 16go stycznia do dziś zużyli 206m3 gazu czyli ok 3m3/doba. Tymczasem u Ciebie jest to poniżej 1m3/doba i piszesz, że taki wynik zimą da się osiągnąć na domku 105m2 ?
Hmm.....
Odpowiedz
#44
Koledzy, o gazie dyskutujcie w innym wątku. Bałagan się robi.
Odpowiedz
#45
(29.03.2018, 20:09)Easy Driver napisał(a):
(29.03.2018, 18:48)Koval5891 napisał(a): Mówisz o picyku gazowym?
Ja teraz mieszkam w mieszkaniu z indywidualnym ogrzewaniem gazowym. Gazem ogrzewam tylko 35 mkw ale wychodzi to 85 zł na 2 miesiące razem CWU i kuchenką. Jest to blok z 2014r ale żaden energooszczedny. Wychodzi 42.5 zł na miesiąc. Tak tanio może być też w domu o powierzchni 3x takiej. I jakby dobrze zrobić izolacje to myśle że gazem spokojnie do takich niskich kosztów się dojdzie Smile Ja jakbym miał gaz w drodze to bym się nie zastanawiał, a tak to trzeba kombinować z pompami ciepła czy innymi rekuperacjami Smile

Dobrze rozumiem? 42 zł/mc za CO+CWU+kuchenka? Mieszkasz sam, nie gotujesz a temp masz 16st? Ja wynajmuję trzem osobom 36m2 w bloku ocieplonym 10cm styro, z oknami 1,1 i od 16go stycznia do dziś zużyli 206m3 gazu czyli ok 3m3/doba. Tymczasem u Ciebie jest to poniżej 1m3/doba i piszesz, że taki wynik zimą da się osiągnąć na domku 105m2 ?
Hmm.....

Mieszkam z żoną, żona gotuje duużo,  od 7 miesięcy jesteśmy już w trojkę. temperatura 21 st. Kwestia ustawień sterowania i ustawienia chyba bo tak nam poradził serwisant od piecyka. Mieszkanie na 3 pietrze w 4 pietrowym bloku. No dobra dwa razy w tygodniu kąpię się na siłowni TonguePP
małe mieszkanie, zrezygnowaliśmy z 1 grzejnika a i tak jest ok.
Jeżeli chodzi o taki wynik w domu to zdaję sobie sprawę że izolacja musi być w standardzie pasywnym. Dom o powierzchni okolo 85 mkw pasywny za styczen i luty zuzyl energii po 87 zl za miesiac. Warto zaznaczyc ze to były najzimniejsze miesiące.
Odpowiedz


#46
Jakie jest zapotrzebowania na energię do celów grzewczych naszego budynku?? Potrzebuje do oferty na folie + fotowoltaike
Odpowiedz
#47
Wrzuć potem tą ofertę bo też jestem zainteresowany jak to wygląda cenowo z tymi foliami.
Folia+fotowoltaika wydaje sie ciekawym pomysłem i alternatywą dla PC
Z tego co się orientuje z foliami jest taki problem że nie można ich dać pod płytki. (zalać cementem posadzkowym czy klejem do płytek) Czy to prawda? W planach naszego domu jest tylko około 35 metrów kwadratowych paneli - reszta to płytki.
Odpowiedz
#48
Folie na Nasz dom to koszt koło 15k zł (z montażem). U mnie będzie ogrzewanie sufitowe. Nie ma problemu z montażem pod płytkami (wtedy dają maty).
Odpowiedz
#49
Koszty przybliżone do tego co kiedyś czytałem. Bardziej interesuje mnie potrzebna moc takich foli żeby ogrzać pomieszczenia do tych 22 stopni.
Jakiej mocy będą te folie pod płytami GK na suficie? 100watt na metr kwadrat czy więcej ?
Czytałem kiedyś w Red snake że na 100 metrów kwadratowych pod panele podłogowe wystarczy 50 watt na metr kwadrat i koszt do 10 tys. Na sufit mocniejsze i droższe bo właśnie 15 tys.
Zastanawiam sie czy wystarczyłoby dachu na panele fotowoltaiki gdyby chcieć zaspokoić potrzeby energetyczne takich foli i całego domu.

Poniżej moje dywagacje nie poparte wiedzą tylko moimi przypuszczeniami i cenami z netu.

Jeśli zapotrzebowanie budynku było by = 5KW + CWU 2KW to
50wat z metra dało by w przybliżeniu te 5KW energii cieplnej + 2 KW na CWU To razem jeśli dobrze kombinuje trzeba by minimum 7 KW paneli a najlepiej trochę więcej bo jednak z elektrowni odkupuje sie prąd taniej niż sprzedaje to dla zapasu np 9KW Taka moc to już ponad 30 paneli a to raczej nie zmieści sie na jednej stronie koperty. Raczej dwuspadowy i 35stopni .
Koszt takiej instalacji to coś około 35 tys + 15 na folie + 3 tys na zbiornik = 53tys i mamy 20 lat z głowy zarówno prąd jak i ogrzewanie. Folia zapewne wytrzyma dłużej panele zapewne po tym czasie trzeba będzie wymienić. Wcześniej być może jakieś sterowniki albo inwerter. Więc można by śmiało dodać do tych 53 tys jeszcze jakieś 10 tys na ewentualne wymiany w ciągu tych 20 lat. 63 tys na 20 lat to i tak wydaje sie niezły wynik. Bo to tylko 3150 zł rocznie. Zakładając że z tego jakieś 1500zł to sam prąd w domu To mamy ogrzewanie za 1650zł rocznie i to razem ze wszystkimi kosztami instalacji. Problem tylko w tym że potrzeba od razu wyłożyć dużą kasę co zapewne wiąże sie z kredytowaniem takiej inwestycji a każdy kredyt to odsetki czyli większe koszty. Nawet jeśli ten koszt 63 tys kredyt wywindował by do nawet 90 tys (90/20lat=4,5tys 4,5-1,5tys na sam prąd =3tys to samo ogrzewanie) Jeśli nawet roczny tak obliczony koszt z kredytem zrównałby się z kosztem ogrzewania np. ekogroszkiem to zdecydowanie warto z powodu wygody (brak obsługi, cicho , czysto ) Największa wada takiego rozwiązania objawi się w chwili braku prądu zimą lub jesienią w godzinach wieczornych lub nocą . Raczej agregat nie dałby sobie rady z takimi foliami a może i tak tego nie wiem. A jako takiego bufora w postaci ciepłej wody w tym rozwiązaniu nie ma. Przy braku wody w instalacji raczej ciężko o awaryjne alternatywne i tanie źródło ciepła. No chyba że jakiś kominek.
Odpowiedz
#50
Jasne - a cena prądu wzrastać nie będzie *

*zwłaszcza że zapotrzebowanie będzie rosła a Unia nam wreszcie dowali za "zły węgiel" (W ramach wspierania Gazpromu )

Te wszystkie wyliczenia - zwłaszcza tych promujących domy pasywne albo pompy ciepła, czy fotowoltaikę są tworzone przy bardzo "sztucznych" szacunkach.
Tak naprawdę to nie wiemy czy za 15 lat (a co to wobec "cyku życia" domu ) gaz będzie droższy (może będzie jakaś mała rewolucja na rynku - więcej LNG, łupki itp), czy nie zakażą palenia w piecach na paliwo stałe itd...

Tak jak czytam ten wątek to się zastanawiam czy ci którzy tak usilnie kombinują "jakby tutaj szkłem tyłek...." tak samo "kombinują" gdy kupują samochód, albo kolejnego smartfona czy też podpisując umowę na abonament...

Utrzymanie domu będzie kosztować... Choć bez przesady - większość "na większe głupoty" poświęci miesięcznie większe kwoty niż na ogrzewanie i CWU.
Dom za 150 tyś to dom tani w budowie... Dom który ma wiele kompromisów, który ma spełnić wszystkie zasadnicze wymagania jakie stawiane są budownictwu mieszkaniowemu, czy najmniejszych kosztach...

Nie spodziewajcie się, że za tą cenę uzyskacie "ponadprzęcietne" cechy funkcjonalno-użytkowe...
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu