Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ogrzewanie gazowe
#21
Witam Smile Troszkę Wam namieszam w tym temacie Wink
Kocioł gazowy - oczywiście są jeszcze z otwartą komorą spalania, ale ich montaż w nowo budowanych domach jest poprzez przepisy wykluczony.
Na rynku są "kondensaty" w cenie nawet poniżej 3000pln. Byłem zainteresowany, bo szukam do obecnego miejsca zamieszkania,ale... cóż to za kondensat ze sprawnością ok90%? Niech nikogo nie zwiedzie nazwa producenta (tego od bombowców Ju..)a cena nie zachęca, bo nie warto. Podobnie z polską produkcją w tej cenie. Znajomi mechanicy, którzy wzięli to na "warsztat" stwierdzili, że jest tam zrobiona jakaś nakładka na zwykłe piece z zamkniętą komorą spalania, by uzyskać..nazwę KONDENSACYJNY. Tyle się dowiedziałem..
Jakiej firmy kocioł? - Ważnym pytaniem jest, jakich firm serwisantów ma się w pobliżu zamieszkania. Im więcej tym lepiej. Kilka lat temu w na osiedlu mojej Mamy mieszkańcy bloków przechodzili albo na wspólny piec, albo na ogrzewani indywidualne. Z perspektywy czasu okazało się, że lepszym wyborem była druga opcja, ale nie w tym rzecz. Były dwie opcje pieców z zamkniętą komorą spalania dla indywidualistów Viessmann i Termet. Ja zdecydowałem się na pierwszą, nieco droższą ale z lepszymi parametrami sprawności cieplnej czy jak to tam zwą. Minęło 5 sezonów i w temacie tych dwóch firm mogę powiedzieć -właściciele Termetów mieli problemy z wyłączaniem się pieców. Ich serwisanci co chwila coś ustawiali, poprawiali itp Była to wtedy pierwsza konstrukcja Termetu, stąd może te problemy ale nie były to awarie sprzętu, tylko dotyczyły odpowiednich regulacji. Po pierwszym sezonie i ogarnięciu tematu, wszystko ludziom działa. Z Viessmannem takich problemów nie było, ale w jednym piecu na jakieś ok 30 zamontowanych, padł moduł sterujący. Całe szczęście w pierwszym sezonie i na gwarancji, bo parę stówek kosztuje. Poza tym, żadnych problemów z tymi piecami dotychczas nie było.Co ważne - corocznej obsługi tych pieców (z zamkniętą komorą/kondensat) nie radzę odpuszczać. Wyrzut spalin/zasysanie powietrza jest wymuszane mechanicznie itp. i po pierwszym sezonie było sporo czyszczenia dla serwisanta.
Co do zbiornika - Uważam,że jest zbędny, kiedy ma się piec w pobliżu łazienki/kuchni. Woda ciepła jest dostarczana na bieżąco w momencie odkręcenia kranu po paru sekundach. Jak ktoś ma problem z ustawieniem odpowiedniej temperatury pod prysznicem, to powinien zainstalować baterię z mieszalnikiem a ta zrobi to za niego Smile
Jeśli jednak piec mamy daleko od kranów, cóż...pozostaje nam czekać sekund kilkanaście na ciepłą wodę (a zimna w kanał) albo instalować zbiornik z odpowiednim doprowadzeniem itd, które będzie ciągle dostarczać wodę do "źródeł" Obecnie mam 2m rury od pieca do krany w kuchni i gorącą wodę praktycznie w "mgnieniu oka" ale do łazienki jakieś 10m rury i ciepłą po ok 20sek ;/ Dlatego, szukając projektu (przez co tu trafiłem) szukam takiego, gdzie wszędzie z pieca będzie blisko Smile
Miłego dnia Smile
PS.. jeszcze coś, bo zauważyłem pytania - komin czy rura przez ścianę. Ja wolę komin bo - powietrze zasysane do pieca, jest dłużej i lepiej nagrzewane poprzez wkład kominowy, wyrzucający spaliny a to ma znaczenie dla oszczędności, szczególnie przy kondensatach. Poza tym... nie będę narażony na widok obłoków "pary" z rury, nie będę się musiał zastanawiać czy "gryzą" one tynk czy podbitkę ani nie będę musiał się przejmować, czy aby sąsiadowi nie zaszkodzą wizualnie czy zdrowotnie , bo dobry sąsiad to podstawa egzystencji Wink
Odpowiedz
#22
Jeśli chodzi instalowanie zasobnika na cwu,to nie bardzo widzę sens tego rozwiązania.Jednak zdecydowana większość ludzi to robi.Kilka lat miałem w mieszkaniu kocioł Termet i nie było problemu z ciepła wodą.Co może przeszkadzać,to właśnie to kilku sekundowa zwłoka.W domu bym zastosował patent jaki podejrzałem kiedyś u kumpla.Dodatkowa pompka do cwu,która się uruchamia wraz z włączeniem światła w łazience.Według mnie to idealne rozwiązanie.
Odpowiedz
#23
Witam, odkopuje temat. również myślę nad piecem gazowym. Ale zastanawiam się nad jedno funkcyjnym z zasobnikiem i dwu funkcyjnym. Myślę o dwu funkcyjnym, zaletą jaką jak narazie widzę jest to że woda ciepła CWU jest grzana wtedy kiedy jest na nią zapotrzebowanie. Zamiast non stop ją podgrzewać. Mimo że mnie nie ma przez np 8-9h. Plus oczywiście ogrzewanie podłogowe.
Piec taki można by np przenieść do spiżarni albo kuchni i już pomieszczenie techniczne robi się większe na rower pralkę lub coś innego.

Jeśli chodzi o spiżarnie to rezygnowałbym z dodatkowej łazienki na rzecz większej spiżarni.

Może się w czymś mylę to poprawcie mnie Panowie. Bo również zaczynam swoja przygodę ze wszystkim.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#24
Witam, w poprzednim domu mieliśmy ogrzewanie podłogowe na parterze, kaloryfery na piętrze. W pomieszczeniu gospodarczym nowoczesny piec Vaillant ecotec plus ze stojącym zasobnikiem wody 120L i bezprzewodowym sterownikiem -regulatorem calormatic.
Powiem tak - było to jedyne źródło ogrzewania domu i grzania wody (nie robiliśmy kominka w domu), piec spisywał się na 5+. Dlatego w kolejnym domu najpewniej kupię ten sam piec, chyba że się nowszy model pojawi do tego czasu. Wysoka sprawność, duży zakres modulacji sprawiał, że piec załączał się jedynie w zaprogramowanym czasie grzania wody w zbiorniku oraz od czasu do czasu (naprawdę rzadko) aby podgrzać wodę ogrzewania grzejników i podłogówki (oczywiście ze względu na różnicę temp. grzania kaloryferów i podłogówki był w instalacji mieszacz, który wychładzał odpowiednio wodę do podłogówki). Generalnie polecam. Byłem zadowolony.
Co do kosztów - standardowy przegląd co roku - ok. 250-300 zł (gwarancyjny/konserwacyjny). Uruchomienie pieca przez autoryzowany serwis chyba ok. 300-400 zł kosztowało.

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#25
Nie wiem czy w odpowiednim temacie pisze to. Gdzie będziecie montować swoje piece gazowe (dwu funkcyjne), myślałem o łazience albo kuchni. Bo chce mieć krótkie odstępy od miejsc w których ciepła woda będzie pobierana. Tak samo do rozdzielacza krótka droga żeby była (chyba że to nie ma znaczenia jaka jest odległość).
Tylko pytanie co z kominem gdzie go w takim razie ustawić...

Myślę o rekuperacji mimo wszystko jako wentylacji.

Rezygnuje z komina do kominka (przynajmniej jak narazie)

Jak wy to widzicie u siebie Smile

Pozdrawiam
Odpowiedz


#26
Witam,

Proszę o opinię na temat kosztów ogrzewania gazowego na poziomie adaptacji. Mi architekt zaśpiewał 1300 zł netto za sam projekt instalacji gazowej w domku. Do tego dochodzi adaptacja 2500 zł i robi się już pokaźna suma. Jak to było u Was?

Dziękuję i pozdrawiam.
Odpowiedz
#27
Łódź.Adaptacja,zmiany w projekcie,wszystkie instalacje plus załatwienie pozwolenia na budowę od 6 do 8tys.Nie pytałem już kiedy może być 6 a kiedy 8-Smile))
Odpowiedz
#28
(04.12.2017, 11:32)tomi8547 napisał(a): Łódź.Adaptacja,zmiany w projekcie,wszystkie instalacje plus załatwienie pozwolenia na budowę od 6 do 8tys.Nie pytałem już kiedy może być 6 a kiedy 8-Smile))

Naprawdę pogięło już tych architektów z cenami które biorą za swoje usługi. To jest chore co się wyprawia na tym rynku. Różnica ceny za adaptację powinna wynikać np. ze skomplikowanego do adaptacji projektu, trudnych warunków geologicznych czy nietypowych pomysłów inwestora a nie dlatego że jest się z Łodzi, Gorzowa czy Zamościa. Przecież niezależnie od odległości, w typowych warunkach architekt musi wykonać te same czynności adaptacyjne które wynikają z planu czy warunków. Cieszę się że mieszkam na zachodzie Polski bo u nas w Gorzowie są chyba "normalne ceny". Wszystkie instalacje, wentylacja mechaniczna, doprojektowanie garażu i wszelkie zmiany związane  z przeniesieniem kotłowni do garażu jak likwidacja kominów itd. oraz PNB zamyka się w cenie 2,800 zł. Gazu nie przewiduję ale załóżmy na wyrost że będzie to kwota powiedzmy 500 zł za projekt. Weź zaznacz sobie promień powiedzmy 30- 50 km od łodzi i szukaj adaptującego w tym okręgu i pewnie znajdziesz za połowę tej kwoty bo w małych miejscowościach też są dobrzy fachowcy którzy nie pogardzą mniejszym honorarium. Pozdrawiam
 ..Istota wiedzy polega na tym, by posiadając ją korzystać z niej..
Odpowiedz
#29
Witam,
Przymierzam się do budowy domu wg. Twojego projektu. Czy zakładając taki układ pomieszczeń jak na zdjęciu mogę zrezygnować z komina w dawnym pomieszczeniu gospodarczym na rzecz dodatkowych przewodów kominowych w spiżarce? Ewentualnie jakbym wykorzystał przewód kominowy z kominka (zakładając, że z niego rezygnuję)? pozdrawiam Smile


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#30
tak. Możesz postawić drugi komin dla kotłą gazowego Wink
możesz również przy mocy do 21kW zrobić wyrzut przez ścianę więc poddaszem możesz puścić lub ponad sufitem łazienki do frontu wylot i wlot gazowy przy zamknietej komorze spalania
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu