Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dom za 150tys w technologii szkieletowej
#1
Witam,

Chciałbym założyć wątek o wykonaniu takiego domu w technologii szkieletowej. Brawo dla projektującego, który pokazuje że nawet w technologii murowanej jest to alternatywa cenowa dla kupna mieszkania. Czy jednak myśleliście o tym, by wykonać również identyczny projekt w konstrukcji szkieletowej/kanadyjskiej?

Pytaniem pozostaje jak wielkie byłyby oszczędności pieniężne (przy uwzględnieniu, że w większości budujemy sami). Dodatkowe oszczędności będą wynikać również z dwuspadowego, lekkiego dachu (zgodnie z filmikiem Łukasza nieco mniejsze przy pozostawieniu dachu czterospadowego).

Nie bez znaczenia jest tu przede wszystkim czas budowy, wynoszący przy dobrej organizacji około trzech miesięcy.

(P.S. Wyszukiwarką próbowałem szukać takiego wątku na różne sposoby. Znalazłem tylko jeden jedyny post bez kontynuacji. Jeśli nie zdublowałem zachęcam do dyskusji tutaj. Być może także inni chętnie dowiedzą się co myśli o tym sam autor projektu. Ja poznałem ostatnio osobę, która zbudowała szkieletowy dom - dwupiętrowy, bardziej skomplikowany. Dom budował sam z żoną przy naprawdę niskich kosztach. Zwracał również uwagę jak ciepło w zimie jest w takim domu.)

Być może ta wersja domu przyczyni się do jeszcze większej popularyzacji projektu i pomocy tym, którzy chcą uniknąć kredytu na -set tysięcy złotych? Co o tym myślicie?
Odpowiedz
#2
Sama się nad tym zastanawiałam i nawet zadałam pytanie na forum ale mały był odzew a wiadom kazdy szuka oszczędnosci...
Odpowiedz
#3
Jeszcze nie podjąłem decyzji, której firmie zezwolę na przeprojektowanie domu na konstrukcję drewnianą. Kilka dużych firm jest zainteresowanych prawami.
Każda twierdzi, że będzie taniej.
Pozdrawiam
Niemożliwe nie istnieje...
Odpowiedz
#4
Tak tylko wciąż mało opinii ludzi ktorzy mieszkają w domu z takiej technologii.Zastanawia mnie jedno-fakt ze bedzie taniej akle jak przełozy sie to na trwałosc konstrukcji szkieletowej np.po 20latach mieszkania w takim domu???
Odpowiedz
#5
Łukaszu, to w takim razie czekamy na dalsze kroki. Czy taka odsprzedaż projektu "dużej firmie", sprawi że będą mieli oni wyłączność, a koszt zakupu projektu zwiększy się kilkukrotnie w stosunku do Twojego?

Co do problemów i trwałości, to dla mnie póki co zagadka. Badam temat.
Wydaje się, że w takim domu mogą wystąpić identyczne problemy np z wilgocią jak w domu murowanym. Osoba, z którą rozmawiałem, a która go budowała samodzielnie, twierdziła, że kolosalne znaczenie ma to, czy drewno jest dobrze wysezonowane oraz zwróciła uwagę na malowanie farbami, które pozwalają oddychać swobodnie ścianom.

Nie bezpośrednio od osoby mieszkającej w domu szkieletowym, ale z drugiej ręki słyszałem opinię, że po ośmiu latach użytkowania na razie nie ma żadnych problemów - nic nie pęka. Chwaliła także dom ze względu na niskie koszty ogrzewania.

Na stronie jednej z firm oznajmiają oni, że stoją jeszcze domy w tej konstrukcji z XIX wieku. Teraz, szukając większej ilości informacji, trafiłem opis rodziny, która wybudowała taki dom 20 lat temu (bazowali na szwedzkiej szkieletowej technologii). Można wpisać w googlach "Kanadyjczyk po 20 latach", sprawdzić - ale wiadomo, najlepsze będzie znalezienie znanych nam osób, które mieszkają w tych domach.

Jest też w internecie aktywny gość, który zaprojektował malutki domek (właśnie szkieletowy) 32m2 za 32 tysiące (tania alternatywa dla kawalerek - kawalerka w moim mieście ok 100-120 tys zł). Teraz kombinuje coś z 68m2 za 65tys., ale on trochę inaczej myśli. Próbuje bez pozwoleń budować, później rozszerzać, przekształcać. Projekt domu z tego forum (Łukasza, za 150tys-200tys) bardziej mnie przekonuje, choć chciałbym poznać różnicę cen w wersji kanadyjskiej i wiedzieć czy dałoby się zamknąć w tych 150 tys pod klucz. Choć idąc tropem 32m2 za 32 tys, 68m2 za 65 ty, może 108m2 byłoby np. za 115 tys?
Odpowiedz


#6
Witam,
tematu nikt dalej nie pociągnął,a zastanawiam się właśnie nad budową domu Łukasza w konstrukcji szkieletowej.Głównie ze względu na czas budowy,ale nie tylko. Złożyłem zapytanie do jednej z firm o wycenę budowy i powiem,że jak dostałem odpowiedź to usiadłem. Wydawało mi się,że budowa w konstrukcji szkieletowej będzie tańsza,a przynajmniej porównywalna do tradycyjnej Sad
Poniżej skopiowałem ofertę stanu surowego otwartego z fundamentem we własnym zakresie i stanu deweloperskiego,bez podawania nazwy firmy.

OFERTA
Obiekt: Budynek mieszkalny, jednorodzinny, wg projektu budowlanego „domza150tys”
Zakres robót: Stan surowy otwarty
Cena: 116 700 zł brutto (w tym vat 8%)
Cena zawiera:
• konstrukcja budynku jednorodzinnego, wykonana wg Opisu Konstrukcji Budynku,
zgodnie z przedstawionym projektem
• projekt produkcyjno-montażowy
• montaż konstrukcji
• koszt dźwigu budowlanego
• koszty transportu
                                OPIS KONSTRUKCJI BUDYNKU
                                         stan surowy otwarty

                               1. Podwaliny.
• Elementy ścienne prefabrykowane ustawiane są na podwalinach 140 x 60 mm z drewna KVH.
• Podwaliny mocowane są do konstrukcji fundamentowej przy pomocy ocynkowanych łączników
lub kotew chemicznych.
• Pod podwalinami ułożone są pasy izolacji poziomej z foli izolacyjnej fundamentowej
o szerokości 200 mm. Szczelina pomiędzy podwaliną a podłożem betonowym wypełniona jest
spienionym poliuretanem.
                               2. Ściany zewnętrzne.
• Prefabrykowane płyty ścienne łączone na placu budowy w tarcze ścienne. Konstrukcja
z drewna konstrukcyjnego KVH, o wilgotności 15% (+/-3%),suszonego komorowo,
czterostronnie struganego, o przekroju 140 x 60 mm.
• Opis warstw ściany zewnętrznej w kolejności od zewnątrz:
a) warstwa podkładowa pod wyprawę tynkarską (siatka z włókna szklanego, przyczepna
warstwa podkładowa)
b) izolacja termiczna (płyta styropianowa 100 mm)
c) płyta konstrukcyjna OSB 3 grubości 12 mm
d) membrana wiatroizolacyjna
e) elementy konstrukcyjne z drewna KVH
                                3. Ściany wewnętrzne.
• Prefabrykowane płyty ścienne łączone na placu budowy w tarcze ścienne, z drewna
konstrukcyjnego KVH, o wilgotności 15% (+/-3%),suszonego komorowo, czterostronnie
struganego, o przekroju 140 x 60 mm.
• Opis warstw ściany wewnętrznej:
a) płyta konstrukcyjna OSB 3 grubości 12 mm
b) elementy konstrukcyjne z drewna KVH

__________________4. Konstrukcja dachu.
• Konstrukcja dachu zgodna z projektem, wykonana z prefabrykowanych gotowych wiązarów
dachowych z drewna konstrukcyjnego klasy C24 lub C30, impregnowanego przed korozją
biologiczną i ogniem, suszonego komorowo i czterostronnie struganego, łączonego stalowymi,
ocynkowanymi płytkami kolczastymi, bądź więźba typu tradycyjnego.
• Opis kolejność warstw połaci dachu od zewnątrz:
a) blachodachówka, obróbki dekarskie
b) łaty z drewna iglastego, impregnowanego
c) kontrłaty z drewna iglastego, impregnowanego
d) membrana wiatroizolacyjna paroprzepuszczalna
e) krokwie dachowe (pas górny wiązarów prefabrykowanych)
                                   5. Strop.
• Konstrukcję stropu stanowi pas dolny prefabrykowanego wiązara dachowego lub, dla więźby
dachowej typu tradycyjnego, strop stanowią belki stropowe z drewna konstrukcyjnego (zgodne
z projektem).
6. Kominy.
• Kominy spalinowe i wentylacyjne systemowe zgodnie z projektem.______________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________

Zakres robót: Stan deweloperski
Cena: 265 140 zł brutto (w tym vat 8%)
Cena zawiera:
• konstrukcja budynku jednorodzinnego, wykonana wg Opisu Konstrukcji Budynku, zgodnie
z przedstawionym projektem
• projekt produkcyjno-montażowy
• montaż konstrukcji
• koszt dźwigu budowlanego
• koszty transportu
________________________________________________________________________________________________
1 . Podwaliny
• elementy ścienne prefabrykowane ustawiane są na podwalinach 140x60 mm z drewna KVH
• podwaliny mocowane są do konstrukcji fundamentowej przy pomocy ocynkowanych łączników
lub kotew chemicznych
• pod podwalinami ułożone są pasy izolacji poziomej z folii izolacyjnej fundamentowej
o szerokości 200 mm
• szczelina pomiędzy podwaliną a podłożem betonowym wypełniona jest spienionym
poliuretanem
2 . Ściany zewnętrzne typu Thermo Comfort o współczynniku U=0,14 W/m 2 K
• prefabrykowane płyty ścienne łączone na placu budowy w tarcze ścienne
• konstrukcja z drewna konstrukcyjnego KVH o wilgotności 15% (+/-3%), suszonego komorowo,
czterostronnie struganego, o przekroju 140x60 mm
• łączna grubość ściany 28 cm
•warstwy ściany zewnętrznej w kolejności od zewnątrz:
• tynk zewnętrzny akrylowy (warstwa zewnętrzna strukturalna, siatka z włókna szklanego,
warstwa podkładowa)
• izolacja termiczna (płyta styropianowa 100 mm)
• płyta konstrukcyjna OSB 3 grubości 12 mm
• membrana wiatroizolacyjna
• elementy konstrukcyjne z drewna KVH (140x60 mm)
• izolacja termiczna wewnętrzna (wełna mineralna 150 mm)
• płyta konstrukcyjna OSB 3 grubości 12 mm
• folia paroizolacyjna
• suchy tynk (płyta gipsowo-kartonowa grubości 12 mm)
3 . Ściany wewnętrzne
• prefabrykowane moduły ścienne łączone na placu budowy w tarcze ścienne z drewna
konstrukcyjnego KVH o wilgotności 15% (+/-3%), suszonego komorowo, czterostronnie
struganego, o przekroju 140x60 mm
•opis warstw ściany wewnętrznej:
• suchy tynk (płyta gipsowo-kartonowa grubości 12 mm)
• płyta konstrukcyjna OSB 3 grubości 12 mm
• folia paroizolacyjna (w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, tzw. mokrych)
• elementy konstrukcyjne z drewna KVH (140x60 mm)
• izolacja akustyczna wewnętrzna (wełna mineralna grubości 50 mm)
• płyta kartonowo-gipsowa grubości 12 mm
• suchy tynk (płyta gipsowo-kartonowa grubości 12 mm)
4 . Konstrukcja dachu, U=0,14 W/m 2 K
• wykonana jest z prefabrykowanych gotowych wiązarów dachowych z drewna konstrukcyjnego
klasy C24 lub C30, impregnowanego przed korozją biologiczną i ogniem, czterostronnie
struganego i suszonego komorowo, łączonego ocynkowanymi płytkami kolczastymi
• połacie dachu pokryte blachodachówką, wykończenie – obróbki dekarskie, deska czołowa,
zgodnie z projektem
•opis kolejności warstw połaci dachu od zewnątrz:
• blachodachówka, obróbki dekarskie
• łaty z drewna iglastego impregnowanego
• kontrłaty z drewna iglastego impregnowanego
• membrana wiatroizolacyjna wysokoparoprzepuszczalna
• pasy górne wiązarów dachowych
• strop typu ciepłego, zgodnie z projektem, rozbudowany na dolnym pasie wiązarów
prefabrykowanych. Strop od spodu wykończony suchym tynkiem (płyty GK)
• opis kolejności warstw stropu od góry:
• izolacja termiczna (wełna mineralna grubości 250 mm)
• konstrukcja stropowa (dolny pas wiązara prefabrykowanego)
• płyta konstrukcyjna OSB 3 grubości 12 mm
• folia paroizolacyjna
• płyta kartonowo-gipsowa (suchy tynk)
5 . Pasy podokapowe (nadwieszenia dachu)
• wykończone są deskowaniem. Deskowanie podokapowe oraz boazeria sufitowa podcienia
wykonane są ze struganego drewna iglastego grubości 14 mm, wykończonego barwiącym
impregnatem
6 . Stolarka okienna i drzwiowa
• standard PCV, zgodne z projektem rozwieralno-uchylne, szklenie dwuszybowe, szkło
termoizolacyjne, profil aluplast, kolor biały
• okna mocowane do konstrukcji budynku i uszczelniane rozprężną pianką poliuretanową
• drzwi zewnętrzne standardowe PCV, zgodne z projektem (bądź inne wybrane przez inwestora
nie przekraczające wartościowo kwoty 1500 zł)
7 . Parapety
• parapety zewnętrzne PCV lub stalowe powlekane
• parapety wewnętrzne MDF
8 . Kominy
• kominy spalinowe i wentylacyjne systemowe prefabrykowane zgodnie z projektem
• kominy ponad połacią dachu ocieplone i wykończone tynkiem żywicznym
• wyłaz kominiarski, ława kominiarska
• odbiór kominiarski
9. Rynny i rury spustowe
• Rynny i rury spustowe PCV w kolorze wybranym przez inwestora
10. Instalacja elektryczna, c.o. i wodno-kanalizacyjna
• zgodnie z projektem
• wykonanie w/w instalacji obejmuje rozprowadzenie w ścianach peszli z przewodami instalacji
elektrycznej, montaż rur PEX w ścianach dla instalacji wodnej i c.o., montaż rur PCV
w ścianach i fundamencie dla instalacji kanalizacyjnej
• wykonanie w/w instalacji nie obejmuje zakupu i montażu osprzętu elektrycznego (włączniki,
gniazda, lampy itp.), białej armatury (wanna, umywalka, wc, itp.) oraz osprzętu dla instalacji
grzewczej (kaloryfery, piec c.o., itp.)
• odbiory branżowe instalacji
11. Fundament i podłogi
• konstrukcja fundamentowa zgodnie z projektem
◦ wykonanie izolacji ścian fundamentowych płytą styropianową 50 mm
◦ izolacje przeciwwilgociowe zgodnie z projektem
◦ cokół ponad powierzchnią terenu wykończony tynkiem żywicznym
• opis kolejności warstw od góry:
◦ wylewka cementowa (warstwa wyrównująca grubości 50 mm)
◦ płyta styropianowa 100 mm
◦ folia izolacyjna x2
◦ konstrukcja fundamentowa (np. płyta fundamentowa) zgodnie z projektem
◦ warstwa drenująca 30 cm
Odpowiedz
#7
Kuzynka stawia dom w tej technologi i szczerze powiedziawszy myslalem ze fundament pod szkielet jest mniejszy. W same fundamenty wlozyla 40 tysiecy co jest dla mnie dardzo duzo. Dom z projektu indywidualnego. I tez stan deweloperski i nieco ponad 420 tysiecy wyda...
Odpowiedz
#8
dziewczyna prowadzi na fb i ma stronkę swój blog budujacamama wiem że oni mają dom szkietowy i są zadowoleni. 
Koleżanka ma mały szkietowy też zadowolona.
Odpowiedz
#9
Ta cena mnie w cale nie zdziwiła . Dlaczego ? A no dla tego ze przed znalezieniem projektu Pana Łukasza chcieliśmy budować Iskierke z poddaszem z strony Extra dom i stan surowy wychodził około 150tys. Dostaliśmy wycenę na taki sam dom ale szkieletowca . I wyszło prawie 400 tyś . Wiec to nie jest w cale taniej tak jak sobie ludzie myślą .
Odpowiedz
#10
(14.09.2017, 22:20)powsky napisał(a): Kuzynka stawia dom w tej technologi i szczerze powiedziawszy myslalem ze fundament pod szkielet jest mniejszy. W same fundamenty wlozyla 40 tysiecy co jest dla mnie dardzo duzo. Dom z projektu indywidualnego. I tez stan deweloperski i nieco ponad 420 tysiecy wyda...

Hmm, inspiracją do założenia tego wątku była osoba, która wybudowała dom w technologii szkieletowej. Podobno szkielet stawiał w dwie osoby, w trzy miesiące, a budynek w stanie który widziałem, to: pow. użytkowa ok. 130, parterowy z poddaszem użytkowym i garażem, dach - gont bitumiczny, ocieplony wełną fasadową, otynkowany, niepomalowany, we wnętrzu wykończony dół, niewykończone poddasze, plus własnoręcznie robiony zestaw paneli fotowoltaicznych - wydane razem rzekomo 215 tys. zł. Jednak to człowiek, który kupę pracy wykonywał sam. Twierdził, że kupił dobry projekt, bo wszystkie wymiary szkieletu były bardzo dobrze podane, kupował sam drewno. Mieszkał w tamtym momencie w nim już jeden sezon grzewczy. Zadowolony z kosztów ogrzewania (póki co tylko kominek).

Łukasz na swoim kanale Youtube również zachęca do wykonywania wielu rzeczy samodzielnie. Instruuje nas jak to budować dom, i to murowany.

Z drugiej strony jest też ten gość od projektu 32m2 za 32 tysiące (już sporo domów zbudowanych, budował właśnie w technologii szkieletowej). Stworzył teraz rozszerzenie tego domu - policzone 70m2 za 56 tys złotych pod klucz. Ale to bardzo specyficzny pod kątem wizualnym projekt, skupiający się mocno na tym, by nie bawić się w papierologię. W tamtym projekcie jest też zastosowany fundament punktowy z podłogą zawieszoną nad ziemią. Koszt fundamentu 1200 zł. Za granicą podobno buduje się tak domy nawet o pow. 100m2.

Zastanawiam się, czy jest ktoś w stanie stworzyć coś pomiędzy... I nie mogę znaleźć nic np. 90 m2 za 100 tys zł pod klucz. Rzecz jasna, że nikomu na rynku, prócz polskim rodzinom, promocja czegoś takiego zupełnie by się nie opłacała. A może szukam czegoś utopijnego...
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu