Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pompa ciepła tańsza niż kocioł na paliwo stałe
#1
W paru wątkach temat ogrzewania pompą ciepła się ciągle przewija.
Pojawiają się pytania, wątpliwości i w końcu negatywny wynik finansowy, który wiele osób skłania ku paliwom stałym.

Mam na chwilę obecną propozycję - nie jestem z branży, to będzie tylko przykład - która jest tańsza aniżeli kocioł na paliwo stałe.

Powietrzna pompa ciepła LG 9 kW (w zupełności wystarczy na potrzeby domu za 150 kPLN) + zasobnik 300 l z maksymalną wężownicą.
Taki zestaw można kupić z 23% Vatem za 15.000 zł.

Jeśli ktoś będzie zainteresowany wrzucę linki.

Kupujemy po uprzednim telefonie do autoryzowanego instalatora LG (mają dużo klimatyzatorów, więc sieć powinna być rozwinięta w całej Polsce, a montaż klimy jakoś bardzo znacznie od montażu PC się różni - dochodzi, obok obiegu freonowego, obieg hydrauliczny) i pytamy za ile nam to zamontuje.
Jak się ktoś sprytnie dogada to sam zakupi odpowiednie materiały instalacyjne.

Licząc z grubsza cała instalacja PC, która zapewni nam ogrzewanie i ciepła wodę nie przekroczy 19.000 zł. Jednostka zewnętrzna (jak sama nazwa mówi wisi na zewnątrz), jednostka wewnętrzna może wisieć w łazience, a nawet w kuchni, spiżarce (nie ma żadnych wymagań technicznych dot. np. kubatury, czy wentylacji) i praktycznie nie zajmuje wiele miejsca.

Do tego trzeba doliczyć podłogówkę, ale ta naprawdę jest względnie tania i łatwa do ułożenia (o ile ma się projekt - 300 zł.)

Zobaczmy zatem jak sprawa wygląda z kotłem na paliwo stałe i kosztami.
1. kotłownia - ma 5,19 m2, gdzie m2 projektu wyjściowego kosztuje 1415 zł, czyli = 7344 zł.
2. komin ok. 1700 zł,
3. stopa i fundament kominowy, dodatkowe, ocieplane, drzwi na zewnątrz (tu min. nadproże), obróbka dekarska komina na dachu i jego wykończenie ponad dach - ok. 2000 zł. (około, bo nie sposób policzyć, różne są ceny robocizny, różne drzwi, różne wykończenia komina np. klinkier, tynk)
4. kocioł, jeden z najtańszych o małej mocy ok. 6000 zł.
5. zasobnik na CWU, materiały instalacyjne, montaż ok. 3000 zł.
6. podłogówka lub grzejniki (nie liczę, bo przy PC też trzeba ten system wykonać)

Razem: ok. 20.000 zł.

Eksploatacja powietrznej PC, jak damy 10 cm. warstwę wylewki akumulacyjnej winna w ok. 80 % zamknąć się w taniej taryfie. A zapewne stosunek ten będzie w rzeczywistości korzystniejszy dla taniej taryfy (zależy do b. wielu czynników). Do tego trzeba dodać ewentualne dogrzanie w solidnie mrozy grzałką umieszczoną w PC. Summa summarum cena jednostki energii 1 kWh winna być podobna do tej wytworzonej z eko groszku zakupionego po ok. 750 zł. za tonę (zakup latem przez ogólnokrajowych dystrybutorów) i tańsza, gdy węgiel kupimy drożej (a zimą cena dochodzi do 900-950 zł./tona). Trudno jednoznacznie przesądzać, bo w kraju cena taniego prądu też się różni i to całkiem sporo (najtaniej jest w Tauronie).

Trwałość PC jest zdecydowanie większa aniżeli kotła, który wcześniej, czy później zacznie się przepalać i ciec.
PC to kompletnie bezobsługowe urządzenie, w przeciwieństwie do kotła na paliwo stałe. I czystsze w eksploatacji.

Zachęcam do takiego wyboru, niekoniecznie tego producenta, którego podałem.

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#2
Trwałość PC jest zdecydowanie większa aniżeli kotła, który wcześniej, czy później zacznie się przepalać i ciec.
Mnie tylko zastanawia ta pewność trwałości. Moze kolega rozwinąć temat.
Odpowiedz
#3
Powietrzne PC to rozwinięcie klimatyzatorów. Najlepsze, póki co, urządzenia robią uznani producenci klimy (Panasonic, Mitsubishi, Daikin, Toshiba, LG).
Proponuję podpytać informatyków, którzy mają pieczę nad serwerowniami, które często są non-stop chłodzone właśnie klimą - ile lat wytrzymują takiej pracy.
To przy markowych produktach ponad 10 lat. Działają często 365 dni w roku.

"Nasza" PC nie będzie aż tak intensywnie eksploatowana - to jedno.
Poza samą sprężarką, nie bardzo co ma się w niej zepsuć, do tego stopnia, by był to kłopot (elektronika, zawory rozprężne, silnik wentylatora, wymiennik ciepła - są dość proste do naprawy i to wielokrotnej jak trzeba) - to drugie.
Sam używam PC tylko do podgrzewania CWU, działa właśnie 86 miesiąc, bez serwisu, bez przeglądu, bez tfu tfu (odpukać w niemalowane) bez awarii - to trzecie.
Są firmy (jak bodaj Mitsu), które dają nawet 5 lat gwarancji na sprężarkę - to czwarte.

Więcej nie pamiętam... Smile
Odpowiedz
#4
To dobrze trafiles bo akurat jestem informatykiem i zaraz zapytam sam siebie ile klimy wytrzymuja w serwerowniach.
I juz mam odpowiedz: stare klimy jak najbardziej tak jak stare lodowki, telewizory, samochody itd.
Niestety z nowymi nie jest juz tak różowo.Psuje się wszystko bo tak jest konstruowane i pompa nie jest tu
żadnym wyjątkiem. To ja teraz zapytam: ile kosztuje klima a raczej system chłodzenia do prawdziwej serwerowni ? Nie porównuj tych urządzeń
bo to inna bajka.Poza tym systemy chłodzenia w serwerowniach są dublowane (ciekawe dlaczego?)
I jeszcze jedno piszesz ze zepsuć sie może jedynie sprężarka. Ileż więc kosztuje ta drobna część pompy?
Nie neguję zalet pompy, tylko zadziwia mnie ta pewność kupujących o jej prawie boskiej bezawaryjności.
Odpowiedz
#5
No cóż i ja pytałem "moich" informatyków. Klima padła po 13 latach i wcale nie była najdroższa.

Zepsuć może się wszystko. Ile razy kocioł na węgiel pospawasz, o ile w ogóle?
Dlatego napisałem, że większość części PC da się naprawić i to wielokrotnie, o ile zajdzie potrzeba.
Tak jak z samochodem, wszak go nie wyrzucisz po tym jak padnie Ci turbina.

Sprężarki są drogie, nawet kilka tysięcy złotych.
Inwerterowe sprężarki Mitsubishi działają latami.

I jeszcze jedno, odnośnie PC. U mnie to nie tylko wiara, ale również empiryka. Tylko ponad 7 letnia, ale zawsze to coś.
Odpowiedz


#6
Raz w zyciu widzialem mikro serwerownię gdzie zamontowana byla troche lepsza zwykla klima. Reszta to profesionalne urzadzenia za set tysiecy złotych. Nie mozna ich porownywac do urzadzenia za 15tys. To inna bajka.
Sekunda googlowania i pierwszy film:
https://www.youtube.com/watch?v=CfA0IKMv...e=youtu.be

Dlatego juz o tym pisalem,musimy zakladac 10 letni cykl wymiany urzadzen.
Czy to bedzie pompa, kociol na paliwo stale ,gaz czy prad po tym czasie
musimy wymienic go na nowy i tu pompa przepada z kretesem.
Odpowiedz
#7
Nie zgodzę się.
Jak Ci się zepsuje 10 letni samochód to wymieniasz na nowy?

PC to proste urządzenia, pierwsza w nich pada elektronika. Sprężarki uznanych producentów działają latami.
Poza tym każdy układ jest tak dobry i trwały, jak jego najsłabsza część.
Może nią być - jak mniemam na filmie - jakieś połączenie hydrauliczne, które występuje w różnych systemach.
Popsuć się mogę zawory, pompy obiegowe, rotametry itp. ale to elementy immanentnie związane w określonym układem hydraulicznym.
I nie są charakterystyczne tylko dla PC.
Odpowiedz
#8
ProStaś pomysl chwilę. Jaki sens ma sprzedaż przez firme urzadzenia ktore sie nie psuje. Zadnego. Najlepszym przykladem bedzie mercedes ktory malo nie zbankrutowal przez slawetne "beczki" ktore robily po 1000000 km. I jak jest teraz. W lubelskiej policji mercedesy kupione na euro 2012 mialy juz wymieniane parokrotnie silniki (padaja gdzies po 30000 tys) I to jest biznes. Mozna zarabiac na dwa sposoby. Albo sprzedajac drogo,albo sprzedajac drogo czesci serwisowe. Innej mozliwosci nie ma. Nie twierdze ze pompy to psujacy sie zlom, ale bądzmy realistami. Ani tobie ani mnie zadna firma prezentu w postaci bezawaryjnego sprzetu nie zrobi. I jak pisalem dotyczy to kazdego sprzetu bedacego na rynku.
Jak nie widziales warto poswiecic te 50 minut i obejrzec
https://www.youtube.com/watch?v=96GFI6Mk7kE
Odpowiedz
#9
Jesteśmy o krok od nihilizmu.
Też jestem orędownikiem tezy, że nie zepsuje się tylko to, czego nie ma.... Tongue

Ale nie ma co popadać w skrajności i zbytecznie nakręcać, nic nam to nie da.
Drukarkę z filmiku można tanim kosztem naprawić, ja sam półtora roku temu naprawiłem sobie zmywarkę - ot wpisałem błąd w sieć, temat na elektrodzie i wymiana jednego przekaźnika za 2,5 zł.. Koszt naprawy przez serwis z dojazdem i wymianą całego modułu sterującego od 300 do 500 zł. I urządzenie śmiga w sumie też ponad 7 lat.
Odkurzacz przeżył już 16 lat, idzie mu 17 rok, a sprzątałem nim już po budowie....

Pompa ciepła to złoty środek pomiędzy kosztami/eksploatacją/trwałością/uniwersalnością (po podłączeniu klimakonwektora można też pomieszczenia chłodzić; można też zainstalować w przyszłości panele fotowaltaiczne i zejść z opłatami do zera).

Ja osobiście w tak małym domu zrobiłbym ogrzewanie inaczej, ale to temat na odrębny wątek.

Pozdrawiam i życzę więcej optymizmu. Rolleyes
Odpowiedz
#10
Ja też będę miał pompę ciepła ale raczej markowej firmy z instalacją i gwarancją niż jakiś Hewalex montowany po taniości. Sami wiecie że są fachowcy i "fachowcy" którzy mogą wszytko spartolić.

Ale chcę jeszcze poruszyć temat mocy pompy - bo to pompę dobiera się do budynku a nie na odwrót czyli trzeba mieć zrobione OZC i wtedy szukać odpowiedniej mocy. Mi póki co z projektu wyszła pompa PW o mocy około 5kW (ogrzewanie i chłodzenie) ale wam możesz wyjść całkiem inna moc ale to wszystko trzeba wyliczyć a nie brać z zapasem np. 9kW + bufor 

Oczywiście jak każde urządzenie ma swoje wady i zalety. Niektórym nie podoba się jednostka zewnętrza i mówią że dom wygląda jak Lidl czy Biedronka z tym "wiatrakiem" przy ścianie Wink

Poza tym polecam poczytać blog jednego z instalatorów który piszę naprawdę ciekawe rzeczy, bez marketingowej papki: http://www.blog.karbon.com.pl/
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu