Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pompa ciepła tańsza niż kocioł na paliwo stałe
#61
I etat palacza również gratis Smile
Odpowiedz
#62
(22.08.2017, 08:59)sierzant napisał(a): Będę robił identycznie tylko zamiast kominka zbudowanego będzie dekoracyjna koza w ładnym stylu.

Ze wzgledu na dzieci i poparzenia nie bedzie kozy (tez o tym myslalem)

Witam. Do zabezpieczenia takich piecyków jak również kominków przed dostępem dzieci służą rozmaite i gustowne parawany kominkowe. Ale wiadomo jak to bywa z dziećmi  Smile Pozdrawiam.
Odpowiedz
#63
artur1 - na jakiej podstawie piszesz, że sprężarki Mitsubishi są lepsze niż LG i Panasonic?
Od LG mogą być lepsze ale Panasonic to światowy lider produkcji sprężarek, urządzeń chłodniczych i Pomp Ciepła, moim zdaniem trochę przesadziłeś Wink
Najlepszą technologię produkcji sprężarek inwerterowych na świecie mają firmy Copeland, Sanyo i Panasonic! (Panasonic jakiś czas temu również kupił firmę Sanyo). Oczywiście wszystkie sprężarki Japońskie typu Mitsubishi, Daikin, Toshiba, Hitahi, Fuji/Fujitsu są to urządzenia z bardzo wysokiej półki - ale nie lepsze od Panasonica!
LG oczywiście nie jest tej klasy co rasowy Japończyk, ale takie sprężarki chodzą w urządzeniach chłodniczych po 10-20 lat i nie można na nie narzekać...

Poza tym najbardziej istotną przyczyną uszkodzenia sprężarki (oprócz słabej jakości wykonania) to montaż przez osobę, która nie do końca jest specem w tej branży (jest bardzo dużo niuansów, które jeśli zostaną zaniedbane to mogą spowodować jej szybsze zużycie). Jeśli kiedykolwiek będziecie montowali w swoich domach Pompę Ciepła typu Split to nie zgadzajcie się nigdy na to aby wszystkie prace wykonał "Hydraulik", który Wam powie, że on robił to i wie o co chodzi. Kolejna ważna przyczyna to sposób pracy sprężarki, ilość cykli włącz/wyłącz - czyli dobór odpowiedniego urządzenia do budynku i sposób podłączenia do instalacji ogrzewania podłogowego.
Odpowiedz
#64
I etat palacza również gratis

Ja mam wrażenie,że my zaczynamy lewitować wokół
tego, sorry Łukasz "bieda projektu". Wg mnie został
on stworzony dla ludzi,dla których wydanie 16-20 tys
na ogrzewanie, czasami jest wręcz nierealne. A te 200 tys  na
dom to wszystko, na co ich stać by spełnić swoje marzenia.
Gdyby któryś z kolegów dysponował kwotą 400-500 tys
nigdy by na ten projekt nie zwrócił uwagi. Wiecie jak duża jest
"siła rażenia" tego forum.Doradzajmy mądrze.

Marcin, moi znajomi "elyta Lublina" grzeją duży dom śmieciuchem + mała pompa do ciepłej wody
i nie daja sie namówić nawet na zmiane na ekogroszek. Mowia ze tak jest dobrze i kropka.
Odpowiedz
#65
To idąc tym tropem, spytaj znajomych czy mają pralkę i zmywarkę? ☺

A tak na poważnie to moim zdaniem w obecnych czasach komfortowe w użytkowaniu (czytaj - jak najmniej obsługowe) źródło ciepła powinno być standartem a nie jakimś luksusem.
Dlatego z góry odrzucam tradycyjnnego śmieciucha. Podobnie jest z piecem na "ekogroszek", który może jest trochę mniej obsługowy ale nie przekonuje mnie ze względu na syf, ekologię i ryzyko, że za kilka lat bedzie zakaz palenia takimi piecami.

Dlatego na placu boju zostają moim zdaniem 4 odzaje ogrzewania:
1. Czysty prąd w II taryfie z buforem.
2. Pellet
3. Gaz
4. Pompa ciepła.

1. Czysty prąd odpada ze względy na koszty ekspoloatacyjne - choć przy dobrym dociepleniu, optymalnym grzaniu w II taryfie, biorąc pod uwage niskie koszty inwestycyjne do końca bym tego źródła nie wykluczał.
2. Pellet - super sprawa, prawie bezobsługowe, ekologiczne ale koszt inwestycyjny zabija - dobry kocioł kosztuje prawie tyle co PC a drożej nisz kocioł na gaz.
No i na placu boju zostają pompa ciepła i kocioł kondensacyjny na gaz.
Wiem,że Cię nie przekonam ale ja liczę to tak.
Dobry kocioł na gaz kosztuje powiedzmy 5000PLN.
Dobra powietrzna pompa ciepła kosztuje 14000PLN. 
Reszta instalacji typu zbiornik na CWU i inny osprzęt, robocizna będą porównywalne.
Jeżeli zdecydujesz się na pompę ciepła to odpadną Ci koszty kominów i przyłącza gazu (z którego można całkowicie zrezygnować i do gotowania używać płyty indukcyjnej). Szacuję, że komin i przyłącze gazu to jakieś 7000PLN.
Czyli kocioł na gaz wyjdzie 12000 a pompa ciepła 14000.
2000PLN różnicy zwróci się w jakieś 2 lata. Czyli po 2 latach jesteś rok w rok do przodu.
Odpowiedz


#66
(02.09.2017, 10:38)marcinur napisał(a): To idąc tym tropem, spytaj znajomych czy mają pralkę i zmywarkę? ☺

A tak na poważnie to moim zdaniem w obecnych czasach komfortowe w użytkowaniu (czytaj - jak najmniej obsługowe) źródło ciepła powinno być standartem a nie jakimś luksusem.
Dlatego z góry odrzucam tradycyjnnego śmieciucha. Podobnie jest z piecem na "ekogroszek", który może jest trochę mniej obsługowy ale nie przekonuje mnie ze względu na syf, ekologię i ryzyko, że za kilka lat bedzie zakaz palenia takimi piecami.

Dlatego na placu boju zostają moim zdaniem 4 odzaje ogrzewania:
1. Czysty prąd w II taryfie z buforem.
2. Pellet
3. Gaz
4. Pompa ciepła.

1. Czysty prąd odpada ze względy na koszty ekspoloatacyjne - choć przy dobrym dociepleniu, optymalnym grzaniu w II taryfie, biorąc pod uwage niskie koszty inwestycyjne do końca bym tego źródła nie wykluczał.
2. Pellet - super sprawa, prawie bezobsługowe, ekologiczne ale koszt inwestycyjny zabija - dobry kocioł kosztuje prawie tyle co PC a drożej nisz kocioł na gaz.
No i na placu boju zostają pompa ciepła i kocioł kondensacyjny na gaz.
Wiem,że Cię nie przekonam ale ja liczę to tak.
Dobry kocioł na gaz kosztuje powiedzmy 5000PLN.
Dobra powietrzna pompa ciepła kosztuje 14000PLN. 
Reszta instalacji typu zbiornik na CWU i inny osprzęt, robocizna będą porównywalne.
Jeżeli zdecydujesz się na pompę ciepła to odpadną Ci koszty kominów i przyłącza gazu (z którego można całkowicie zrezygnować i do gotowania używać płyty indukcyjnej). Szacuję, że komin i przyłącze gazu to jakieś 7000PLN.
Czyli kocioł na gaz wyjdzie 12000 a pompa ciepła 14000.
2000PLN różnicy zwróci się w jakieś 2 lata. Czyli po 2 latach jesteś rok w rok do przodu.
 
Wszystko fajnie tylko mały kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny kosztuje 4tysiace (immergas victrix 12 który ma dobrą modulację bo od 2-12kw). I jak go szlak trafi po 7 latach to albo go naprawisz albo wymienisz na nowy w podobnej cenie. Z pompą nie jest to tak różowo bo każdy zakłada że będzie mu chodziła że 20 lat bez naprawy. Co do różnicy w nakładzie na instalację to masz rację że przyłącze+komin kosztują tyle że pompą wyjdzie niewiele drożej ale jest właśnie ale ile pochodzi bez usterki. Niestety elektronika i sprzęt jest jaki jest i nie bardzo wierzę że pompą pochodzi dłużej niż te 7 lat bez awarii. Za kilka lat inne urządzenia mogą być na topie. Cała ta wyliczanka oparta jest na domniemaniu bezawaryjności...
Odpowiedz
#67
No to zakładając, że kocioł będzie kosztował 4000 to zwrot wydłuży sie do 3 lat - też nieźle.
A odnośnie ewentualnych kosztów to masz trochę rację - kupno nowej pompy będzie bardziej bolesne niż kupno kotła gazowego.
Ale:
1. Pompa w budowy nie różni się wiele od klimatyzotora - nie jest to jakaś kosmiczna technologia - a klimatyzotory prwacują latami bez jakichś większych usterek. Sprężarki bez problemu powinny wytrzymać te 15-20 lat (w lodówkach wytrzymują więcej), ewentualnie może być jakis problem z elektroniką.
2. Po kilku latach pompa zamortyzuje się w całości więc nie będzie szkoda kupić nową - a myślę, że będą tanieć - już wcześniej artur pisał o inwerterowych chińczykach, które kosztują 10000.

PS
W moich obliczeniach trochę się pomyliłem i pewnie zaraz mi to Sierżant wypomni - do kotła gazowego też nie musimy budować komina i spaliny wyrzucać rurą przez ścianę.
Odpowiedz
#68
Skoro pompą nie jest znacząca inna w budowie od klimatyzatora to jej cena jest niestety znacząco zawyżona a inna sprawa jest taka że teraz producenci pomp płacą za dobry PR tych urządzeń. Kilka lat temu podobnie było z ekogroszkiem... Nie jestem zwolennikiem zatrudnienia się jako palacza jakby co.
Odpowiedz
#69
Nie jestem zwolennikiem węgla itp ale wierzenie ,że jakiekolwiek współcześnie wykonane urządzenie wytrzyma 15lat lub więcej jest naiwnością.Nikogo nie chcę obrazić.Wystarczy spojrzeć na pralki,lodówki,tv.Palenie w piecach na pewno zostanie zakazane za kilka lat,przynajmniej w miastach.
Odpowiedz
#70
(02.09.2017, 12:04)graucho napisał(a): Skoro pompą nie jest znacząca inna w budowie od klimatyzatora to jej cena jest niestety znacząco zawyżona a inna sprawa jest taka że teraz producenci pomp płacą za dobry PR tych urządzeń. Kilka lat temu podobnie było z ekogroszkiem... Nie jestem zwolennikiem zatrudnienia się jako palacza jakby co.
No to tym bardziej jest szansa, że pompy ciepła jeszcze stanieją. Zresztą od kilku lat jest tendencja spadkowa.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu