Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pełna piwnica - zapotrzebowanie materiałowe. Model 3D
#1
Siemanko Smile

Chwila czasu i skończyłem robotę związaną z pełnym podpiwniczeniem budynku. Generalnie sprawa nie tania podpiwniczyć cały obiekt na wysokość pomieszczeń 2,5m.
Przy pełnej piwnicy "schowanej" w ziemi bez stolarki okiennej, przy tego rodzaju konstrukcji musi być konstrukcja nośna wzmocniona trzpieniami oraz wieńcem spinającym bez względu na rodzaj zastosowanego stropu nad piwnicą.
Całość przestudiowana i wykonana z konstruktorem, na warunki gruntowe tu u nas w ZMY.

Materiały potrzebne na wykonanie pełnej piwnicy przy założeniu stropu żerańskiego (cenowo bardzo podobnie do gęsto żebrowego typu teriva)

 1. Wykop to dobra dniówka koparki  12h (w zależności od rodzaju warunków gruntowych)
 2. Ławy fundamentowe bez zmian czyli 
 - 0,5m3 desek szalunkowych
 - beton towarowy ~8m3
 - stal główna fi12 żebro ~250mb
 - stal 6mm strzemiona   ~230mb
 - drut wiązałkowy 5kg
 - bednarka 15mb
 - duperele, wkrety

3. Ściany fundamentowe
  - 22m2 papy termozgrzewalnej (lub innego rodzaju materiału na izolację)
  - 102m2 ścian fundamentowych   ~2100 bloczków betonowych
  - 15 ton piasku płukanego
  - 1t cementu
  - plastyfikator
  - trzpienie żelbetowe 2,5m3 betonu towarowego
    - zbrojenie trzpieni ~200mb 12mm żebro
    - strzemiona ~ 180mb 6mm
    - drut wiazałkowy 5kg
4. Wieniec spinający (słupy)
  - beton towarowy ~4m3 betonu towarowego.
  - słupy żelbetowe plus podciągi  1,5m3 betonu towarowego  (pod warunkiem zastosowanie stup fundamentowych (przy ławie odpowiednio więcej betonu i szalowania i stali)
  - stal żebrowana 12mm 160mb , stal 6mm 140mb
 
5. Ciężka izolacja przeciwwilgociowa na powierzchnię ok 300m2
6. Izolacja termiczna ścian na powierzchnię ok 100m2.
7. Wskazany drenaż budynku.
8. Strop nad piwnicą o powierzchni ~112m2   ( najdroższa opcja to żelbetowy monolit, porównywalna cenowo żerań/terriva)
9. Schody również wg. uznania inwestora. Żelbetowe lub drewniane.


I dyskusyjną sprawą będzie wynagrodzenie dla wykonawcy. To są oczywiście koszta materiałowe oszacowane bardzo dokładnie. Wystarczy poświęcić pól godziny i podstawić ceny obecne materiałów z lokalnych składów, oraz zadecydować z jakiego materiału będziemy robili izolację przeciwwilgociową oraz termiczną. Jakie będą warunki gruntowe.
Również musimy wziąć pod uwagę to, że piwnicę musimy ogrzać, wykonać instalacje wod/kan, elektryczną, jakoś całość również wykończyć.
Kolejna zagwozdka to gdzie umieścić klatkę schodową.


Można zmienić konstrukcje tak, aby słupy przebiegały wzdłuż krótszej elewacji. Niemniej jednak to jest najmniejsza ingerencja później przy usytuowaniu pomieszczeń w piwnicy.

Jak widzicie nie jest tak hop siup wybudować pełną piwnicę w nawet niewielkim domku.
Zachęcam do śledzenia dziennika Pana Leszka, który buduje częściowo piwnicę, warto poświęcić chwilę czasu, bo robota extra i dokumentacja ukazująca trudy budowy piwnicy.
W stosunku do oryginału bez piwnicy to odpada nam zasyp piaskiem fundamentów.
Sam strop i schody to dodatkowe 20 tyś zł... dodam, że zaprezentowałem jedno z najprostszych rozwiązań.

Dziennik

model3d


[Obrazek: piwnica1.jpg]

[Obrazek: piwnica2.jpg]



Niemożliwe nie istnieje...
Odpowiedz
#2
A czy zastanawiałeś się na domem z płaskim dachem pokrytym ziemią i przykrytym ziemią z 2ch stron? Może byłaby to dobra opcja projektu dla ekologów.
Odpowiedz
#3
Zbyt dużo zachodu chyba dla tak dużej powierzchni pod domem, nie lepiej opłacalne byłoby dokleić do jednej z ścian nośnych garaż? Wtedy niby zajmuje nam on działkę, ale za to mamy możliwość przeniesienia kotła właśnie do garażu oraz z samochodu od razu do domku z zakupami wchodzimy Smile
Odpowiedz
#4
Z założenia ten dom ma być tani w budowie. Ja do tego podchodzę w ten sposób, że najpierw dom tanim kosztem stawiam. Jak nazbieram trochę gotówki to postawię obok garaż a jak będzie taka potrzeba to i ziemiankę wybuduję SmileSmile
Co do działki to kawał pola można kupić w dobrej cenie jak się poszuka.
Odpowiedz
#5
Bardzo dobrze powiedziane !
Łukasz stworzył dom który można wybudować szybko i tanio, po co ? PO TO! Żeby szybko wybudować dom nie ujmując na komforcie . I korzystać z życia !
Według mnie . Dom 107m2 kryty dachówka dobrze ocieplony z oknami 3 szybowymi z zaluzjami itp itd
Spełnia większość oczekiwań wszystkich. tani w eksploatacji.
Po co się budować kilka lat i wejdź na starość jak można za niewielkie pieniądze postawić dom i pomieszkac w nim tzn. Pozyc.
Łukasz wyszedł z zajebista inicjatywą tani szybki dom po to żeby każdego było na niego stać.
Więc po co szukać dodatkowych kosztów.
To jest moje zdanie.
Pozdr
Odpowiedz


#6
Podejrzewam, że cenowo wyjdzie to samo co dobudowanie garażu, więc osobiście przemyślałbym, czy lepiej garaż czy piwnicę, która ma powierzchnie 4-krotnie większą niż garaż.
Dodatkowo można zrobić garaż w piwnicy, przenieść kotłownie, pralnie itp. Samo użytkuje takie rozwiązanie w swoim domu i powiem, że sprawdza się dobrze. Nosząc węgiel, parkując autem nie wnosimy brudów do cześć dziennej.
Gdy ktoś ma działkę z dużym spadkiem to nie powinien się zastanawiać i budować piwnicę. Odchodzą koszty część izolacji przeciwwilgociowej, podjazdu, odwodnienia itp.
[Obrazek: logo.png]
Odpowiedz
#7
Bardzo dobre opracowanie, które uwzględnia też ciężkie izolacje p.wodne, które są cholernie drogie i trzeba je prawidłowo wykonać żeby nie zmarnować materiału.
Czy ktoś chce zrobić piwnice, czy nie to juz indywidualna sprawa. Ale jak mówią głosy na forum dom ma być prosty i tani w budowie, a jednak część userów myśli, że poddasze to w sumie darmowe metry, a piwnica to głębsze fundamenty i pare bloczków.

Co do garażu to ja myślę tak - jak chcesz trzymaćtylko samochód, rowery, kosiarkę i inne duperele to blaszak 2 stanowiskowy z lpszej i ładniejszej blachy.
Jak lubisz majsterkować i masz sporo narzędziowych gratów to w bryle
Odpowiedz
#8
Wszystko zależy od tego jakie rowery, ja bym swoich w blaszaku nie zostawił.
Odpowiedz
#9
ja swojego wigrusa 3 też nie Smile za duży sentyment z lat młodości Smile
Odpowiedz
#10
(03.05.2017, 21:27)klonu1988 napisał(a): Z założenia ten dom ma być tani w budowie. Ja do tego podchodzę w ten sposób, że najpierw dom tanim kosztem stawiam. Jak nazbieram trochę gotówki to postawię obok garaż a jak będzie taka potrzeba to i ziemiankę wybuduję SmileSmile
Co do działki to kawał pola można kupić w dobrej cenie jak się poszuka.

Myślę podobnie. Generalnie każdy chce ten garaż w budynku ale 1-stanowiskowy tak naprawdę nie załatwia sprawy a 2-stanowiskowy w bryle to z jednej strony koszty a z 2 stanowi dość spory mostek termiczny bądź niepotrzebną powierzchnie do ogrzewania. Jak przyjrzymy się dowolnemu projektowi z 2stanlwiskowym garażem to patrząc na rzut pomieszczeń często jest on największym z nich. Dla mnie dziwne. 

Garaż wolnostojący można też zbudować podpiwniczony Wink
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu