Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kominek na drewno + pelet
#1
Witam. Obserwuję projekt od ponad roku. chciałem kupić projekt od samego początku ale myślałem że nie dam rady się zbudować... (koszty)

a że teraz plany się pozmieniały to mam 250. tyś dostępne plus działka...

zrobiłem małe modyfikacje projektu. 

Ogrzewanie planuję zrobić kominkiem na pellet i drzewo ( iwona pellets) wiec kotłownia mi nie potrzebna. 
Bojler wywędruje na poddasze . Kominek ma automatykę  i może być stosowany jako jedyne źródło Ciepła w domu. 
 
W załączeniu plan. jakieś pomysły ?


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#2
1. jakoś na projekcie nie widać, gdzie będzie ten kominek,
2. jeśli tam, gdzie w wersji oryginalnej to noszenie peletu, będzie nie lada wyczynem (peletu/drewna na stałe 7 miesięczne palenie w domu),
3. co ile masz zamiar malować w salonie?
4. gdzie będziesz składował pelet?
5. bojler należałoby solidnie ocieplić, jak umieścisz go na nieogrzewanym poddaszu,
6. małe te pokoje,ale rozumiem, że jest taka potrzeba...
Odpowiedz
#3
1.Ja tam widzę ten kominek (powierzchnia techniczna 0.91m)
2.Noszę drewno na pierwsze piętro kamienicy już z 11 sezon i nie jest to żaden wyczyn.
3.Kominki Iwona pellets są bardzo szczelne wiec malowanie pewnie jak mu sie znudzi kolor.
4.Dobre pytanie, choć na 3 tony pelletu wystarczy pomieszczenie 3m2
5.Tu się z kolegą w pełni zgadzam.
6.De gustibus non est disputandum  Wink
Odpowiedz
#4
bardzo mnie zaciekawiło takie rozwiązanie ogrzewania mieszkania.tylko nie znalazłem nic na temat realizacji rozprowadzenia ogrzewania na pomieszczenia... :-(
Odpowiedz
#5
(03.05.2017, 20:19)sierzant napisał(a): 1.Ja tam widzę ten kominek (powierzchnia techniczna 0.91m)

A ja nie widzę...
Ot, choćby komin, by się zdał. Ale OK. przyjmijmy, że tak jest.

(03.05.2017, 20:19)sierzant napisał(a): 2.Noszę drewno na pierwsze piętro kamienicy już z 11 sezon i nie jest to żaden wyczyn.

Nie chodzi o wyczyny, lecz o wygodę i czystość. Noszenie 20 (25) kg woreczków z peletem przez cały dom, przez 7 miesięcy w roku, nie będzie ani wygodne, ani czyste. A po pewnym czasie po prostu upierdliwe.
Czymś innym jest - jak w projekcie oryginalnym - wydzielona kotłownia z bezp. dostępem z zewnątrz. To się broni.

(03.05.2017, 20:19)sierzant napisał(a): 3.Kominki Iwona pellets są bardzo szczelne wiec malowanie pewnie jak mu sie znudzi kolor.

Nie chodzi o szczelność, chodzi o nagrzane powietrze z obudowy, które gdzieś trzeba wypuścić (jeśli nie jest to kominek akumulacyjny, to w obudowie musi być kratka nawiewna - na dole - i kratki wywiewne na górze). To właśnie gorące powietrze będzie przypalać kurz i brudzić ścianę wokół kominka i sufit. Przy paleniu non-stop (jako podstawowe źródło ciepła) trzeba będzie góra co dwa lata malować.

Dodam, że od ponad 7 lat palę w bardzo dobrym i szczelnym palenisku (Spartherm Ambiente Bravo), okazjonalnie, a i tak po 5 latach musiałem malować.

(03.05.2017, 20:19)sierzant napisał(a): 4.Dobre pytanie, choć na 3 tony pelletu wystarczy pomieszczenie 3m2

Powierzchniowo - pełna zgoda. Tyle, że to musi być suche pomieszczenie. Bo o ile zafoliowana paleta z peletem będzie szczelna, o tyle już poszczególne woreczki - jak ją rozerwiemy - już takie nie będą. Pelety są bardzo suche po zejściu z produkcji. Wystarczy więc wilgoć w otoczeniu i ją zaabsorbują. A to ich początek końca, tracą energetycznie i potrafią się w skrajnych wypadkach rozpaść.
Dlatego większość użytkowników tego paliwa przechowuje je w pomieszczeniach przylegających do kotłowni = w domu = suchych.
A na powyższym rzucie takie pomieszczenia brak. I jeśli to ma być na zewnątrz, to trzeba je uwzględnić w swojej koncepcji.

Pelet zachowuje się inaczej niż drewno, które jak solidnie przeschnie, to nie zawilgotnieje tak łatwo i tak szybko, jak sprasowana trocina.

Nie neguję peletu i kominka.
Ale o pewnych rzeczach trzeba wiedzieć, by podjąć racjonalną decyzję i nie być później rozczarowanym.
Odpowiedz


#6
(04.05.2017, 11:17)Gulczas napisał(a): bardzo mnie zaciekawiło takie rozwiązanie ogrzewania mieszkania.tylko nie znalazłem nic na temat realizacji rozprowadzenia ogrzewania na pomieszczenia... :-(

Rozprowadzenie będzie za pomocą ogrzewania podłogowego + ciepło z kominka pójdzie na salon. SZyba będzie potrójna więc promieniowania będzie mało ( chodzi głownie o odbiór przez wodę)

(03.05.2017, 19:23)ProStaś napisał(a): 1. jakoś na projekcie nie widać, gdzie będzie ten kominek,
2. jeśli tam, gdzie w wersji oryginalnej to noszenie peletu, będzie nie lada wyczynem (peletu/drewna na stałe 7 miesięczne palenie w domu),
3. co ile masz zamiar malować w salonie?
4. gdzie będziesz składował pelet?
5. bojler należałoby solidnie ocieplić, jak umieścisz go na nieogrzewanym poddaszu,
6. małe te pokoje,ale rozumiem, że jest taka potrzeba...

1. tam gdzie powierzchnia techniczna będzie tylko na salon. Komin będzie za. myślę nad powiększeniem jej do 2-3m2 Kosztem łazienki.
2. noszenie peletu - worek ma 15kg. spalanie bedzie rzędu 3-4 ton na sezon. 
3. jak najdzie potrzeba
4. dodatkowy garaz na posesji. ewentualnie w castoramie mogę kupować po woreczku. (tona wyjdzie jakieś 100-150zł drożej)
5. poddasze mam zamiar ocieplić całkowicie
6. Trójka dzieci.... może trafi się czwarte ?Smile

A co do konwencji z obudowy kominka to myślałem o daniu filtrów na wlocie.

myślę jeszcze nad innym planem i to chybą będzie jedno z lepszych rozwiązań ....

kominek dać w lewy górny róg salonu ( zbiornik na pellet będzie na zewnątrz)


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#7
Do tego kominka mozna dac podajnik pelletu przez sciane np. z pomieszczenia technicznego. Napełnianie bedzie rzadsze. Sa tez w wersji w plaszczem wodnym jak kto woli.
Odpowiedz
#8
(08.05.2017, 14:49)Aneta1980 napisał(a): O matko.. Tak patrzę na te wszystkie projekty i aż mnie ciary przechodzą, jak sobie pomyślę, że jeszcze około
2 lata i ja będę męczyć się z projektami... Jak to wszystko ogarnę?nie mam pojęcia...

Siadasz z ołówkiem i rysujesz na papierze co chcesz jaki uklad i szukasz tego jedynego podobnego do twojej wizji  albo spisz co musi byc w twoim domu a czego nie i idz do projektanta niech ci to ladnie wysmaruje.
Odpowiedz
#9
Cytat:Siadasz z ołówkiem i rysujesz na papierze co chcesz jaki uklad i szukasz tego jedynego podobnego do twojej wizji  albo spisz co musi byc w twoim domu a czego nie i idz do projektanta niech ci to ladnie wysmaruje.

Na papierze to udręka lepiej wpisać w google planer 3d leroy merlin. Bardzo intuicyjny program i projektowanie to wręcz przyjemność Big Grin


Cytat:2. noszenie peletu - worek ma 15kg. spalanie bedzie rzędu 3-4 ton na sezon. 

Chyba nie masz zamiaru grzać cwu w lecie też za pomocą kominka?
Co właściwie przemawia w twoim przypadku za pelletem? Pellet jest dosyć drogim nośnikiem energii, a kominek sprawnością nie grzeszy więc tanio nie będzie. 
Nie uważasz że może lepiej dodać trochę więcej izolacji i grzać choćby kablami? Dom mały, użytkowników widzę że dosyć dużo więc tzw. ciepła bytowego będzie dosyć dużo. Nie myślałeś np nad kominkiem małym bez płaszcza wodnego (żeby Ep przeszło) plus kable w wylewce i grzanie w 2 taryfie? 3-4 tony pelletu to 3tyś zł, a 3 tyś zł to 9000KWh energii w 2 taryfie, a to wystarczy na CO i CWU na cały rok bez problemu Smile Nie zakładaj niczego z góry tylko sobie wszystko policz Wink
Odpowiedz
#10
Z 1 kg peletu można średnio (uwzględniając sprawność całego układu) uzyskać 4 kWh energii.
Z kominka może być ciężko (to rozpalanie i gaszenie powoduje, że komin się wyziębia = cześć energii pójdzie na powstanie cugu).

Kominki Iwona Pelet są bardzo fajne, ale drogie ok. 12.000 zł.

Ja bym się jednak zastanowił.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu