Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jakie ogrzewanie
#11
służę pomocą i mogę wykonać instalację doradzić jak będą stały mury zadzwońWink wcześniej też możesz zadzwonić to sobie pogadamy Wink
Odpowiedz
#12
(19.04.2017, 22:58)lamix-moto napisał(a): służę pomocą i mogę wykonać instalację doradzić jak będą stały mury zadzwońWink wcześniej też możesz zadzwonić to sobie pogadamy Wink

Podeślij numer tel. na PW, jak będzie potrzeba to zadzwonię :-)
Małymi krokami, ale do przodu :-)
Odpowiedz
#13
(20.04.2017, 19:22)deeropolskie napisał(a): Piec na ekogroszek proponowalem 10kw bo cierzko o dobry piec z zasobniiiem mniejszy, wiedomo ze podawanie to sobie sterownik ustawi wg potrzenej temp w domu a nie nonstop na full. wstepnie bralem mocno pod uwage ekogroch, ale mam blisko gaz wiec bede trzymal kciuki za sojusze z rosja i dobra cene gazu. Domek malutki wiec nie powinno byc dramatu, i porzadek bedzie w domu i nie trzeba przy piecu chodzic nosic worow skladowac, opal i popioly wywalac pieca czycic,

Tu masz rację, zamiast składu można sobie wygospodarować na co innego to pomieszczenie. 
Bez zbędnego dymienia w środku czy brudu, no i wygoda.
Gdybyśmy mieli możliwość to też byłby gaz.
Odpowiedz
#14
(20.04.2017, 19:49)Dominika napisał(a):
(20.04.2017, 19:22)deeropolskie napisał(a): Piec na ekogroszek proponowalem 10kw bo cierzko o dobry piec z zasobniiiem mniejszy, wiedomo ze podawanie to sobie sterownik ustawi wg potrzenej temp w domu a nie nonstop na full. wstepnie bralem mocno pod uwage ekogroch, ale mam blisko gaz wiec bede trzymal kciuki za sojusze z rosja i dobra cene gazu. Domek malutki wiec nie powinno byc dramatu, i porzadek bedzie w domu i nie trzeba przy piecu chodzic nosic worow skladowac, opal i popioly wywalac pieca czycic,

Tu masz rację, zamiast składu można sobie wygospodarować na co innego to pomieszczenie. 
Bez zbędnego dymienia w środku czy brudu, no i wygoda.
Gdybyśmy mieli możliwość to też byłby gaz.

U mnie też brak gazu, więc po bardzo długich rozważaniach wybrałem pompę ciepła PW. Inwestycja do tanich nie należy, ale podobnie jak przy gazie odzyskam całą kotłownię do innych celów i uwolnię się od zabawy z paliwem i brudem. Jednostkę wew. pompy i zbiornik CWU zamierzam "upchnąć" w spiżarni. Myślę że to nawet trochę uprości /skróci instalację woda/CO bo to pomieszczenie jest bezpośrednio przy kuchni i łazience. Koszt pompy i zbiornika z montażem i rozruchem 22-24 tys. w zależności od opcji (LG/Panasonic).
Odpowiedz
#15
Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania nie jest jednak taki prosty jak widze. Chciałbym zbudować dom bardzo dobrze docieplony + okna trzyszybowe + wentylacja z rekuperacją ale w mojej okolicy nie ma i raczej nie będzie prędko gazu, a takie rozwiązanie uważam za najlepsze/najwygodniejsze/najtańsze(?).
W gre wchodzi tylko podłogówka, a do tego najlepsza jest pompa ciepła, której wiele osób się boi ze względu na możliwość nie podołania bardzo niskim temperaturom i ze względu na możliwą awarie w najmniej oczekiwanym momenci no i koszty z tym związane. Drogą dedukcji zostaje kociął na ekogroch lub pellet. Pellet czystszy ale trzeba go mieć dużo i pewnie wyniesie to nieco drożej niż ekogroszek, ten z kolei brudny i dużo popiołu.
Wychodzi na to, że jeżeli decydujemy sie na ekogroch to nie trzeba sie zbytnio inwestować w dociepleniem budynku bo najmniejsze piece to około 10 kw?
Czy ktoś rozważał jakiś porządny piec kondensacyjny na pellet?
Odpowiedz


#16
Przy dobrym dociepleniu ekogroch będzie się marnował przy tak małym domu. Zrób audyt energetyczny po dociepleniu, jak Ci wyjdzie maks. 4kW na ogrzewanie to pompa ciepła nie wyjdzie aż tak drogo... Albo gaz z butli? Kotłownia na ekogroch też kosztuje - to jest powierzchnia którą budujesz i której nie wykorzystasz...
Odpowiedz
#17
Jest jeszcze jeden aspekt przeciwko ekogroszkowi - ekologia i dokładanie swoich 5 groszy do smogu. Trzeba się liczyć z tym że z roku na rok będą coraz większe ograniczenie w swobodzie "kopcenia" bo unia będzie nakładała wytyczne przez co ekogroszek będzie drożał. To tak jak z papierosami, żeby zniechęcić ludzi do palenia podnieśli cenę 100 %.
Odpowiedz
#18
No właśnie ekologia. Ja również jestem za! Kiedyś nie do pomyślenia a teraz nawet w 70 tys mieście podczas pierwszych przymrozków już dało się wyczuć gryzące powietrze.
Również skłaniam się ku pompie ciepła ale trochę się też boje. Warto byłoby mieć w zanadrzu kominek ale gryzie się to z ideą energooszczędnego domu.
Gaz z butli wychodzi drogo, kiedyś już sprawdzalem, dzierżawa i sam gaz wychodzi tyle  ze pompa ciepla przy tym to tanioszka.
Zastanawia mnie ten piec na pellet taki niby złoty środek bo niska temp spalania... 
A ten audyt energetyczny jak wygląda? Robi się go rozumiem po ukończeniu prac czy można jakoś wyliczyć?
Odpowiedz
#19
W mojej opinii piec na pellet to świetna sprawa, ale zupełnie nieopłacalne finansowo. Dobry kocioł kosztuje 10-12k PLN, więc doliczając koszt komina porównywalnie do pompy ciepła PW.
A koszty eksploatacyjne są 2x wyższe. Etat palacza i brak miejsca w kotłowni dostajemy w gratisie.
Odpowiedz
#20
Audyt robisz na podstawie projektu z naniesionymi już zmianami - chodzi głównie o ocieplenie, okna, drzwi etc. Możesz orientacyjnie sobie wyliczyć zapotrzebowanie na cieplowlasciwie.pl Wtedy będziesz wiedział jakiej konkretnie pompy potrzebujesz. Ja u siebie też o tym myślałem, ale przy dużym zapotrzebowaniu ceny wychodzą z kosmosu.

Kominek się kłóci z energooszczędnym domem? Niekoniecznie. Jedynym problemem jest komin, ale on jest z reguły w wełnie więc jest jakoś izolowany. Doprowadzenie powietrza masz pod izolacją posadzki, wkład kominkowy oczywiście szczelny.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu