Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Słupy zbrojeniowe
#1
Witam,

Chciałbym poznać Waszą opinię na temat słupów zbrojeniowych. Oryginalnie w projekcie są 2 słupy, mój projektant zasugerował zwiększenie tej liczby nawet do 9 szt. (!).

Pytałem go o powód, mówi że stosując tylko dwa słupy budynek na pewno się nie zawali, ale niemal na pewno po latach będzie pękał.

Nie wiem co o tym myśleć, mój dom będzie taki jak w projekcie, nie ruszałem wymiarów, ściany będą z odpornej na ściskanie silki, okna takie jak w projekcie.

Obawiam się 2 rzeczy:
- różnica w kosztach budowy - droga stal i mnóstwo zabawy z szalowaniem i zbrojeniem do dodatkowych słupów,
- dodatkowe mostki termiczne- temat dla mnie podwójnie ważny ponieważ poważnie rozważam pompę ciepła.

Słupy niby są w całości ocieplone z zewnątrz (planuję styro 20 cm), ale jednak łączą wieniec z fundamentem.

Dodam jeszcze że płacę jedną stałą stawkę za wszystkie zmiany w projekcie, więc projektant nie ma żadnego interesu w tym żeby proponować mi ich dorysowanie za dodatkową opłatą. Mówi, że gdyby budował ten dom dla siebie, również by je wykonał.

Proszę o opinię. Co mówią wasi projektanci o słupach? Czy ktoś może liczył już OZC i ma wiedzę jak duży wpływ mają słupy na energooszczędność tego domu.

Pozdrawiam!
Odpowiedz
#2
Jeśli chodzi o mostki termiczne, to przy silce chyba nie ma to znaczenia. Silikaty mają ogromną akumulacyjność cieplną ale też dobrze przewodzą ciepło - nie pamiętam czy przewodność nie jest nawet podobna do żelbetu, więc mostkami bym się aż tak nie przejmował.

Co do sztywności - słupy żelbetowe na pewno je zwiększą, ale czy warto? Przy więźbie tradycyjnej, krokwiowo-jętkowej, rozpychającej ściany na zewnątrz słupy mogą być niezbędne aby nie wypchnąć ścian na zewnątrz (zwłaszcza w połowie długości, w dużej odległości od narożników), natomiast przy wiązarach jedyne siły boczne pochodzą od wiatru.. Przy betonie komórkowym, zwłaszcza przy ciepłych odmianach miałoby to większy sens ale przy silce nie sądzę...

Ale tutaj może wypowiedzą się konstruktorzy, bo sam mam doświadczenia tylko po stronie inwestora. Dotychczas zauważyłem że niektórzy konstruktorzy budowaliby bunkier przeciwczołgowy, ściany z żelbetu itp, a drudzy liczą bardzo oszczędnie projekt i też taki dom będzie stał... Zresztą kilkadziesiąt lat temu nie stosowało się żelbetu, w starych kamienicach ściany są z cegły z zaprawą którą możesz wydrapać palcem, stropy z trzciny i wszystko stoi..
Odpowiedz
#3
Też mam takie obawy, że będzie dołożonych kilka słupów ze względu na lokalizacje ( Śląsk ). Ciekawe jak liczba słupów jest rozsądna. I pytanie czy jakby zrobić płytę fundamentową czy się ich pozbędziemy ? Ma ktoś jakieś informację na ten temat ? Pozdrawiam
Odpowiedz
#4
dodajcie info czy te slupy to na terenach ze szkodami górniczymi ??
Odpowiedz
#5
(18.04.2017, 19:38)wesolowski napisał(a): dodajcie info czy te slupy to na terenach ze szkodami górniczymi ??

U mnie nie Big Grin Pomorze Zachodnie. Grunt też stabilny- glina Dodgy Ja się chyba powoli przekonuję do tego, że jednak warto nieco tą konstrukcję wzmocnić. Przeglądając dzienniki forumowiczów przynajmniej w dwóch przypadkach widziałem, że dodatkowe słupy poza dwoma orygnalnymi zostały dodane. Natomiast nie wiem jeszcze jak to wpłynie na cenę, robocizna pewnie będzie trochę droższa, materiałowo też inaczej (wypadnie trochę bloczków, pojawi się za to stal i beton).
Odpowiedz


#6
Witam,
Dlaczego te słupy w oryginalnym projekcie są  akurat w salonie i tak obok siebie?
Jestem laikiem w temacie ale tak na chłopski rozum to powinny być symetrycznie rozłożone.
Proszę wytłumaczcie mi to Smile

Pozdrawiam
Damian
Odpowiedz
#7
Dlatego,że nie ma tam zadnej działówki ktora posrednio tez usztywnia budynek.
Odpowiedz
#8
mam projekt indywidualny na podstawie projektu Łukasza i u mnie nie ma w ogóle słupów, ale ja mam zamkniętą kuchnię i przez to jest działówka na tej ścianie. Z resztą na którymś z filmików Łukasz tłumaczył dlaczego są dwa słupy właśnie w tym miejscu. Streszczając, gdyby była ściana działowa (zamknięta kuchnia), to by nie trzeba było dawać słupów, co w sumie mój projekt potwierdza.
Odpowiedz
#9
(08.09.2017, 11:35)tomi8547 napisał(a): Dlatego,że nie ma tam zadnej działówki ktora posrednio tez usztywnia budynek.

Myślałem że ściany działowe nie mają wpływu na konstrukcję... ale ok.
Odpowiedz
#10
Tyle slupów to na budowę bloku ☺ . Moj projektant nie mial obiekcji do konstrukcji budynku .
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu