Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dziennik budowy - Dopiewo
mój brat za zachodnią granicą montuje takie termy gazowe i jest to u nich standard, oszczędność miejsca i mniejszy koszt instalacji przemawia w większości za tym rozwiązaniem

Broszford masz rację że za gazem idzie przyłącze, komin za to nie koniecznie dopływ powietrza jak i spalin można rozwiązać przez dedykowane rury nawet z plastiku jest to bardzo tanie rozwiązanie spaliny z pieca mają max 55 stopni komin jest zbędny

co do pompy i ekonomiczności to 40% tańsza w eksploatacji może być pompa gruntowa za to powietrzna wychodzi około 10% taniej od gazu

analizowałem ten temat i jeśli COP w pompie ciepła jest równe 2,5 to pompa jest tak samo opłacalna jak gaz jeśli COP spadnie jest już droższa od gazu do tego nikt nie wspomina o defrostach i koniecznym odłączeniu ogrzewania domu przy nagrzewaniu CWU a to ogrzewanie jest droższe ze względu na wysoką temperature wody i sprawność pompy, oczywiście ten temat wciąż ewoluuje i można kupić coraz sprawniejszy sprzęt ale czasem trzeba dołożyć drugie tyle

ogólnie rzecz biorąc można powiedzieć że dyskutujemy w tej chwili o gustach a w tej kwestii każdy ma swoje zaopatrywania
Odpowiedz
(24.12.2018, 10:28)Lubin napisał(a):
(23.12.2018, 22:02)sierzant napisał(a): Mój to 24/24 nie ma dwu funkcyjnych niestety mniejszych.
Startuje od 3kw i całe szczęście.
Gdybym robił z zasobnikiem na 100% byłby 14kw.

Dlaczego zdecydowałeś się na dwufunkcyjny? Ja już zbaraniałem...jedni stanowczo mowia ze montaz takiego kotla bez zasobnika w domku to grzech drudzy natomiast montuja dwufunkcyjne i nic sie nie dzieje.

Też miałem o to pytać. Wg mnie znacznie lepszy komfort użytkowania daje kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. Ewentualnie dostępne są kotły dwufunkcyjne z małym (20-40l) wbudowanym zbiornikiem. Ale przepływowe ogrzewanie wody w domu jednorodzinnym faktycznie nie ma sensu.

(24.12.2018, 12:06)MateuszK napisał(a): co do pompy i ekonomiczności to 40% tańsza w eksploatacji może być pompa gruntowa za to powietrzna wychodzi około 10% taniej od gazu
Twoje założenia są jak najbardziej prawidłowe ale dotyczą płaskiej taryfy G11.
Przy odpowiednio zrobionej podłogówce i właściwych ustawieniach sterowania pompą da się zejść do 90-95% wykorzystania pompy ciepła w tanich godzinach taryfy G12 lub G12W. I wtedy koszt użytkowania pompy jest około połowę niższy niż kotła gazowego. I myślę, że tu nawet Sierżant się ze mną zgodzi  Tongue
Odpowiedz
nie wiem ile za gaz bym płacił ale ja przy pompie powietrznej przy ponad 240m2, ogromnym zużyciu CWU i majać w domu 23.5min (nie oszczędzając itp ) za pierwszy rok mieszkania zapłaciłem ok 3500zl w tym 2 pompy obiegowe, wątpię że przy gazie zmieściłbym się w 5tyś.
Odpowiedz
(25.12.2018, 11:09)broszford napisał(a): nie wiem ile za gaz bym płacił ale ja przy pompie powietrznej przy ponad 240m2, ogromnym zużyciu CWU i majać w domu 23.5min (nie oszczędzając itp ) za pierwszy rok mieszkania zapłaciłem ok 3500zl w tym 2 pompy obiegowe, wątpię że przy gazie zmieściłbym się w 5tyś.

Prąd idzie w górę. Obawiam się że po nowym roku już nie będziesz wątpił.
Odpowiedz
(24.12.2018, 10:28)Lubin napisał(a): Dlaczego zdecydowałeś się na dwufunkcyjny? Ja już zbaraniałem...jedni stanowczo mowia ze montaz takiego kotla bez zasobnika w domku to grzech drudzy natomiast montuja dwufunkcyjne i nic sie nie dzieje.

Ja mam u siebie jednfuncyjny z zasobnikiem 100 l/ Tez sie zastanawialem nad dwufunkcyjnym ale wiele osob mi odradzalo.

De detrich kociol 5,4 tys


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz


dużo term dwufunkcyjnych ma w sobie mały zasobnik ciepłej wody ok 8l co zapobiega przed podaniem zimnej wody do obiegu przed rozpoczęciem grzania podobno dodatkowo może też współpracować z bojlerem

Tarkins w sumie ładnie masz to rozplanowane i poupychane nie ma zmarnowanego miejsca
Odpowiedz
.....Dlaczego zdecydowałeś się na dwu-funkcyjny? Ja już zbaraniałem...

1. Prostota instalacji.Cała kotłownia to ten piec, ma w sobie wszystko,
pompę, naczynie zbiorcze itd. Zajętość kotłowni minimalna. Koszt naprawy
w przypadku koszmarnej awarii to wymiana pieca i tyle.
2.Komfort ciut gorszy od pieca z zasobnikiem, ale na tym mi nie zależy.
U mnie liczy się tylko woda w łazienkach (tam jest blisko od pieca) 
Nie będę ciągnął dodatkowych rurek i pompy by mieć ciepła wodę natychmiast po odkręceniu kranu.(kuchnia)
W kuchni z moich wieloletnich obserwacji przyzwyczajeń rodziny praktycznie z ciepłej
wody nie korzystamy. Wszystko załatwiają zmywarki.
3.Straty dzienne na nieużywanym bojlerze 120l to ok 1m3 gazu (ale to szczegół)
4.To będzie mój 3 piec gazowy dwu funkcyjny. W sprzedanym mieszkaniu miałem takie rozwiązanie,
obecnie w domu w którym mieszkam również. I w domzie będzie trzeci.
Znam więc doskonale wady i zalety tego rozwiązania.

...dużo term dwu-funkcyjnych ma w sobie mały zasobnik ciepłej wody ok 8l co zapobiega przed podaniem zimnej wody do obiegu przed rozpoczęciem grzania...

Mój acv ma funkcję komfortu czyli tzw. "gorący palnik" (nie korzystam)
Polega to na tym że piec "uczy" się przyzwyczajeń użytkowników i w godzinach największego użytkowania dostarcza natychmiast gorącej wody (tak jak z zasobnika)

Tak wygląda cała kotłownia  Wink


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
Ja do tej pory tylko wstępnie żeby mieć orientację cenowa rozglądałem się za piecami i moją uwagę mocno przykuł http://www.ariston.com/pl/pakiet-one-top-24-net  jeśli ktoś ma jakieś doświadczenie z tym piecem chętnie poznam opinie. Przeglądając ten wątek propozycja sierzanta jest również godna rozważenia, jedno co jest pewne to piec dwufunkcyjny kondensacyjny w moim przypadku, natomiast przewaga takiego rozwiązania w porównaniu do pompy ciepła jest już sprawą indywidualną i nie powinien nikt na siłę przekonywać do jednego czy drugiego rozwiązania, każdy kto buduje dom powinien być świadomy co pod jakim rozwiązaniem się kryje i z jakimi kosztami utrzymania czy też serwisowania powinien się liczyć, nie można w takiej kwestii zdać się na kogoś poradę.
Odpowiedz
        Wykańczamy


Załączone pliki Miniatury
   
Pytania w sprawie tynków maszynowych http://www.forum.domza150tysiecy.pl/thread-338.html
Odpowiedz
Maciej sam układasz panele i płytki? Nam się kasa skończyła i szukamy oszczędności gdzie się da, mało umiemy, ale staramy się ogarnąć sami ile możemy.
Będziemy kłaść panele sami, raczej musimy. Z płytkami w łazience się trochę boimy. Podpowiedz jakie wybrałeś panele? Specjalne do podłogówki?
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu