Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odprowadzenie ścieków
#1
Czy ktoś zastanawiał się lub porównywał koszty wykonania oraz użytkowania odprowadzenia ścieków?
Nie mówię o wpięciu się do kanalizacji - bo to najprostsze (ale nie najtańsze) tylko o szambie tradycyjnym, samospalającym lub oczyszczalni biologicznej czy innym sposobie.
Pytam ponieważ w mojej lokalizacji nie ma kanalizy doprowadzonej i nie zapowiada się żeby taka szybko powstała.
Muszę to uwzględnić w kosztach przyszłej inwestycji.
Czy ktoś coś już liczył?
Wady / zalety?
Odpowiedz
#2
Ja na pewno będę musiał coś kombinować bo kanalizacji nie ma i być nie może przez najbliższy okres. Szambo odpada z wiadomych przyczyn. Będę robił oczyszczalnię ale jaką to jeszcze nie wiem. Samo podłączenie do kanalizacji jest dość drogie z tego co wiem. Trzeba liczyć około 100zł za mb przyłącza plus studzienki itp (poprawcie mnie jeżeli się mylę). Myślę, że na oczyszczalnie nie pójdzie mi więcej niż 7000 zł. W użytkowaniu na pewno jest tańsza oczyszczalnie od kanalizacji, trzeba jednak o nią dbać, a kanalizacja jest w zasadzie bezobsługowa. Minusem oczyszczalni jest to, że trzeba mieć na nią miejsce (ja akurat mam dużą działkę, więc nie będę miał problemu).
Odpowiedz
#3
Witam, ja będę robił przydomową oczyszczalnię sciekow.
Całkowity koszt oscyluje w granicach 4k zł. W tym zbiornik z osadczy, studzienka rewizyjna, sączki, zwir na podsypkę pod sączki, koparka. Instalacja wszystkiego we własnym zakresie. Dotacja z gminy , 2k zł.
Odpowiedz
#4
Działkę mamy chyba wystarczającą żeby upchnąć oczyszczalnię - ok 13ar. Czy macie jakieś rozrysowania/projekty takiej oczyszczalni dla rodziny 4ro osobowej.
Druga sprawa to rodzaj podłoża.
U mnie jest grunt gliniasty podejrzewam że to jest utrudnienie i podwyższa ogólny koszt. Czy się mylę?
Odpowiedz
#5
(29.03.2017, 19:48)vel_KaSa napisał(a): Działkę mamy chyba wystarczającą żeby upchnąć oczyszczalnię - ok 13ar. Czy macie jakieś rozrysowania/projekty takiej oczyszczalni dla rodziny 4ro osobowej.
Druga sprawa to rodzaj podłoża.
U mnie jest grunt gliniasty podejrzewam że to jest utrudnienie i podwyższa ogólny koszt. Czy się mylę?

Myślę, że się nie mylisz. Przemyśl rozwiązanie z oczyszczalnią jak faktycznie masz teren gliniasty - pomijam same parametry oczyszczanych ścieków i tego co finalnie oddajesz na własną działkę ale taki teren prawie w ogóle nie jest przepuszczalny a w okresie jesienno-zimowym problem z wodą gruntową. U mnie podobny teren, już nawet miałem projekt ZT w dwóch wersjach i zrezygnowałem na rzecz "szamba". Pomijam, że obecne prawo (co prawda na razie martwe) jest uciążliwe dla posiadaczy oczyszczalni - to kiedyś gminy mogą sie sprawie przyglądać, jak juz skończą walkę z smog(k)iem. Wink

U mnie miało być dla 4 os. rodziny tak jak na foto (działka 8 ar.)


Załączone pliki Obrazki
   
Odpowiedz


#6
Może ktoś polecić dobrego producenta szamb bezodpływowych Huh

Każdy swoje chwali, ale może ktoś coś gdzieś montował i jest nie(lub)zadowolony. Chodzi mi po głowie firma Probud - miał ktoś z nią do czynienia.
Odpowiedz
#7
A czy ktoś się orientuje pozwolenie dostaniemy na budowę budynku wraz z szambem bezodpływowym chyba tak to było ujęte.
wiem że gmina ma sprawdzać czy mieszkańcy regularnie wybierają szambo.
I teraz zastanawiamy się czy nie zrobić ekologicznego. Czy w takim wypadku musimy zmieniać pozwolenie?

Marcin mąż dziś zamawia kanał samochodowy szczelny za ok 2 tyg mogę powiedzieć jak firma się spisze wiem że transport maja na cala Polskę
Odpowiedz
#8
(05.04.2017, 12:17)Martyna napisał(a): A czy ktoś się orientuje pozwolenie dostaniemy na budowę budynku wraz z szambem bezodpływowym chyba tak to było ujęte.
wiem że gmina ma sprawdzać czy mieszkańcy regularnie wybierają szambo.
I teraz zastanawiamy się czy nie zrobić ekologicznego. Czy w takim wypadku musimy zmieniać pozwolenie?

Marcin mąż dziś zamawia kanał samochodowy szczelny za ok 2 tyg mogę powiedzieć jak firma się spisze wiem że transport maja na cala Polskę

Ja otrzymałem  razem decyzją o warunkach zabudowy, ze istnieje możliwość budowy bezodpływowego zbiornika ścieków ub przydomowej oczyszczalni.
Następnie dokonałem badania geologicznego wraz z opinią dla potrzeb budowy oczyszczalni przydomowej co zostało wykorzystane do projektu zagospodarowania terenu.
I na takie warunki dostałem pozwolenie.
Jeśli chcecie przejść na budowę oczyszczalni przydomowej to na pewno musicie zrobić badania geologiczne z opinią.
Musicie pamiętać, że w promieniu co najmniej 30 m od systemu rozsączającego nie może znajdować się żadna studnia poboru wody
Odpowiedz
#9
Odświeżam temat. Stoję przed tym dylematem oczyszczalnia czy szambo. Niestety teren gliniasty, poziom wód gruntowych raczej niski. Czy w przypadku gliniastego terenu wystarczy zrobić większy wykop pod dreny rozsączające i wypełnić go grysikiem ? Słyszałem opinie że średnio po 5 latach dreny w piasku się zatykają. Zakup szamba betonowego z instalacją to około 3000 zł, eksploatacja - 150-200 zł miesięcznie. Oczyszczalnia w takim terenie to jakieś 10.000 zł eksploatacja - 30 zł/ miesiąc. Po około 5 latach ceny zakupu i eksploatacji się zrównują. Co myślicie ?
Odpowiedz
#10
Są dwa typy oczyszczalni 


- zwykła drenażowa około 3000 zł w przypadku takiego terenu trzeba dreny umieścić w nasypie ( tak robiliśmy w domu rodzinnym 80 cm piachu dalej glina , przy opadach woda potrafi stać 20 cm poniżej poziomu gruntu )
- biologiczna wspomagana elektroniką za 6000-7000 zł idzie już coś znaleźć 

W przestrzennym planie zagospodarowania mam zakaz wpuszczania do gruntu ścieku nieoczyszczonego co wiążę się z koniecznością zakupu biologicznej oczyszalni ścieku .
Jeżeli w opinii hydrogeologicznej będziemy mieli napisane aby dreny umieścić w nasypie a w warunkach zabudowy/ przestrzennym planie zagospodarowania nie będzie nakazu biologicznej oczyszczalni wybrałbym zdecydowanie najtańszą oczyszczalnie drenażową .
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu