Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fotowoltaika
#11
@ marcinur
Pisałeś że chcesz z 9KWp. Jak to chcesz zrealizować? Chcesz zamontować jeden duży inwerter? Jak wygląda sprawa z panelami? Czy decydując się na używane trzeba kupić wszystkie takie same, czy można połączyć takie o różnych mocach?
Odpowiedz
#12
Nie ma sensu brac na dotacje. Dotacje dostaniesz tylko jak bierzesz to w kredycie. Jak myslicie ile finalnie to was bedzie kosztowac? Pewnie koszt ten sam co byście zdjeli wsklepie z półki albo i wiecej.

PV tylko z instalacja w 100% do własbego użytku (odsprzedaz energii jest nieopłacalny) a to znów wiekszy koszt aby energie za dnia magazynowac.
Odpowiedz
#13
W różnych gminach różnie jest. W niektórych nawet na ten nieszczęsny kredyt się opłaci, ale to wszystko zależy od konkretnej gminy. Trzeba pytać poprostu. Oczywiście biorąc na dotacje często montują podłej jakości komponenty po zawyżonych cenach, zresztą tak samo jest a w zasadzie było z kolektorami wodnymi.
Odpowiedz
#14
Weźcie pod uwagę, że przy dotacji najczęściej pojawiają się koszty dodatkowe, na przykład sporządzenie kosztorysu przez kosztorysanta, "oględziny domu" przez jakiego urzędasa w celu stwierdzenia, czy dom się nadaje pod inwestycje. Kolejna ważna sprawa to fakt, iż VAT w dotacjach tego typu w 90% nie jest kosztem kwalifikowanym, a oznacza to, że cały VAT płaci inwestor - również od tych zakupów, które są z dotacji.
Odpowiedz
#15
(17.03.2017, 16:59)raxon napisał(a): @ marcinur
Pisałeś że chcesz z 9KWp. Jak to chcesz zrealizować? Chcesz zamontować jeden duży inwerter? Jak wygląda sprawa z panelami? Czy decydując się na używane trzeba kupić wszystkie takie same, czy można połączyć takie o różnych mocach?
Raczej korzystniej wyjdzie 1 duży inwerter. IMO wydaje mi się, że lepiej żeby panele były takie same. Choć przy rożnych typów mońza zastosować 2 inwertery jednofazowe i podłaczyć je pod różne fazy.

(17.03.2017, 18:27)Sly12344 napisał(a): Nie ma sensu brac na dotacje. Dotacje dostaniesz tylko jak bierzesz to w kredycie. Jak myslicie ile finalnie to was bedzie kosztowac? Pewnie koszt ten sam co byście zdjeli wsklepie z półki albo i wiecej.

PV tylko z instalacja w 100% do własbego użytku (odsprzedaz energii jest nieopłacalny) a to znów wiekszy koszt aby energie za dnia magazynowac.
Aktualnie dotacje są przez gminy z RPO i tu nie ma kredytów a dotacje sięgają 80-85%.

(17.03.2017, 21:14)klonu1988 napisał(a): Weźcie pod uwagę, że przy dotacji najczęściej pojawiają się koszty dodatkowe, na przykład sporządzenie kosztorysu przez kosztorysanta, "oględziny domu" przez jakiego urzędasa w celu stwierdzenia, czy dom się nadaje pod inwestycje. Kolejna ważna sprawa to fakt, iż VAT w dotacjach tego typu w 90% nie jest kosztem kwalifikowanym, a oznacza to, że cały VAT płaci inwestor - również od tych zakupów, które są z dotacji.
Kosztem dodatkowym jest też ubezpiecznie na czas trwałości projektu - czyli na 5 lat.
U mnie faktycznei była "inpekcja", która kosztowała 300PLN. Jest to moje ryzyko - bo jak gmina nie dostanei dotacji z RPO to ta kasa przepada. Ale wolę zainwestować 300PLN w taki sposób niż zmarnować na totolotka - tutaj szansa mam większe Smile

A odnośnie vatu to masz rację. Ale np u mnie, z tego co pamiętam, instalacja 5kW na dachu z vatem 8% ma kosztować ok 4000PLN. Wolnostojąca z vatem 23% ok 11000PLN - co wg mnie i tak się opłaca.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu