Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
REKUPERACJA - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
#31
Rozbieżności cenowe systemu rekuperacji przyprawiają o ból głowy a dodać do tego różnice w cenie robocizny, to można...ale nieważne.
Mnie najbardziej zależy na czystym, bez kurzu i smrodów z zewnątrz powietrzu w domu. Rozmyślając i szukając spotkałem coś takiego jak Rekuperator wewnątrzścienny Nie zamieszczę linka, bo nie wiem czy mogę Smile ale każdy bez problemów to znajdzie. Zakładając, że jedno takie urządzenie idzie na pomieszczenie, a kosztuje ok 1000pln to powstaje pytanie, czy nie lepiej coś takiego? Prosty montaż, robocizna odpada itd.
Ktoś mający wiedzę oceni ten pomysł?
Odpowiedz
#32
Ktoś mający wiedzę oceni ten pomysł?
Ja nie mam ale dlaczego nie. Odpadają rury, robocizna,
możesz niezależnie regulować przepływ swieżego powietrza.
Tylko trwalosc pewnie zdecydowanie mniejsza.
Odpowiedz
#33
(08.10.2017, 17:25)sierzant napisał(a): Ktoś mający wiedzę oceni ten pomysł?
Ja nie mam ale dlaczego nie. Odpadają rury, robocizna,
możesz niezależnie regulować przepływ swieżego powietrza.
Tylko trwalosc pewnie zdecydowanie mniejsza.

Zużycie prądu też pewnie spore bo w każdym pomieszczeniu musi być osobne urządzenie .Wychodzi mi że takich urzadzeń potrzeba conajmniej 7. No i w jaki sposób podłączyć WC, które nie ma kontaktu ze ścianą zewnątrzną? Dla mnie nie ma sensu.
Za 7000 zrobimy instalację z jednym, porządnym rekuperatorem.
Odpowiedz
#34
Moc od 1,2 do 3,8W więc raczej dużo prądu nie biorą. Reszta jest niewiadomą Big Grin Z tego co czytam, są wymienniki ciepła ceramiczne i aluminiowe czyli zaś... który lepszySmile Pomieszczenia bez dostępu do ścian zewnętrznych to też problem. To raczej można stosować jako wspomaganie wentylacji grawitacyjnej, gdzie jest pleń, grzyb itp w stojących już domach/mieszkaniach, albo jak ktoś nie ma jak rur pociągnąć
Odpowiedz
#35
No i w jaki sposób podłączyć WC, które nie ma kontaktu ze ścianą zewnątrzną?
Żaden argument, u mnie wszystkie mają.
Zużycie prądu tez na poziomie rekuperatora.
Nie twierdzę że tak, sam robię rekuperację, ale dlaczego nie.
Odpowiedz


#36
Jeszcze jedna wątpliwość - poziom hałasu od 26 do 38dB. Czy aby mieć takiego bączka w sypialni nie skutkowało by ..liczeniem baranów? Wink
Odpowiedz
#37
Z WC przez sufit Big Grin nie wiem czy tak można. Też mnie zastanawia wydajność tych urządzeń. Prostota montażu, brak rur i łatwość montażu to duże plusy. Cenowo wychodzi podobnie. Ciekawy jestem też jaki hałas tego urządzenia i trwałość. Ktoś coś więcej wie?
Odpowiedz
#38
wklejka:
Sprawność cieplna (%)
82
Przepływ powietrza (m3/h)
od 20 do 60
Ciśnienie (Pa)
10
Poziom ciśnienia akustycznego (db(A))
od 10 do 26
Klasa energetyczna
A
Moc (W)
od 1,4 do 3,8
Zasilanie
230V, 50Hz
Stopień ochrony
IPX4
Dopuszczalna grubość ściany (mm)
od 300 do 560
Temperaturowy zakres pracy urządzenia (°C)
od -20 do +50
Odpowiedz
#39
(08.10.2017, 21:27)klonu1988 napisał(a): Z WC przez sufit Big Grin nie wiem czy tak można. Też mnie zastanawia wydajność tych urządzeń. Prostota montażu, brak rur i łatwość montażu to duże plusy. Cenowo wychodzi podobnie. Ciekawy jestem też jaki hałas tego urządzenia i trwałość. Ktoś coś więcej wie?

Przez sufit w pionie to raczej nie, ale gdyby z łazienki pociągnąć przez pomieszczenie obok rurę do ściany zewnętrznej i wsadzić w nią ten rekuperator, to powinno działać...chyba Wink Oczywiście im krótsza rura tym lepiej
A i jeszcze coś...czyszczenie, bo toto ma filtr przeciw owadom i kurzowi wewnątrz x kilka sztuk maszyn...
Znalazłem filmik po polsku
https://www.youtube.com/watch?time_conti...4ssXJh6cbo
Odpowiedz
#40
(08.10.2017, 21:27)klonu1988 napisał(a): Z WC przez sufit Big Grin 
Też można. Ale jak chcesz się bawić w rozkładanie rur to już lepiej zrobić normalną rekuperację.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości
  
Menu