Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
REKUPERACJA - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
#21
Normy moze i sa, tylko gdzie ty znajdziesz kumatego kominiarza, ktory ci to posprawdza.Norma, to dobra flaszka dla niego i po sprawie.Papier masz, a reszta zalezy od ciebie.
Odpowiedz
#22
Witam wszystkich,

1.      RAXON, oczywiście są osoby, które podłączają okap kuchenny do rekuperacji ale ze względu na duże stężenie zanieczyszczeń w takim powietrzu (oleje itp.) nie powinno się tego robić. Na pewno rozwiązanie takie wpłynie pozytywnie na sprawność systemu, ale kosztem szybkiego zabrudzenia filtrów, kanałów wentylacyjnych i w niektórych przypadkach wymiennika. Poza tym renomowani producenci piszą w instrukcjach również aby tego nie robić.
Ja osobiście nie będę podłączał okapu do reku, ale nie mam zamiaru krytykować innych rozwiązań, każdy zrobi jak będzie uważał.
 
2.      ajak77, jedyną pracą jest doprowadzenie źródła powietrza z GWC (jeśli rura ma być doprowadzona pod budynkiem).

3.      ŁukaszSchick, ciekawe rozwiązanie aby położyć GWC w obrębie murów – dopuszcza się takie rozwiązanie i ma to duży sens ekonomiczny. Natomiast trzeba sobie zadać pytanie czy zimą gdy GWC będzie oddawało ciepło z gruntu do domu, nie będzie zbyt mocno wychładzało gruntu przy fundamentach. Jeśli będzie to odległość 1,8-2m od fundamentów to myślę, że może być OK.

4.      pstawik, masz rację, jeśli będzie dużo warzyw/owoców to wyciąg w tym miejscu jest zbędny.

5.      overmind, moim zdaniem tylko i wyłącznie ogrzewanie podłogowe (wodne) na całej powierzchni budynku, nie dajcie sobie wcisnąć grzejników. Gwarantuje to najwyższy komfort użytkowania oraz otwiera nam możliwość zastosowania w zasadzie prawie każdego źródła ciepła (również w przyszłości). Źródło Ciepła ma mniejsze znaczenie, bo i tak po kilku czy kilkunastu latach można zmienić na inne np. bardziej nowoczesne.
Źródło Ciepła:
  A). Pompa Ciepła + CWU preferowane rozwiązanie dla wygodnych użytkowników,
  B). Ekogroszek/Pellet preferowane rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą dużo inwestować i poświęcą swój czas na obsługę pieca i dostawę paliwa.
  C). Gaz – je nie jestem zwolennikiem, ale oczywiście jest to dobre rozwiązanie
  D). Kable grzewcze – odradzam, wysoki pobór prądu (COP=1), brak perspektyw w przyszłości      na modernizację źródła Ciepła.
  E). Panele na podczerwień – warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem (ale nie chciałbym mieć w domu dodatkowych elementów np. na ścianach).
 
6.      Sly12344, propozycja oparta jest na systemie rur np. Ventiflex lub podobnych o standardowej średnicy 75mm z wewnętrzną powłoką antybakteryjną.

7.      Raxon, to nie jest projekt! Tak jak napisałem w pierwszym poście – „propozycja rekuperacji dla domu za 150tyś”. Jeśli uważasz, że „każdy może sobie napisać ile powietrza potrzebuje” to OK., nie będę wchodził dalej w dyskusję.
Odpowiedz
#23
Wind7 dzięki za odpowiedź, o tym wychłodzeniu pod domem nie pomyślałem.
Odpowiedz
#24
Cytat:1.      RAXON, oczywiście są osoby, które podłączają okap kuchenny do rekuperacji ale ze względu na duże stężenie zanieczyszczeń w takim powietrzu (oleje itp.) nie powinno się tego robić. Na pewno rozwiązanie takie wpłynie pozytywnie na sprawność systemu, ale kosztem szybkiego zabrudzenia filtrów, kanałów wentylacyjnych i w niektórych przypadkach wymiennika. Poza tym renomowani producenci piszą w instrukcjach również aby tego nie robić.
Ja osobiście nie będę podłączał okapu do reku, ale nie mam zamiaru krytykować innych rozwiązań, każdy zrobi jak będzie uważał.
 

No właśnie ostatnio czytałem o centrali ze zintegrowanym okapem kuchennym jednego z renomowanych producentów (nie podaje nazwy bo nie chcę bana Wink
I raczej jestem przekonany do takiego rozwiązania. Teraz w bloku mam taki zwykły okap co to tylko niby filtruje i cała kuchnia się lepi od tłuszczu a zapach idzie na cały blok.

Podsyłam link do artykułu:


Cytat:Kiedy pracuje centrala wentylacyjna, ilość powietrza nawiewanego i wywiewanego jest na ogół taka sama lub staramy się uzyskać w budynku lekkie nadciśnienie, tj. nawiewany kilkanaście % więcej świeżego powietrza niż wywiewamy. 
Nasz budynek nie jest z gumy. Nie nadmucha się jak balon, ani nie skurczy, a ta nadwyżka powietrza nawiewanego wydostanie się na zewnątrz przez nieszczelności budynku, czyli przez szczeliny okien, drzwi, ściany, dach czy przewód dymowy kominka.
Nadciśnienie jest korzystne, bo nie zaburza np. ciągu spalinowego ewentualnego kominka oraz nie pozwala, by kurz z zewnątrz osiadał na uszczelkach i szczelinach okien, co jest charakterystyczne przy wentylacji grawitacyjnej.
 
Kiedy uruchamiamy okap kuchenny z bezpośrednim wyrzutem na zewnątrz, to ta krucha równowaga powietrza zostaje zburzona i odwrócona.
Nagle w budynku robimy podciśnienie i wyrzucamy z niego więcej powietrza niż nawiewamy.
Budynek dalej nie jest z gumy, więc ciągniemy to powietrze z zewnątrz do środka wszystkimi możliwymi szczelinami.
W przypadku posiadania kominka – największą otwartą szczeliną jest jego przewód dymowy.
W skrajnym wypadku, gdy mamy szczelny dom i duży wyciąg, może dochodzić nawet do cofania się spalin z kominka.
Jak rozwiązać ten problem ?
Odpowiedz
#25
(10.03.2017, 01:05)wind7 napisał(a): Zgadza się, w takiej konstrukcji domu najlepsze miejsce na czerpnię i wyrzutnię to podbitka.

Poniżej zamieszczam moją propozycję rozmieszczenia zaworów (anemostatów).

Kolor ZIELONY - nawiew
Kolor CZERWONY - wyciąg

Jeśli w kotłowni będzie piec to nie umieszczamy tam żadnego wyciągu, natomiast jeśli będzie Pompa Ciepła (pomieszczenie może wówczas pełnić rolę suszarni) to dajemy 1 wyciąg.
wg mnie anemostaty powinny być umieszczone w taki sposób aby zapewnić jak największy "obieg" powietrza w całym pomieszczeniu, tak aby zapewnić ruch powietrza po całej kubaturze... i tak np. w salonie ten nad stołem przeniesiony powinien być do rogu salonu jak ten drugi, jeśli zostanie nad stołem narożnik będzie niedowentylowany... jeśli chodzi o wyciągi/wywiewy max jak najdalej od dzrwi, najlepiej również w narożniku najdalszym od drzwi lub na środku ściany ale najdalej od drzwi ( nie na środku sufitu). Powietrza musi krążyć po całej kubaturze.
Odpowiedz


#26
Mam takie pytanie, w przypadku rezygnacji z kominka i zastosowania kotła gazowego 1 funkcyjnego ze zbiornikiem kondensacyjnym i kominem spalinowo - powietrznym przez boczną ścianę budynku oraz montażem rekuperatora można całkowicie zrezygnowac z budowy tradycyjnych kominów w naszym projekcie ?
Odpowiedz
#27
(20.08.2017, 08:10)sebjasz napisał(a): Mam takie pytanie, w przypadku rezygnacji z kominka i zastosowania kotła gazowego 1 funkcyjnego ze zbiornikiem kondensacyjnym i kominem spalinowo - powietrznym przez boczną ścianę budynku oraz montażem rekuperatora można całkowicie zrezygnowac z budowy tradycyjnych kominów w naszym projekcie ?

Tak.
Odpowiedz
#28
(21.07.2017, 15:17)adiLBN napisał(a):
(10.03.2017, 01:05)wind7 napisał(a): Zgadza się, w takiej konstrukcji domu najlepsze miejsce na czerpnię i wyrzutnię to podbitka.

Poniżej zamieszczam moją propozycję rozmieszczenia zaworów (anemostatów).

Kolor ZIELONY - nawiew
Kolor CZERWONY - wyciąg

Jeśli w kotłowni będzie piec to nie umieszczamy tam żadnego wyciągu, natomiast jeśli będzie Pompa Ciepła (pomieszczenie może wówczas pełnić rolę suszarni) to dajemy 1 wyciąg.
wg mnie anemostaty powinny być umieszczone w taki sposób aby zapewnić jak największy "obieg" powietrza w całym pomieszczeniu, tak aby zapewnić ruch powietrza po całej kubaturze... i tak np. w salonie ten nad stołem przeniesiony powinien być do rogu salonu jak ten drugi, jeśli zostanie nad stołem narożnik będzie niedowentylowany... jeśli chodzi o wyciągi/wywiewy max jak najdalej od dzrwi, najlepiej również w narożniku najdalszym od drzwi lub na środku ściany ale najdalej od drzwi ( nie na środku sufitu). Powietrza musi krążyć po całej kubaturze.

Jeśli możesz to proszę narysuj nowe rozmieszczenie anemostatów i zamieść tutaj. Na pewno skorzystają na tym wszyscy forumowicze, którzy będą chcieli wykonać rekuperację we własnym zakresie. Przyda się inna koncepcja, może lepsza? Poza tym musimy pamiętać że na ułożenie anemostatów również ma wpływ zagospodarowanie wnętrza - ja celowo nie umieściłem anemostatu w drugim rogu salonu bo tam będzie wisiał "niedowentylowany" telewizor Smile Zdecydowanie wolę mieć więcej świeżego powietrza tam gdzie będę bezpośrednio przebywał, czyli kanapa w salonie Smile
Odpowiedz
#29
Witam. Mam pytanie bardziej do użytkowników rekuperacji niż do tych nad nią myślących, ale może ktoś ma wiedzę.
Niedawno byłem w domu z rekuperacją i zauważyłem, że na sufitach, wokół anemostatów, są czarne otoczki brudu. W pierwszej chwili myslałem, że to może od ogrzewania kominkowego ale nie. System działał 4 sezony. Czy to normalne czy może kwestia jakich filtrów itp ?
Ciekawi mnie też ile prądu potrzebuje taki system Smile
Odpowiedz
#30
(17.09.2017, 11:38)Easy Driver napisał(a): Witam. Mam pytanie bardziej do użytkowników rekuperacji niż do tych nad nią myślących, ale może ktoś ma wiedzę.
Niedawno byłem w domu z rekuperacją i zauważyłem, że na sufitach, wokół anemostatów, są czarne otoczki brudu. W pierwszej chwili myslałem, że to może od ogrzewania kominkowego ale nie. System działał 4 sezony. Czy to normalne czy może kwestia jakich filtrów itp ?
Ciekawi mnie też ile prądu potrzebuje taki system Smile

Tak, często się tak dzieje, że na otoczkach anemostatów zbiera się brud - po prostu trzeba je okresowo czyścić. 
Najczęściej taki brud pojawia się na anemostatach wyciągowych, kiedy w domu mieszkają osoby palące lub mamy kominek.
Na nawiewach rzadziej pojawia się zabrudzenie, no chyba, że za rogiem mamy skład węgla...

Pobór prądu to już musimy odczytać z dokumentacji danego rekuperatora (rozbieżności są duże) i przyjąć przy jakim obciążeniu najczęściej będzie pracował cały system.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości
  
Menu