Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
REKUPERACJA - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
#71
Maciej, wystarczy 2x75 tak samo salon jak najbliżej okna balkonowego i 2x75.

......Powiedz jak zamierzasz regulować instalację?
Tym i barometrem:


Załączone pliki Obrazki
   
Odpowiedz
#72
Mógłbyś opisać jak będziesz wykonywać taka regulacje?
Odpowiedz
#73
Anemometrem sprawdzę prędkość w kanałach tak by była na poziomie 2m/s.
Wywiewy,nawiewy wyreguluję wyjmując lub wkładając te styropianki.
To niezły patent,wycisza również instalację.
Centralnie postawię barometr jak nie drgnie ok.(ewentualnie zmniejszę lub zwiększę obroty jednego z silników) 
Oczywiście każde drzwi podcięte od dołu.
Aptekarsko nie musi być. Anemostaty nawiewne i wywiewne jak najdalej od siebie.(u mnie przy oknach i drzwiach balkonowych) 
I tyle.
Odpowiedz
#74
Witajcie a to mój  schemat   rekuperacji na  dom,  powiedzcie co byście zmienili?

.pdf   Rzut instalacji wentylacji mechanicznej - parter (anemostaty i centrala).pdf (Rozmiar: 707.51 KB / Pobrań: 885)
Odpowiedz
#75
Zastanawiam się jak na jednej rurze o przekroju 75mm wywołasz zróżnicowany wyciąg czyli 30, 40 lub 50m3 /h i tym samym przy zastosowaniu 3 takich samych rur masz po 25m3 wyciągu z każdej - razem 75
To samo pytanie dotyczy nawiewów 2 rury 75 dają 60m3/h natomiast jedna daje 45m3/h
Jak fizycznie to sprawdzisz i wyregulujesz te przepływy??

Czy to nie jest tak że projektuje się skrzynki rozprężne tak aby przewody od niej do pokoi miały te same długości i wtedy np. przy 8 nawiewach to co daje wentylator dzieli się równo na 8 i wtedy manewruje sie krotnością przepustowości jednej rury dodając odpowiednio 2 lub 3 do tego samego pomieszczenia w celu uzyskania efektu krotności nawiewu lub wywiewu? np. 270m3/h /8=33,75 na rurę Wtedy 2 rury to 67,5 a trzy 101,25
Odpowiedz


#76
Ile trzeba zapłacić za projekt na rekuperacje dla konkretnie tego domu? Do wentylacji domu chciałbym podejść sumiennie i bez błędów.
Odpowiedz
#77
qwerty pid='14461' dateline='1542226131']Zastanawiam się jak na jednej rurze o przekroju  75mm wywołasz zróżnicowany  wyciąg czyli 30, 40 lub 50m3 /h i tym samym przy zastosowaniu 3 takich samych rur masz po 25m3 wyciągu  z każdej - razem 75
To samo pytanie dotyczy nawiewów 2 rury 75 dają 60m3/h natomiast jedna daje 45m3/h
Jak fizycznie to sprawdzisz i wyregulujesz te przepływy??

Czy to nie jest tak że projektuje się skrzynki rozprężne tak aby przewody od niej do pokoi miały te same długości i wtedy np. przy 8 nawiewach to co daje wentylator dzieli się równo na 8 i wtedy manewruje sie krotnością przepustowości jednej rury  dodając odpowiednio 2 lub 3 do tego samego pomieszczenia w celu uzyskania efektu krotności nawiewu lub wywiewu? np. 270m3/h /8=33,75 na rurę Wtedy 2 rury to 67,5 a trzy 101,25[/quote]

hej  mam zamiar  rozmiescić tak skrzynie rozprężne aby  długości  były mniej wiecej te same Skrzynka rozprężna nawiewy bedzie nad pralnią   
wywiew  w wiatrołapie nad szafą
ja swoj projekt wentylacji robie w oparciu gotowego ale z mniejszego domku  plik pdf.

.docx   Rzut instalacji wentylacji mechanicznej - parter (anemostaty i centrala).docx (Rozmiar: 901.39 KB / Pobrań: 724)


Załączone pliki
.pdf   attachment_57a324a0ad8b8.pdf (Rozmiar: 1.27 MB / Pobrań: 972)
Odpowiedz
#78
Dzisiaj otrzymałem odpowiedź od osoby która projektowała u mnie rekuperację. Z odpowiedzi wynika że prędkość min 2m/s tyczy się rur spiro ponieważ na nich może wystąpić efekt przesłuchów i drgań natomiast jeśli chodzi o rury spiro prędkość w przewodach celowo została zaprojektowana na poziomie 1m/s ponieważ dla tego typu instalacji im mniejsza prędkość tym lepiej, a zalecany zakres pracy to 0,5 - 3m/s na rurach prowadzących do anemostatów. Generalnie bronią swojej wersji projektu. ktoś ma jakieś doświadczenia na ten temat?
Odpowiedz
#79
peater, a zapytałeś gościa czy twoja wersja po poprawkach jest również ok?
Odpowiedz
#80
(14.11.2018, 22:08)qwerty napisał(a): Zastanawiam się jak na jednej rurze o przekroju  75mm wywołasz zróżnicowany  wyciąg czyli 30, 40 lub 50m3 /h i tym samym przy zastosowaniu 3 takich samych rur masz po 25m3 wyciągu  z każdej - razem 75
To samo pytanie dotyczy nawiewów 2 rury 75 dają 60m3/h natomiast jedna daje 45m3/h
Jak fizycznie to sprawdzisz i wyregulujesz te przepływy??

Czy to nie jest tak że projektuje się skrzynki rozprężne tak aby przewody od niej do pokoi miały te same długości i wtedy np. przy 8 nawiewach to co daje wentylator dzieli się równo na 8 i wtedy manewruje sie krotnością przepustowości jednej rury  dodając odpowiednio 2 lub 3 do tego samego pomieszczenia w celu uzyskania efektu krotności nawiewu lub wywiewu? np. 270m3/h /8=33,75 na rurę Wtedy 2 rury to 67,5 a trzy 101,25

Ogólnie  mi sie wydaje iz tych przepływów nie da sie wyregulowac fizycznie, chyba ze przez zastosowanie  Przepustnicy, tłumika INNO JEVE 125mm
zastanawia mnie czy wystarczy mi 210m3 przepływu czy lepiej 270m3 na kubature 286m3
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu