Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
REKUPERACJA - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
#61
- projekt robiony pod model rodziny 2+2
- ogrzewanie gazowe
- bilans wymiany powietrza przewiduje nawiew 270 m3 czyli sugerowany rekuperator 350 m3
- dobór elementów nawiewno wywiewnych z uwzględnieniem oporów instalacji
- sam projekt wraz z opisem oraz pieczątką osoby z uprawnieniami 500 zł
- indukcja
Odpowiedz
#62
No to jadę:
-"W Polsce krotność wymiany powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych reguluje Polska Norma PN-83 B-03430. Przyjmuje się 30m3/h na jedną osobę przebywającą w pomieszczeniu. "
czyli ile ? 120m3 (u ciebie 270m3)
-gaz nie ma potrzeby wentylacji (kocioł gazowy kondensacyjny) możesz go mieć w szafie,salonie a  nawet w sypialni.Ale niech tam.
-twój projekt  jak widzę po przewodach to 270m3 minimum jak wiec wyobrażasz sobie wentylację na poziomie 120m3. Oczywiście możesz
jechać na 270m3 i nic się nie stanie, oprócz tego że wilgotność w domu będziesz miał na poziomie 20%, a 130 watt poboru prądu na godzinę  to już nie będzie mały wydatek.
-nie wiem po co był ci projekt reku do pozwolenia ale co tam.
I na sam koniec wisienka: kuchnia.
Wywiewy u ciebie w kuchni to 100m3 (w całym moim domu będzie taka wymiana)
Nawet jeśli projektant kierował się jakimś prawem (Kuchnia z oknem i kuchenką elektryczną (ponad 3 osoby) 50m3)
to i tak masz 100% wymiany więcej.
I podsumowanie:
-masz 11 wywiewów i 12 nawiewów(nie za bardzo wiem jak je zrównoważysz i nie mów mi o anemostatach)
-minimalny przepływ 270m3, o 150m3 za dużo.
-maksymalny przepływ zaś to 672m3
To że pozwolenie przeszło ok, ale na litość nie rób tego w naturze,poczytaj zastanów się w jakim domu chcesz mieszkać?
Komfortowym, czy takim w którym zaprzyjaźnisz się z dużą ilością nawilżaczy powietrza,rachunkami za prąd i hałasem instalacji.
I jeszcze to do poczytania:
http://www.pro-vent.pl/baza_wiedzy/przew...wa-uzywac/
Odpowiedz
#63
Wink 
(11.11.2018, 21:41)- Czyli rozumiem że budując dom 400 m2 niezależnie od pomieszczeń jakie się w nim znajdują również należy założyć rekuperator 120m3 ? Norma ma  wyszczególnienia ile m3 powietrza ma zostać usunięte z jakiego pomieszczenia wraz z marginesem okresowego zwiększenia krotności wymiany powietrza. Licząc na szybko mamy 106m2 zakładam wysokość pomieszczeń na 270 cm co daje nam objętość 286,2 m3, nawiew i wywiew wg projektu zbilansowane 1:1 czyli 270:270 co daje nam krotność wymiany rzędu napisał(a): - przy piecu z zamkniętą komorą spalania faktycznie nie ma potrzeby, w projekcie jest (sztuka dla sztuki) jednak gdyby został zamontowany piec z otwartą komorą spalania to wentylacja będzie już wymagana.
- na oko nie odważę się na takie stwierdzenia ani na polemikę, trzeba by było wziąć i to rpzeliczyć
- projektu wymagała osoba adaptujaca projekt budowlany, teraz wiem ze u innego projektanta nie byłby potrzebny
- przypuszczam że kierował się tym zapisem:

2.1.3. Okresowe zwiększenie wentylacji kuchni. Zaleca się projektowanie urządzeń wentylacyjnych umożliwiających okresowe zwiększenie strumienia objętości powietrza usuwanego z kuchni w czasie jej użytkowania, do co najmniej 120 m3/h.
- na równej ilości anemostatów która jak widzę Cię nie przekonuje
- maksymalny przepływ być może do osiągnięcia na takich przewodach natomiast nie przy takim rekuperatorze, o ile dobrze pamiętam to zalecany przepływ powietrza przez przewody to 2 m/s

Jak najbardziej projekt może posiadać błędy jednak ktoś z uprawnieniami go robił, na etapie jakim jestem nie myślę nawet o tym żeby go sprawdzać 1:1 czy to zostało dobrze policzone, co więcej dziwie się ze skoro mamy na forum osoby które ot tak potrafią przeliczyć idealnie bilans wymiany powietrza to do dnia dzisiejszego projekt kompletnej rekuperacji nie został przez nikogo zamieszczony. Ja wrzucam to co posiadam za wszelkie uwagi i sugestie jestem wdzięczny i będę je w miarę wolnego czasu weryfikował.
Odpowiedz
#64
Ja póki co tylko trochę staram się doczytać dot. Rekuperacji - która de facto też chciałbym u siebie zastosować ale co do przepływu powietrza to akurat 2 m/s to zalecany minimalny wręcz przepływ powietrza. Najlepiej chyba jakby był w przedziale 2-5 m/s bo powyżej jak i poniżej może występować dudnienie/ hałas w kanalach
Odpowiedz
#65
Peater, to ja jestem ci wdzięczny że podzieliłeś się z nami projektem swojej rekuperacji.  Big Grin
Doceniam to. Mój post, to próba podzielenia się moją wiedzą (jestem na etapie zakładania reku)

-to zalecany przepływ powietrza przez przewody to 2 m/s
dokładnie tak tylko że wg tej tabelki 12 nawiewów x 22m3 = 264m3 
a to stanowczo za dużo jak na minimum.

Norma mówi 30m3 na osobę, a w szczególnych warunkach.... (tu np.  50m3 kuchnia itd) My nie mamy szczególnych warunków.
Nie zastanawia was że nic nie mówi o kubaturze, a jeśli mam kuchnię 50m2 ?
to też 50m3 co godzinę ?.

-należy założyć rekuperator 120m3 ?
Należy założyć rekuperator który w tym zakresie będzie najbardziej wydajny.
Czyli wymiennik odda najwięcej ciepła, a wentylatory nie będą pobierały  100w energii.

Peater, twój projekt nie jest zły, jest po prostu na dużo większy dom.
Znajdę chwile, to spróbuję go poprawić.


Załączone pliki Obrazki
   
Odpowiedz


#66
Chętnie poznam Twój pomysł na rozprowadzenie rekuperacji. Jeszcze mam czas na wprowadzenie zmian, po to też wrzucam projekt na forum żeby poznać zdanie innych osób.

Opierając się na normie:

2.1.2. Strumień objętości powietrza wentylacyjnego dla mieszkania określony jest przez sumę strumieni
powietrza, usuwanych z pomieszczeń wymienionych w 2.1.1b). Strumienie te, niezależnie od rodzaju wentylacji,
powinny wynosić co najmniej:
- dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnie gazowa lub węgłową - 70 m3/h,
- dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnie elektryczna
- w mieszkaniu do 3 osób - 30 m3/h,
- w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób - 50 m3/h,
- dla kuchni bez okna zewnętrznego lub dla wnęki kuchennej, wyposażonej w kuchnie elektryczna - 50 m3/h,
- dla łazienki (z ustępem lub bez) - 50 m3/h,
- dla oddzielnego ustępu - 30 m3/h,
- dla pomocniczego pomieszczenia bezokiennego - 15 m3/h.
- dla pokoju mieszkalnego, w przypadku określonym 2.1.1.b) - 30 m3/h.
Kuchnie bez okna zewnętrznego, wyposażone w kuchnie gazowa powinny mieć mechaniczna wentylacje
wywiewna; usuwany strumień powietrza powinien wynosić 70 m3/h.

W moim przypadku pom. z nawiewem:
- 2 pokoje czyli 2x30m3
- sypialnia 2x30m3
- salon 2x30m3
- kotłownia zakładając możliwość montażu pieca z otwartą komorą spalania 1x70m3 (w przypadku pieca z zamknięta komorą spalania można zaślepić)

Łącznie daje nam to 220 m3


W moim przypadku pom. z wyciągiem:
- kuchnia z kuchenką indukcyjną załóżmy że 1x50m3
- suszarnia z uwagi na dużą wilgotność przyjmuje jak dla łazienki zgodnie z normą 1x50m3
- łazienka 1x50m3
- wiatrołap 1x5m3
- kotłownia 1x70m3 (w przypadku pieca z zamknięta komorą spalania można zaślepić)

Łącznie daje nam to 270 m3

Żeby zbilansować ilości powietrza dostarczane z wywiewanymi należałoby zwiększyć ilość powietrza nawiewanego do budynku aby było 270:270

Kubatura domu tak jak wcześniej pisałem 106m2 x 2,7m (wysokość pomieszczeń) daje nam 286,2m3

Idąc dalej współczynnik krotności wymiany powietrza dla tego przypadku wynosi 270/286,2=0,94 razy na godzinę

Jeśli chodzi o krotność wymiany powietrza w domu na godzinę to widziałem już bardzo różne współczynniki od 0,3 do nawet 2 razy na godzinę jednak najczęściej przedział ten zamyka się w 0,5-1

Podsumowując, wartości przyjęte przeze mnie w poście odbiegają od podanych w projekcie bo opieram się tylko na normie, można by było zejść niżej chociażby przez niewentylowanie kotłowni natomiast nie będzie to zejście z 270m3 na 120m3. Jedną rzecz natomiast bardzo dobrze zauważyłeś a mianowicie prędkość powietrza w kanałach, przy tej ilości rur będzie rzędu 1m/s i można by było pokusić się o uszczuplenie ilości rur doprowadzających i odprowadzających powietrze.
Odpowiedz
#67
Nie wiem czy dobrze kombinuję ale post Sierzanta mnie natchnął do zgłębienia tematu  Smile Poniżej załączam schemat po moich poprawkach zostawiając wydajności naniesione przez projektanta jako wydajności maksymalne na anemostatach, przy maksymalnej wydajności osiągamy prędkość przepływu ok 5m/s wydajność dla całego domu 270m3 co nam daję 1 wymianę powietrza w całym domu w przeciągu godziny natomiast zachowując prędkość powietrza 2m/s uzyskujemy wymianę powietrza w całym domu rzędu 120m3. Z tego wynika że zmniejsza się ilość potrzebnych rur. Na czerwono zostały zaznaczone anemostaty na których zaszły zmiany. Czekam na ocenę  Smile


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#68
Peater jestem z Ciebie dumny.Sam rozwiązałeś problem.
Brawo, teraz możesz śmiało instalować rekuperację. 
Tak właśnie wygląda moja tylko ja mam zupełnie inny rozkład pomieszczeń,
dlatego jej nie dawałem na forum.
...no i parę metrów rury zaoszczędziłeś.  Wink
Odpowiedz
#69
Potrzebna była mobilizacja i ustawowy dzień wolny, widać że sam też sporo czasu poświęciłeś na przegrzebanie dokładne tematu. Powiedz jak zamierzasz regulować instalację? Mi jedyne co przychodzi do głowy to przeliczenie jaka powinna być prędkość powietrza na poszczególnych anemostatach i taka ich regulacja aby zadaną prędkość uzyskać.
Odpowiedz
#70
W kuchni musi być w dwóch miejscach? Czy wystarczy 2x75
Pytania w sprawie tynków maszynowych http://www.forum.domza150tysiecy.pl/thread-338.html
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu