Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rekuperacja - robimy samodzielnie
Był gdzieś na forum link do filmu (jest parę postów wyżej Smile ) z działającą instalacją opartą na centrali Paruszewskiego. Koleś sobie chwali urządzenie za kulturę pracy oraz wydajność mimo że wymiennik krzyżowy ma nieco mniejszą sprawność niż przeciwprądowy. Brak jest chyba bypassu a w zamian zdaje się jest wkład letni. Godne uwagi urządzenie Smile
 ..Istota wiedzy polega na tym, by posiadając ją korzystać z niej..
Odpowiedz
A co sądzicie o takim reku https://wentylacja24.pl/rekuperacja/reku...ru-ego-250 https://www.alnor.com.pl/assets/files/st...radowy.pdf ? Jest to co prawda model podsufitowy, ale w czym problem wykorzystać i ten kawałek przestrzeni? Wymiennik przeciwprądowy, odzysk wilgoci, automatyczny bypass, sterownik i funkcja odszraniania. Cena wyższa, niż Luny 200, ale tam jest tani wymiennik krzyżowy o niższej sprawności i bez dodatków.
Nasz dom w 3DGaleria budowy | Już mieszkamy
Odpowiedz
Łeb już boli od tego czytania, a kręgosłup jeszcze bardziej Tongue. Jesteśmy zdecydowani z żoną na ten projekt, bylismy na budowie która jest na etapie wykonczeniówki i tam będą mieli reku. Centrala będzie wisiała w spiżarni, projekt mają z minimalnymi zmianami, nie pamiętam jaka centrala bo wtedy tak bardzo nie zwracałem na to uwagi ale coś z tego co mówili koszt całej instalacji chyba 10 tyś. Ja jestem zdecydowany na WM z prostego powodu. w momencie gdy u moich rodziców i teściów powymieniali okna i ocieplili domy a budowane w latach 70 i 80 z gazobetonu, pojawiła się pleśń. Mi już nawet nie chodzi o jakieś oszczędności w ogrzewaniu tylko o czyste powietrze i brak grzyba w domu. To bezcenne. Jestem totalnie zielony jeśli chodzi o budowanie (co najwyżej mogę meble z palet zrobić Smile ) więc na pewno sso zleciłbym. Pobawiłbym się w wykończeniówkę ewentualnie bo myślę że co najwyżej by mi to 5 razy więcej czasu zajęło niż fachowcowi (albo 10x Wink ) ale tu już że tak powiem nie bał bym się chociaż Monika która budowała swoją 150tkę z mężem przekonywała mnie że to nic trudnego, jednak wolę niech mi to "fachowcy" zrobią szczególnie że u nas ceny za taki dom nie będą wysokie (taki rejon na szczęście) myślę że przy systemie częściowo zleconym w 300 tyś do wprowadzenia da radę (oczywiście bez działki, ogrodzenia, pozwoleń, przyłączeń itd. tylko sam budynek z wykończeniem i meblami). Żona chciałaby centrale w kotłowni bo boi sie hałasu. jeszcze rozważam rekuperatury ścienne, wtedy montaż bez problemu we własnym zakresie ale wolałbym instalację.
Odpowiedz
Witam. W przedstawionym projekcie, który w pocie i z dużym zaangżowaniem przygotował nasz kolega Marcin nie została uwzględniona ważna kwestia wywiewów w kuchni. Zgodnie z przepisami w przypadku kuchenki gazowej wywiew powinien być realizowany przy użyciu trzech rur fi75 a nie dwóch / 70m3 /.  Tak więc proszę to wziąć pod uwagę. Ja zdecydowałem się na urządzenie firmy ..... z Wrocławia. Byłem u nich osobiście i oglądałem centralę, naprawdę godna uwagi.
Odpowiedz
3,1 m/s i mamy 70m3 na dwóch kanałach więc o co chodzi?
Gdzie w przepisach jest napisane cokolwiek o ilości rur?
A rury np. peflex dopuszczone są do zastosowania w rekuperacji?
Śmiem wątpić. Coś ta tak polecana w dwóch postach firma z Wrocławia
musi się trochę douczyć. A może to jednak reklama.
Odpowiedz


(22.12.2018, 21:21)sierzant napisał(a):  Coś ta tak polecana w dwóch postach firma z Wrocławia
musi się trochę douczyć. A może to jednak reklama.
Żadna reklama. Rozmawiałem telefonicznie kilkukrotnie z kolegą Bogdanem - jest zwykłym klientem - a dostawcę rekuperatora dobrał po dość sporym badaniu ofert dostępnych na rynku Smile
Odpowiedz
A czy ktoś się interesował ofertą firmy peflex.pl? Mogą zrobić projekt za 200zł, a następnie sprzedać wszzytkie potrzebne części do samodzielnej instalacji wedlug tego projektu.
Odpowiedz
Witam. Za niedługo będę rozkładał kanały u siebie i zastanawia mnie jedna rzecz, gdzie umiejscowic skrzynki rozdzielcze, w wiekszosci projektów które przeglądałem są one blisko centrali, a na różnych forach czytam że najlepiej zamontować je w takich miejscach żeby długosci rur do skrzynek rozprężnych ( anemostatów) byly mniej więcej takie same.

Co myślicie o tym i jak robicie u siebie?

Ja myślę żeby zrobić tak:


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
(22.12.2018, 21:21)sierzant napisał(a): 3,1 m/s i mamy 70m3 na dwóch kanałach więc o co chodzi?
Gdzie w przepisach jest napisane cokolwiek o ilości rur?
A rury np. peflex dopuszczone są do zastosowania w rekuperacji?
Śmiem wątpić. Coś ta tak polecana w dwóch postach firma z Wrocławia
musi się trochę douczyć. A może to jednak reklama.

Chodzi po prost o to aby nie wyduszać z centrali 3,1m/s tylko aby wymagane 70m3 mieć dostępne przy niższym przepływie. Pamiętajmy że im wyższe obroty wentylatorów centrali tym większe zapotrzebowanie na prąd i większy szum. A biorąc pod uwagę że centrala pracuje 24 h to wolę dołożyć jeden kanał fi75 za parę złotych niż przez cały czas utrzymywać 3,1m/s. Big Grin Big Grin

(24.12.2018, 22:47)marcinur napisał(a):
(22.12.2018, 21:21)sierzant napisał(a):  Coś ta tak polecana w dwóch postach firma z Wrocławia
musi się trochę douczyć. A może to jednak reklama.
Żadna reklama. Rozmawiałem telefonicznie kilkukrotnie z kolegą Bogdanem - jest zwykłym klientem - a dostawcę rekuperatora dobrał po dość sporym badaniu ofert dostępnych na rynku Smile
Oczywiście że to nie żadna reklama Angel . Chciałem się podzielić zdobyta wiedzą. A firmę z Wrocławia wybrałem ponieważ po przeglądnięciu innych ofert doszedłem do wniosku, że w zasadzie oferowane na naszym rynku rekuperatory wyposażane są w silniki prądu stałego dwóch lub trzech producentów, elektronikę każdy ma swoją, ale każdy ma inne wymiary wymienników i uznałem że kluczem jest wielkość wymiennika przeciwprądowego, bo od jego wielkości i jakości zależy po prostu sprawność urządzenia. A nam przecież chodzi o to że jak wydajemy te ok. 4 - 7 tys na centralę  ma ona mieć jak największą sprawność i odzysk ciepła Big Grin Big Grin Big Grin . Ponad to wybrana  firma jako chyba jedyna na rynku daje  pięć lat gwarancji na swoje centrale.....i tyle.
Odpowiedz
Jeśli  chcesz wyciągać z kuchni 70m3 na godzinę przez 24h to ja ci strasznie współczuję, a raczej współczuję
twoim rachunkom za prąd i ogrzewanie.Człowiek zużywa ok 25m3 na godzinę. Pomnożone przez liczbę domowników
daje nam ilość wymiany powietrza na godzinę. I tak u mnie 4x25=100m3. A ty chcesz wymieniać co godzinę coś
koło 300m3 (skoro tylko z kuchni 70m3). Powiesz normy, ok. Instalacja o której piszemy spełnia w górnym zakresie tej normy.
Na co dzień zaś pracuje w zakresie o którym piszę czyli ok 100m3. I dla mnie tu ma być najwydajniej.
Rury typu perflex nie mogą być użyte do budowy rekuperacji !!! (są palne jeśli tak trzymasz się norm i przepisów)
Piszesz:o to że jak wydajemy te ok. 4 - 7 tys na centralę. W tym wątku nie wydajemy.Koszt mojej centrali:
Obudowa-200zł
Wymiennik-500zł (gs18/397 super dopasowany wydajnościowo)
Wentyle-200zł komplet(ebm papst ec przy 100m3 pobierają 24W)
Sterowanie na arduino,presostat, zasilacz ok.300zł (w trakcie budowy)
Więc full opcja z bajerami wychodzi nie więcej jak 1500zł.

I na koniec: to jest wątek "Rekuperacja - robimy samodzielnie" Co firma z Wrocławia ma do tego?
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu