Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gaz czy Ekogroch/pellet
(09.04.2017, 07:41)raxon napisał(a):
(08.04.2017, 19:06)mariusz847 napisał(a): Ktoś wspomniał wcześniej że ten dom wybitnie nie akumuluje ciepła. Trochę trudno się z tym zgodzić , przecież w projekcie ściany zewnętrzne są z silikatów no i założono wodną podłogówkę która jest sama w sobie buforem ciepła. Szukałem dalej w necie kotłów na pellet o małej mocy dopasowanej do tego domu i albo nie potrafię znaleźć albo to naprawdę nie jest paliwo które należy rozważać do tego domu. Wspomniany kostrzewa mini bio ma sporo negatywnych opinii.

Chyba muszę wrócić to myślenia nad pompą ciepła. Panasonic, Daikin, Nibe, Atlantic. Czy ktoś podpowie jakich jeszcze producentów warto rozważyć?

Ja o tym pisalem. Energia jaka jest w stanie zmagazynowac zlad wody w podlogowce to mniej niz 1kwh czyli ilosc bardzo mala.


Co do postarzania przedmiotow to oczywiscie ze producenci renomowani znaczy ci drodzy to stosuja.
 W jaki sposob to wyliczyles? Woda jest wstanie zmagazynowa bardzo duze ilosci energii (cieplo wlasciwe)
 Zaklada sie mniej wiecej - podgrzane 1000l wody o 60 stopni (np z 30 do 90) pomiesci ok 65kwH energii.
Odpowiedz
Postarzanie produktu jak najbardziej ma miejsce. Tylko czy w przypadku pomp za 15-40tys producent stosowalby takie chwyty?  Opinie klientow przy tego typu produktach maja duze znaczenie.

Pracuje w handlu wiele lat zajmujac sie serwisowaniem sprzetu i uwierz mi robia to wszyscy. Od mercedesa do panasonica.
Zadaj sobie proste pytanie: skoro pompa wytrzymuje powiedzmy 20 lat, to dlaczego producent udziela na nia dwuletniej gwarancji.
Czego sie boi?. Przeciez pompa z 20 letnia gwarancja,to reklama wieksza niz opinie klientow, ktore notabene wytwarzane sa masowo
przez dzialy marketingowe tych firm. Nasze forum na razie opiera sie atakom pseudo userow chwalacych pod niebiosa konkretny produkt.
Produkt mozna sprzedac po cenie wytworzenia,skupiajac sie na fazie drugiej czyli serwisie, z ktorego zyski sa wielokrotnie wyzsze,
niz marza sprzedazowa.
Odpowiedz
(09.04.2017, 08:50)Sly12344 napisał(a):
(09.04.2017, 07:41)raxon napisał(a):
(08.04.2017, 19:06)mariusz847 napisał(a): Ktoś wspomniał wcześniej że ten dom wybitnie nie akumuluje ciepła. Trochę trudno się z tym zgodzić , przecież w projekcie ściany zewnętrzne są z silikatów no i założono wodną podłogówkę która jest sama w sobie buforem ciepła. Szukałem dalej w necie kotłów na pellet o małej mocy dopasowanej do tego domu i albo nie potrafię znaleźć albo to naprawdę nie jest paliwo które należy rozważać do tego domu. Wspomniany kostrzewa mini bio ma sporo negatywnych opinii.

Chyba muszę wrócić to myślenia nad pompą ciepła. Panasonic, Daikin, Nibe, Atlantic. Czy ktoś podpowie jakich jeszcze producentów warto rozważyć?

Ja o tym pisalem. Energia jaka jest w stanie zmagazynowac zlad wody w podlogowce to mniej niz 1kwh czyli ilosc bardzo mala.


Co do postarzania przedmiotow to oczywiscie ze producenci renomowani znaczy ci drodzy to stosuja.
 W jaki sposob to wyliczyles? Woda jest wstanie zmagazynowa bardzo duze ilosci energii (cieplo wlasciwe)
 Zaklada sie mniej wiecej - podgrzane 1000l wody o 60 stopni (np z 30 do 90) pomiesci ok 65kwH energii.
Bardzo prosto. Jak ktoś z rozumem wykona instalacje to potrzebuje pewnie 800mb pexa. Pex tej długości pomieści ok 80l wody. Jaka jest delta dla ogrzewania podłogowego? Zakładam 10 stopni, bo nikt nie wpuści do podłogówki wody o temp 60st zwłasza z PC Big Grin  Skoro 100l wody schładzając się o 10st oddaje troche ponad 1KWh to 80l odda mniej niż 1 KWh.

Oczywiście zakładam że ktoś wykona podłogówke z odpowiednim rozstawem, a nie 10cm wszedzie, ale nawet jak ktos napcha więcej rurek to uda się zmagazynować 1KWh.


Cytat:Pracuje w handlu wiele lat zajmujac sie serwisowaniem sprzetu i uwierz mi robia to wszyscy. Od mercedesa do panasonica.

Ja miałem do czynienia z tym w fabryce jak to bardzo znane i drogie marki życzyły sobie żeby wykonywać komponenty o wyliczonej ilości cykli pracy i tym sposobem np zamiast układu tłok - cylinder jest układ tłok - uszczelka - cylinder. Uszczelka ma wytrzymać ileśtam cykli i koniec. Wg mnie taka PC nie popsuje się szybko, ale jakoś bardzo długo to na pewno nie podziała bo o to dba sztab ludzi od etapu projektowego po laboratoria.
Odpowiedz
(09.04.2017, 14:02)raxon napisał(a):
(09.04.2017, 08:50)Sly12344 napisał(a):
(09.04.2017, 07:41)raxon napisał(a):
(08.04.2017, 19:06)mariusz847 napisał(a): Ktoś wspomniał wcześniej że ten dom wybitnie nie akumuluje ciepła. Trochę trudno się z tym zgodzić , przecież w projekcie ściany zewnętrzne są z silikatów no i założono wodną podłogówkę która jest sama w sobie buforem ciepła. Szukałem dalej w necie kotłów na pellet o małej mocy dopasowanej do tego domu i albo nie potrafię znaleźć albo to naprawdę nie jest paliwo które należy rozważać do tego domu. Wspomniany kostrzewa mini bio ma sporo negatywnych opinii.

Chyba muszę wrócić to myślenia nad pompą ciepła. Panasonic, Daikin, Nibe, Atlantic. Czy ktoś podpowie jakich jeszcze producentów warto rozważyć?

Ja o tym pisalem. Energia jaka jest w stanie zmagazynowac zlad wody w podlogowce to mniej niz 1kwh czyli ilosc bardzo mala.


Co do postarzania przedmiotow to oczywiscie ze producenci renomowani znaczy ci drodzy to stosuja.
 W jaki sposob to wyliczyles? Woda jest wstanie zmagazynowa bardzo duze ilosci energii (cieplo wlasciwe)
 Zaklada sie mniej wiecej - podgrzane 1000l wody o 60 stopni (np z 30 do 90) pomiesci ok 65kwH energii.
Bardzo prosto. Jak ktoś z rozumem wykona instalacje to potrzebuje pewnie 800mb pexa. Pex tej długości pomieści ok 80l wody. Jaka jest delta dla ogrzewania podłogowego? Zakładam 10 stopni, bo nikt nie wpuści do podłogówki wody o temp 60st zwłasza z PC Big Grin  Skoro 100l wody schładzając się o 10st oddaje troche ponad 1KWh to 80l odda mniej niż 1 KWh.

Oczywiście zakładam że ktoś wykona podłogówke z odpowiednim rozstawem, a nie 10cm wszedzie, ale nawet jak ktos napcha więcej rurek to uda się zmagazynować 1KWh.

Wg mnie do 800mb rurki wlejesz prawie 150l wiec zanizyles juz wynik o 50%. Wszystko byloby tak jak piszesz gdyby te rurki wisialy w powietrzu nad podloga. Zapomniales o wylewkach, ktore beda odbierac to cieplo no i sciany budynku rowniez.
Odpowiedz
Policzmy zatem. Pex 16x2 czyli śr wewnętrzna to 12mm. V= 3,14x0,06^2x8000=90,4 litra. Ile to energii? 90,4x4200J / 3600s x 10=1.05 KWh
Oczywiście że są jeszcze wylewki, ściny, meble, i generalnie wszystko ale pisanie że woda w podłogówce ma jakąś znaczącą pojemność cieplną jest nieprawdą Wink
Taka ilość energii jest wystarczająca na 15 minutowe zapotrzebowanie tego domu w zimny zimowy dzień, a w przypadku PC pasuje żeby przez 8 godz drogiej taryfy temp za bardzo nie spadła.

Szukam jaka jest pojemność cieplna silikatów i BK ale nic sensownego nie mogę znaleźć, jak ktoś coś ma to chętnie poczytam Smile
Odpowiedz


Prosze

https://www.google.pl/url?sa=t&source=we...kGne80WyqQ

Pamietaj o przenikalnosci cieplnej i bezwladnosci budynku. Jak dom bedzie dobrze zaizolowany , to straty beda mniejsze i ta przyslowiowa podloga dluzej bedzie sie ochladzac, a co za tym idzie te 100l wody w podlodze dluzej utrzyma jej odpowiednia temperature.

Zacytuje jednego forumowicza z innego forum
"100m2 podłogówki o masie 16t przy Dt=5* to bufor, który równoważy pojemność bufora wodnego 1t przy Dt=16,27*. Inaczej 1m3 wody podgrzanej o 40* (Dt=40*) magazynuje tyle ciepła co w/w podłogówka podgrzana o 12,3*."
Odpowiedz
Dzięki za linka Smile

Wiadomo że im straty mniejsze to wolniejszy spadek temperatury, ale zakładając straty na poziomie 4KWh to to 100l da nam zapas mocy na kwadrans.

Hmm 16 ton podłogówki to ok 8m3 czyli da nam to grubość wylewki 8cm. Jeśli zgromadzi to nam ekwiwalent bufora wodnego o poj 1m3 i dt 16,37K to naczy że zgromadzi to 19 KWh więc myślę że można przyjąć 20KWh wraz z woda.

Sly jakie planujesz źródło enegrii w swoim domu?
Odpowiedz
(10.04.2017, 15:23)raxon napisał(a): Dzięki za linka Smile

Wiadomo że im straty mniejsze to wolniejszy spadek temperatury, ale zakładając straty na poziomie 4KWh to to 100l da nam zapas mocy na kwadrans.

Hmm 16 ton podłogówki to ok 8m3 czyli da nam to grubość wylewki 8cm. Jeśli zgromadzi to nam ekwiwalent bufora wodnego o poj 1m3 i dt 16,37K to naczy że zgromadzi t8o 19 KWh więc myślę że można przyjąć 20KWh wraz z woda.

Sly jakie planujesz źródło enegrii w swoim domu?

I tu mnie masz Big Grin bo jeszcze nie wiem. Idę raczej w kierunku prądu, ale problem Ep od 2017r. zmiemia mi cały plan jaki miałem. Ja raczej będę budować na płycie izolowanej. Jak będę mieć OZC to dobiorę ogrzewanie.
Pozdrawiam
Odpowiedz
Ciekawe czy montaż klimatyzatora by zadowolił urzedników. Drogie to to nie jest a można się dogrzać tanio, ale pewnie jako źródło ogrzewania to tego podać nie można.
Odpowiedz
(10.04.2017, 17:31)raxon napisał(a): Ciekawe czy montaż klimatyzatora by zadowolił urzedników. Drogie to to nie jest a można się dogrzać tanio, ale pewnie jako źródło ogrzewania to tego podać nie można.
Przecież klimatyzator to jest grzanie nadmuchowe pompą ciepła powietrze-powietrze. Myślisz, że jest zabronione?
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu