Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gaz czy Ekogroch/pellet
#81
Jeżeli kominek ma być odpalany tylko raz na jakiś czas to zdecydowanie taniej wyjdzie piecyk wolnostojący. Tanie proste rozwiązanie. Sam u siebie właśnie mam zamiar postawić taki piecyk (za 2-3tyśiące można kupić już bardzo ładne wizualnie). Nawet jak bym miał postawić kominek to raczej przy pompie ciepła i ogrzewaniu podłogowym nie miałby płaszcza wodnego. Po co komplikować sobie instalację? Duży bufor wtedy jest obowiązkowy.

Piecyk na zimne wieczory to super sprawa, a jak zabraknie prądu na dłuższy czas to też potrafi ładnie nagrzać. Minusem będzie tylko to że w salonie będzie najcieplej, bo nie będzie dystrybucji gorącego powietrza. Obecnie mam piecyk 9kw, który obecnie kosztuje poniżej 2k z szybą panoramiczną i potrafi ogrzać całe mieszkanie 80m2.

W domu to rozwiązanie byłoby bardziej zapasowym źródłem ciepła więc 7-10kW w zupełności by wystarczyło.
Odpowiedz
#82
(23.03.2017, 12:30)lucky napisał(a): Jeżeli kominek ma być odpalany tylko raz na jakiś czas to zdecydowanie taniej wyjdzie piecyk wolnostojący. Tanie proste rozwiązanie. Sam u siebie właśnie mam zamiar postawić taki piecyk (za 2-3tyśiące można kupić już bardzo ładne wizualnie). Nawet jak bym miał postawić kominek to raczej przy pompie ciepła i ogrzewaniu podłogowym nie miałby płaszcza wodnego. Po co komplikować sobie instalację? Duży bufor wtedy jest obowiązkowy.

Piecyk na zimne wieczory to super sprawa, a jak zabraknie prądu na dłuższy czas to też potrafi ładnie nagrzać. Minusem będzie tylko to że w salonie będzie najcieplej, bo nie będzie dystrybucji gorącego powietrza. Obecnie mam piecyk 9kw, który obecnie kosztuje poniżej 2k z szybą panoramiczną i potrafi ogrzać całe mieszkanie 80m2.

W domu to rozwiązanie byłoby bardziej zapasowym źródłem ciepła więc 7-10kW w zupełności by wystarczyło.

Przy rekuperacji czesc ciepla kominka bedzie automatycznie rozprowadzana. Jezeli na taki todzaj wentylacji sie zdecuduje.
Odpowiedz
#83
Czy ja wiem czy piecyk wolno stojący to takie tanie rozwiązanie. Jakiś tani piecyk plus komin to połowa ceny za PC inwerterową Big Grin Ja tam żadnych piecyków nie robię bo mnie na takie rzeczy nie staćSmile

Może mi ktoś wyjaśnić czemu pellet traktuje się jako tanie źródło energii? Przecież 1KWh energii zawartej w pellecie to koszt ok 19gr. Do tego dochodzi sprawność kotła i jak uda nam się wyprodukować 1KWh energii za 25gr to będzie dobrze. Piec na pellet to też nie mały koszt, więc to też na plus nie jest.
Odpowiedz
#84
@Sly
Prawda, dlatego moim zdaniem nie warto komplikować sobie instalacji płaszczem wodnym z kominka jak ma być używany sporadycznie. Kominek czy piecyk to sprawa indywidualna. Mi bardziej pasuje piecyk, bo zawsze łatwiej z niego nawet zrezygnować i nie zajmuje tyle miejsca co kominek.

@raxon
Piecyk to tanie rozwiązanie w porównaniu do kominkaSmile
Osobiście będę szedł chyba w pompę ciepła P/W i dodatkowo piecyk (tylko dlatego że bardzo lubię ogień)
Odpowiedz
#85
Utarte jest w Polsce aby w salonie był kominek. Może dlatego że dużo budujących ucieka z bloków i chce popatrzeć na żywy ogień.
Odpowiedz


#86
(23.03.2017, 14:11)raxon napisał(a): Może mi ktoś wyjaśnić czemu pellet traktuje się jako tanie źródło energii? Przecież 1KWh energii zawartej w pellecie to koszt ok 19gr. Do tego dochodzi sprawność kotła i jak uda nam się wyprodukować 1KWh energii za 25gr to będzie dobrze. Piec na pellet to też nie mały koszt, więc to też na plus nie jest.
Pellet wcale nie jest tani. Ale jest ekologiczny, mniej przy nim roboty, kotły i kominki chodzą w pełnej automatyce, ma śladowe ilości popiołu.
Koszt zakupu pelletu w przeliczeniu na wartość energetyczną jest faktycznie wyższy niż węgla, ale to się mniej więcej bilansuje, biorąc pod uwagę własnie automatykę takiego kotła - jednym słowem sam się wygasza i sam rozpala w zależności od zadanej temperatury. tego samego nie możemy zrobić w kolte na węgiel/ekogroszek (poza wyjątkami podanymi przez kolegę wcześniej).

(23.03.2017, 14:08)Sly12344 napisał(a): Przy rekuperacji czesc ciepla kominka bedzie automatycznie rozprowadzana. Jezeli na taki todzaj wentylacji sie zdecuduje.
Teoretycznie masz rację. Ale praktycznie to rekuperacji nie można stosować przy kominkach pobierających powietrze z zewnątrz.
Odpowiedz
#87
(23.03.2017, 15:34)marcinur napisał(a): Teoretycznie masz rację. Ale praktycznie to rekuperacji nie można stosować przy kominkach pobierających powietrze z zewnątrz.

Chyba na odwrótSmile
Rekuperacji nie można stosować przy kominkach pobierających powietrze z pomieszczenia w którym się znajdują. Kominek powinien powietrze z zewnątrz aby nie zakłócać działania WM.
Odpowiedz
#88
Kominek z CDP jest do WM. Tylko doplyw powietrza musi być 100% z zewnatrz domu. Zamknieta komora spalania.

http://www.wentylacja.org.pl/pages-88.html
Odpowiedz
#89
(23.03.2017, 21:47)deeropolskie napisał(a): Najtansza i najszybsza w realizacji to butla gazowa i sloneczko :-) nie trzeba komina i cala impreza mieszci sie w 150 z gazem. Cena czyni cuda

Zgadza się Big Grin Zresztą w ocieplonym domu temperatura spada powoli, więc nawet jakby całą dobę prądu nie było to i tak nie ma tragedii Smile Nie ma się co zabezpieczać na kataklizmy bo jeszcze schron by wypadało wybudować Smile
Odpowiedz
#90
(23.03.2017, 21:55)raxon napisał(a):
(23.03.2017, 21:47)deeropolskie napisał(a): Najtansza i najszybsza w realizacji to butla gazowa i sloneczko :-) nie trzeba komina i cala impreza mieszci sie w 150 z gazem. Cena czyni cuda

Zgadza się Big Grin Zresztą w ocieplonym domu temperatura spada powoli, więc nawet jakby całą dobę prądu nie było to i tak nie ma tragedii Smile Nie ma się co zabezpieczać na kataklizmy bo jeszcze schron by wypadało wybudować Smile

Temat wątku jest chyba inny. 

A propo wynalazków 
www.piecrakietowy.eu

Tutaj macie polska myśl techniki i nie wcale takie to głupie. Wink
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu