Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gaz czy Ekogroch/pellet
#41
(03.03.2017, 22:49)Aluna napisał(a): Z tych wszystkich rzeczy, o których piszesz to jedynie 1700 - przyłącze gazu, reszty nie liczyliśmy, pewnie podpowie też projektant, jednak ja jestem lubuszanką i w obecnym miejscu zyję od trzech lat niecałych - nie mam tu znajomości wśród budowlańców, projektantów itp także stąd ten wątek i prośba o rady.

1700 zaznaczyc trzeba nett to cena za przylocze do granicy dzialki, od szafki od granicy trzeba wykonac na włąsny koszt, i ta kwota 1700 to do 15metrow.

Dzisiaj na swiezo jestem po PGNIGe   pani mowi, ze trzeba zgłosic chec przyłaczenia , okolo 6 miesiecy przed planowanym rozpoczeciem korzystania z gazu, u nas tyle ten porces trwa tyle potrzebuja na wylonienie wykonawcy i wykonanie.
Babeczka pwiedziala ze najpierw trzeba wykonac po swojje stronie rpzyłace ew , w tym samym czasie, ze nie wykonuja przyłacza ze tak powiem na sucho
woj dolnoslaskie i mamy kwote 1920 :Smilenetto
Odpowiedz
#42
johny Szczecin Ty już zdecydowany na prąd?
ja od 3 dni czytam teraz o pellecie. Mam mętlik w głowie, i nie mam gdzie się poradzić bo nikt nie pali palletem. A hydraulikow których znamy sa obcykani w gaz i piece smieciuchy.

A i jeszcze komin żeby jednak się dobrze paliło to nie tylko sam piec, ale dobór komina czytałam instrukcję chyba dwóch kotłów i zalecają od fi160-180. Polecają z sonda lambda i jeszcze jakieś doprowadzenie powietrze do kotłowni przez jakieś kolanko Wink dla kobiety trochę ciężko to ogarnąć.
A żeby wszystko było jak powinno to piec ok 13 tyś. plus bufor robi się drogo.
Odpowiedz
#43
(03.03.2017, 22:29)Aluna napisał(a): Dzięki za rozwianie moich wątpliwości co do podłogówki. Macie rację. Aha, przy podłogówce facet na targach nas przekonywał (rzekomo na swoim przykładzie), że tylko wtedy kafelki bo panele, nawet te przystosowane nie przepuszczają ciepła tak dobrze jak kafle. A jak bym chciała dywan połozyć na części podłogi np u dziewczynek w pokojach to już w ogóle bez sensu....
z tą reku zaczęliśmy się zastanawiać. Czemu facet nam mówił o koszcie 15 tys skoro podajecie duuużo niższe kwoty? i czy dobrze rozumiem, że wtedy okien się nie otwiera/ drzwi tarasowych też nie itp? Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić.
Aga i skoro cały czas zaciąga powietrze z zewnątrz to powiedzcie mi jedno ( znów specjaliści się pośmieją) jak jest z zapachami? Mamy w niewielkiej odległości stację uzdatniania wody plus gigantyczne pole kukurydzy. Wywożą tam różny syf plus obornik i czasami jest koszmar ze smrodem po prostu. Jak reku miałoby mi to na okrągło zaciągać do domu to tak jakbym zamknęła sie w WC po porannej wizycie meża Wink Są tam jakies filtry odpowiednie?

Kafelki są lepsze to fakt, ale jak dasz panele to też będzie dobrze. Ludzie dają prawdziwe drewno i nie mają żadnych problemów a grubsza deska drewniana izoluje jeszcze lepiej niz drewnoplastikowy panel. Jak dasz wykładzine na cała podłoge to troche zaizoluje, ale jak jakis niewielki dywan to też bedzie grzało. Jednak do podłogowego to racjonalniej bedzie dac grubsza izolacje podłogi czyli wiecej styropianu eps. Ja u sibie nie będę miał oporów żeby dać panele czy nawet niewielki dywan.

Rekuperator zaciąga powietrze i wyrzuca jednocześnie. Sa tam filtry, ale chroniące wymiennik przed zanieczyszczeniem typu pył. Co do zapachu to tego nie odfiltruje, ale jak coś sie dzieję na zewnatrz to można urządzenie wyłączyć i wtedy NIC sie do domu nie dostaje. Przy zwykłej wentylacji nawet zamknięcie okna nie pomoże bo i tak powietrze jest zaciągane do domu przez komin.
Wentylacja mechaniczna to proste urządzenie. Jak sie ją ma to nie trzeba dodatkowo otwierać okien, bo w domu jest ciągle świeże powietrze. Jęsli zechcesz to możesz pootwierać wszystkie okna i drzwi, a nawet właz na strych i nic się nie stanie tylko po co? Przy wentylacji grawitacyjnej po to się otwiera okna żeby wywietrzyć pokoje bo taka wentylacja po prostu nie działa. Skoro komin zaciąga powietrze to skądś nowe powietrze musi napłynąć. Dawniej nie było problemu z racji nieszczelnych okien. W wypadku montażu nowych super energooszczędnych, szczelnych, wielokomorowych okien za grube tysiące trzeba albo wyciąć uszczelki, albo zamontować nawiewniki czyli wiercić dziury w nowym nabytku. Mnie by było szkoda psuć nowych okien wiec wybieram WM.

Tak pokrótce napisze jak to działa. Do pokoi i salonu jest nadmuch świeżego podgrzanego powietrza, a w łazienkach i kuchni jest wywiew i to cała filozofia  Big Grin

Cytat:Decydujac sie na gaz należy również uwzględnić cenę przyłącza gazu, budowę komina jak i opłaty stałe za przesył doliczane do rachunków za gaz co miesiąc. 
Ja tam komina budował nie będę bo nie trzeba. Wystarczy specjalna rura przez śscianę za 200zł. Komin to także mostek cieplny więc po co go budować? Jak ktoś ma blisko gaz to za przyłącz wiele nie zapłaci, a płaci się raz. Przyłącz i piec gazowy może wyjść taniej niż sam kociął na węgiel, a do tego trzebą już komin.
Opłaty stałe to prawda niestety, ale nie jest tak źle. Można mieć kuchenke na gaz i wyjdzie troche taniej niż indukcja a i pewnie niezawodność większa no i koszt grzania CWU w lecie będzie znacznie niższy niż przy grzaniu prądem czy węglem więc to się równowarzy a może i tak ciągle się jest na plus Smile


Cytat:Jestem zwolennikiem pradu ale jak nie prad szedlbym w pellet. Kociol ok 11-12kW. Waznym parametrem jest modulacja. Podobnie w ekogroszku. Czyli dolna granica. Dla pelletu to okolo 3kW przy tych 11-12kW. Ale to i tak za duzo. Wasz dom czyli projektu Pana Lukasza potrzebuje max 9kW w najwiekszy mroz i razem z cwu. Tylko ze slabszych piecow nie ma. Dlatego bufor takze mile widziany.

Pellet jest na pewno lepszy od ekogroszku bo syfu mniej, popiołu nie trzeba wynosić. Taki Piec w zimie dziła bardzo fajnie, ale w lecie do grzania CWU wychodzi niestety drogo bo jak w każdym kotle czy to na węgiel czy pellet żeby zagrzać wode w zbiorniku najpierw trzeba ogrzać zały zład wody w kotle, trzeba zagrzać kociął czyli duużo stali i sprawność jest tak nędzna że wolałbym pewnie prądem grzać przy niewielkim zużyciu wody. Ogólnie pellet to alternatywa dla węgla jeśli chcemy mieć czyściej, a i bezobsługowośc większa. Jedynym minusem a nawet dwoma jest cena paliwa i kotła. Cena kotła to powyżej 10tyś, a cena paliwa jest taka jak cena gazu (gaz 20gr za KWh, 1kg dobrego pelletu ma nawet 5KWh czyli też 20gr za KWh wychodzi) ale z racji na gorsza sprawność wychodzi napewno drożej niz gaz.
Odpowiedz
#44
Popiołu nie trzeba wynosić. Kolega zdradzi nam gdzie on sie podziewa?
Madre slowa padly na innym forum:
"majac piec na ekogroch zajmie ci 3 miesiace zanim sie go nauczysz,majac pellet nigdy nie wyjdziesz z kotlowni"

Marcin dawaj schemat tej rekuperacji !!!
Odpowiedz
#45
(04.03.2017, 17:44)sierzant napisał(a): Popiołu nie trzeba wynosić. Kolega zdradzi nam gdzie on sie podziewa?
Madre slowa padly na innym forum:
"majac piec na ekogroch zajmie ci 3 miesiace zanim sie go nauczysz,majac pellet nigdy nie wyjdziesz z kotlowni"

Marcin dawaj schemat tej rekuperacji !!!

Zabrakło słówka tyle, bo trzeba wynosić. Ale ile? 2 czy 3 razy do roku? Popiołu jest bardzo mało i można go na grządkach wysypać, nie tak jak ten z węgla.

No właśnie. Piece niby automatyczne, a przy sterowniku trzeba spać żeby wszystko działo przyzwoicie, przy gazie nie ma takich problemów  Smile Też chciałem eko "bo taniej" ale jak sobie to policzyłem, a uwierz mi że wszystko rozważałem od eko przez pellet po PC i co ciekawe najpierw gazu w ogóle nie chciałem to udało mi sie dojść do wniosku że zamiast pchać węgiel do nowego domu to za ten sam koszt inwestycyjny zrobię trochę lepsze ocieplenie zwłaszcza podłogi bo chce podłogówke i założe gaz.
Odpowiedz


#46
(04.03.2017, 17:44)sierzant napisał(a): Popiołu nie trzeba wynosić. Kolega zdradzi nam gdzie on sie podziewa?
Madre slowa padly na innym forum:
"majac piec na ekogroch zajmie ci 3 miesiace zanim sie go nauczysz,majac pellet nigdy nie wyjdziesz z kotlowni"

Marcin dawaj schemat tej rekuperacji !!!

W pellecie popiołu jest ok 6-8 kg na tonę. W węglu ok 100 kg - rozumiesz różnicę? Smile
Zaraz założę wątek o rekuperacji - na Twoją prośbę Smile. Jeszcze nie przygotowałem kosztorysu i wykazu materiałów ale mam już schematyczny rysunek.

Zapraszam Smile
http://www.forum.domza150tysiecy.pl/thread-322.html
Odpowiedz
#47
mąż wczoraj rozmawiał z hydraulikem nie polecał pelletu. On sam ma piec na wszystko bo doprowadzenie gazu wyliczyli mu na 14 tyś też budowa w drugiej lini.
My też w drugiej się budujemy ale my sporo dalej od niego.

wiem że partnerowi mają gorszy ciąg ale za duża średnica też bez potrzeby może zabierać za dużo ciepła. Przeczytam już duzoooo w necie. Ale mam 4 miesiące do podjęcia decyzji.
Odpowiedz
#48
Może komuś się przyda ściągnięte z fb Pana Jerzy Bogdan Zembrowski zajmuje się obliczeniami dla domów



23 osoby zapytały mnie na priv, czy mógłbym przybliżyć jak wyglądają wyniki przykładowej analizy optymalizacyjnej dla domu jednorodzinnego i czy można wyniki przenieść na inne domy podobnej kubatury? Nie mogę tutaj zamieścić pełnego opracowania analiz optymalizacyjnych - z uwagi na obszerność (ok. 40 stron i ponad 20 rysunków i wykresów), ale podaję streszczenie przybliżające analizy.
Dane z projektu domu jednorodzinnego, parterowego z poddaszem użytkowym, bez piwnicy, k/Łodzi:
- powierzchnia zabudowy: 107,3 m2
- łączna powierzchnia ogrzewana: 145,2 m2
- zadaszenie: dach dwuspadowy na krokwiach
- ilość powietrza wentylacyjnego: 230 m3/h
- ilość osób do zamieszkania: 5
- poziom wody gruntowej: poniżej poziomu posadowienia
- warunki gruntowe: grunty piaszczyste przepuszczalne
- ściany konstrukcyjne: murowane
- wentylacja mechaniczna z rekuperacją
- zasilenie pompą ciepła solanka/woda COP 3,5
- solary do c.w.u. 12 m2, zasobnik 300 l
- kominek z płaszczem wodnym.
WYNIKI ANALIZ
Optymalizacja współczynników przenikania ciepła Uek przy ociepleniu styropianem:
- ściany zewnętrzne Uek = 0,128 W/m2K
- podłoga na gruncie Uek = 0,172 W/m2K
- dach Uek = 0,130 W/m2K
- okna i drzwi tarasowe Uek = 1,1 W/m2K
- drzwi wejściowe Uek = 2,0 W/m2K
- brama garażowa Uek = 3,4 W/m2K
Największa różnica kosztu materiałów między rozwiązaniem zaprojektowanym a rozwiązaniem wg optymalizacji wynosi 108,30 zł/m2, co przy powierzchni ścian zewnętrznych 194 m2 daje koszt 21.010,- zł.
Charakterystyka energetyczna domu:
- wariant wentylacji grawitacyjnej, kocioł gazowy kondensacyjny:
EP = 136 kWh/m2rok
EK = 123 kWh/m2rok
- wariant wentylacji grawitacyjnej, kocioł gazowy kondensacyjny, solary:
EP = 111 kWh/m2rok
EK = 128 kWh/m2rok
- wariant wentylacji grawitacyjnej, pompa ciepła COP3,5:
EP = 109 kWh/m2rok
EK = 37 kWh/m2rok
- wariant wentylacji mechanicznej, kocioł gazowy kondensacyjny:
EP = 146 kWh/m2rok
EK = 130 kWh/m2rok
- wariant wentylacji mechanicznej, rekuperacja 70%, kocioł gazowy kondensacyjny:
EP = 104 kWh/m2rok
EK = 91 kWh/m2rok
- wariant wentylacji mechanicznej, rekuperacja 70%, GWC 50%, kocioł gazowy kondensacyjny:
EP = 100 kWh/m2rok
EK = 83 kWh/m2rok
- wariant wentylacji mechanicznej, rekuperacja 70%, pompa ciepła COP3,5:
EP = 85 kWh/m2rok
EK = 27 kWh/m2rok
Koszty inwestycyjne zaopatrzenia w ciepło:
- wentylacja grawitacyjna, kocioł gazowy kondensacyjny: 24000 zł
- wentylacja grawitacyjna, kocioł olejowy kondensacyjny: 38000 zł
- wentylacja grawitacyjna, ogrzewanie elektryczne: 18550 zł
- wentylacja grawitacyjna, kocioł gazowy kondensacyjny, solary: 37000 zł
- wentylacja grawitacyjna, kocioł olejowy kondensacyjny, solary: 51000 zł
- wentylacja grawitacyjna, ogrzewanie elektryczne, solary: 30550 zł
- wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła COP3,5: 91000 zł
- wentylacja mechaniczna, rekuperacja 70%, kocioł gazowy kondensacyjny: 54000 zł
- wentylacja mechaniczna, rekuperacja 70%, kocioł olejowy kondensacyjny: 68000 zł
- wentylacja mechaniczna, rekuperacja 70%, ogrzewanie elektryczne: 48550 zł
- wentylacja mechaniczna, rekuperacja 70%, GWC, kocioł gazowy kondensacyjny: 72000 zł
- wentylacja mechaniczna, rekuperacja 70%, GWC, kocioł olejowy kondensacyjny: 86000 zł
- wentylacja mechaniczna, rekuperacja 70%, GWC, ogrzewanie elektryczne: 66550 zł
- wentylacja mechaniczna, rekuperacja 70%, pompa ciepła COP3,5: 121000 zł
Roczne koszty eksploatacyjne:
- wentylacja grawitacyjna, kocioł kondensacyjny: gaz ziemny 4202 zł, propan 5909 zł, olej opałowy 6960 zł, ogrz. elektryczne 9264 zł
- wentylacja grawitacyjna, kocioł kondensacyjny, solary: gaz ziemny 4292 zł, propan 6036 zł, olej opałowy 7109 zł, ogrz. elektryczne 10545 zł
- wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła COP3,5: en. elektryczna 3417 zł
- wentylacja mechaniczna, rekuperacja 70%, kocioł kondensacyjny: gaz ziemny 3038 zł, propan 4272 zł, olej opałowy 5032 zł, ogrz. elektryczne 6204 zł
- wentylacja mechaniczna, rekuperacja 70%, GWC, kocioł kondensacyjny: gaz ziemny 2773 zł, propan 3899 zł, olej opałowy 4593 zł, ogrz. elektryczne 5506 zł
- wentylacja mechaniczna, rekuperacja 70%, pompa ciepła COP3,5: en. elektryczna 2496 zł.
Roczne koszty eksploatacyjne domu wynoszą:
- dla gazu ziemnego od 2773 do 4292 zł
- dla gazu płynnego od 3899 do 6036 zł
- dla oleju opałowego od 4593 do 7109 zł
- dla pompy ciepła od 2496 do 3417 zł
- dla ogrzewania elektr. od 5506 do 10545 zł.
Punktem odniesienia jest wariant z wentylacją grawitacyjną, kotłem kondensacyjnym na gaz ziemny (koszt inw. 24.000,- zł, roczny koszt ekspl. 4.202,- zł).
# W wariancie z went. graw., kotłem na propan, mamy ten sam koszt inw., ale wyższy o 2.207 zł roczny koszt ekspl. > Inwestycja nieopłacalna.
# W wariancie z went. graw., kotłem na olej opałowy, mamy wyższy o 14.000,- zł koszt inw., i wyższy o 2.758 zł roczny koszt ekspl. > Inwestycja nieopłacalna.
# W wariancie z went. graw. i ogrz. elektr., mamy niższy o 5.450,- zł koszt inw. ale wyższy o 5.062 zł roczny koszt ekspl. > Inwestycja nieopłacalna.
# W wariancie z went. mech., rekup. 70 % i kotłem na gaz ziemny, mamy o 30.000,- zł wyższy koszt inw., ale niższy roczny koszt ekspl. o 1.164,- zł. Czas zwrotu nakładów wynosi 26 lat. > Inwestycja nieopłacalna.
# W wariancie z went. mech., rekup. 70 % i kotłem na gaz płynny, mamy o 30.000,- zł wyższy koszt inw., wyższy o 570,- zł roczny koszt ekspl. > Inwestycja nieopłacalna.
# W wariancie z went. mech., rekup. 70% i kotłem olejowym, mamy o 44.000,- zł wyższy koszt inw., wyższy o 830,- zł koszt ekspl. > Inwestycja nieopłacalna.
# W wariancie z went. mech., rekup. 70% i en. elektr., mamy o 24.550,- zł wyższy koszt inw., wyższy o 2.002,- zł koszt ekspl. > Inwestycja nieopłacalna.
# W wariancie z went. mech., rekup. 70%, GWC 50% i kotłem na gaz ziemny, mamy o 48.000,- zł wyższy koszt inw., ale niższy roczny koszt ekspl. o 1.429,- zł. Czas zwrotu nakładów wynosi 34 lata. > Inwestycja nieopłacalna.
# W wariancie z went. mech., rekup. 70%, GWC 50% i kotłem na gaz płynny, mamy o 48.000,- zł wyższy koszt inw. i wyższy o 197,- zł koszt ekspl. > Inwestycja nieopłacalna.
# W wariancie z went. mech., rekup. 70%, GWC 50% i kotłem olejowym, mamy o 62.000,- zł wyższy koszt inw. i wyższy o 391,- zł koszt ekspl. > Inwestycja nieopłacalna.
# W wariancie z went. mech., rekup. 70%, GWC 50% i en. elektr., mamy o 42.550,- zł wyższy koszt inw. oraz wyższy koszt ekspl. o 1.304,- zł. > Inwestycja nieopłacalna.
# W wariancie z went. graw., kotłem na gaz ziemny i solarami, mamy o 13.000,- zł wyższy koszt inw. oraz wyższy o 90,- zł roczny koszt ekspl. > Inwestycja nieopłacalna.
# W wariancie z went. graw., kotłem na propan i solarami, mamy o 13.000,- zł wyższy koszt inw. oraz o 2.334,- zł wyższy koszt ekspl. > Inwestycja nieopłacalna.
# W wariancie z went. graw., kotłem olejowym i solarami, mamy o 27.000,- zł wyższy koszt inw. oraz o 2.907,- wyższy koszt ekspl. > Inwestycja nieopłacalna.
# W wariancie z went. graw., solarami i en. elektr., mamy o 6.550,- zł wyższy koszt inw. oraz o 6.343,- wyższy koszt ekspl. > Inwestycja nieopłacalna.
# W wariancie z went. graw. i pompą ciepła solanka/woda COP3,5 mamy o 67.000,- zł wyższy koszt inw., ale niższy koszt ekspl. o 785,- zł. Czas zwrotu nakładów wynosi 85 lat. > Inwestycja nieopłacalna.
# W wariancie z went. mech., rekup. 70% i pompą ciepła solanka/woda COP 3,5 mamy o 97000 zł wyższy koszt inw., ale niższy roczny koszt ekspl. o 1.706,- zł. Czas zwrotu nakładów wynosi 57 lat. > Inwestycja nieopłacalna.
Możliwość wykorzystania energii odnawialnej:
- wariant wentylacji grawitacyjnej, kocioł zgazowujący drewno lub na pellety:
EP = 40 kWh/m2rok
EK = 182 kWh/m2rok
Koszty inwestycyjne zaopatrzenia w ciepło:
- wentylacja grawitacyjna, kocioł zgazowujący drewno: 19770 zł
- wentylacja grawitacyjna, kocioł na pellety: 26870 zł
Roczne koszty eksploatacyjne:
- wentylacja grawitacyjna, kocioł zgazowujący drewno: 2667 zł
- wentylacja grawitacyjna, kocioł na pellety: 4477 zł
# W wariancie z went. graw., kotłem na pellety, mamy o 2870 zł wyższy koszt inw. oraz wyższy roczny koszt ekspl. o 275,- zł. > Inwestycja nieopłacalna.
# W wariancie z went. graw., kotłem zgazowującym drewno, mamy o 4230 zł niższy koszt inw. oraz niższy roczny koszt ekspl. o 1535 zł. > Inwestycja opłacalna. Oszczędności na eksploatacji w ciągu 20 lat: 53340 zł.
W wyniku analiz cieplno-wilgotnościowych, dla uniknięcia kondensacji pary wodnej należy zastosować:
a). ściana zewnętrzna (poza łazienkami): farba lub tapeta o oporze Sd > 5,2 m na wys. od podłogi do sufitu, tynk gipsowy grub. 15 mm, pustaki XXX grub. 30 cm na zaprawie murarskiej lub klejone, styropian EPS-80 grub. 25 cm metodą BSO kotwy plastikowe 6 szt/m2, warstwa szpachlowa mineralna 3 mm Sd < 0,15 m, wyprawa elew. Sd < 0,018 m,
farba elew. hydrofob. Sd < 0,03 m.
b). ściana zewnętrzna w łazienkach: glazura od podłogi do sufitu, folia w płynie Sd > 1,0 m,
pozostałe j.w.
c). podłoga na gruncie parteru: jastrych bet. grub. 5-7 cm, folia PE 0,2 mm, styropian XPS lub EPS-200 grub. 22 cm, hydroizolacja pol.-bit. bezrozpuszcz. grub. 3 mm, beton podkł. 10 cm.
d). dach: pokrycie wg projektu, wełna min. grub. 18 cm między krokwiami + grub. 16 cm,
paroizolacja Sd > 72 m, płyty GK 12,5 mm.
e). ściana fundamentowa w części podziemnej: styropian XPS lub EPS-200 grub. 10 cm, hydroizolacja polim.-bit. grub. 3 mm bezrozpuszcz., bloczki bet. 25 cm na zaprawie cementowej lub beton wylewany, hydroizolacja polim.-bit. 3 mm.
f). ściana fundamentowa w części nadziemnej: styropian EPS-100 grub. 13 cm BSO, kotwy plastikowe 6 szt/m2, płytki klinkierowe.
g). ściana fundamentowa wewnętrzna: nie wymaga ocieplenia.
h). okna i drzwi tarasowe Uek = 1,1 W/m2K
i). drzwi wejściowe Uek = 2,0 W/m2K
j). brama garażowa Uek = 3,4 W/m2K
Wnioski:
W stosunku do rozwiązania w projekcie, uzyskuje się oszczędności: 21010 zł na materiałach ścian, 110000 zł na kosztach inwestycyjnych. Razem: 131010 zł. Dodatkowe oszczędności 57570 zł jeśli zastosuje się went. graw. i kocioł zgazowujący drewno.
Wyników nie można przenieść na inne budynki - nawet z tego samego projektu, gdyż różne zasilenie w energię oraz różne parametry powietrza zewnętrznego, wymuszają różne wyniki.
Nie zamieszczam rysunków projektu ani jego wizualizacji, gdyż architekt nie wyraził zgody.
Odpowiedz
#49
Martyna dzięki za wstawienie tak obszernej analizy.

Jedno mi się tylko nie zgadza. Brałem pod uwagę (bo taki mam plan) wentylację mechaniczną z rekuperacją i ogrzewanie gazem ziemnym. W analizie autor obliczył koszt inwestycyjny o 30 tysięcy złotych większy niż w wersji z wentylacją grawitacyjną. W moim przypadku koszt nie będzie większy niż 5000 tys. złotych (rezygnuję z jednego komina, za montaż instalacji nie zapłacę więcej niż 2000 zł a za mega dobrą jednostkę jak na potrzeby takiego domku zapłacę 5000 zł, osprzęt czyli rury itp 2000 zł) Przy realnej różnicy 5000 tys złotych inwestycja zwróci się po 4-5 latach, a to znaczy, że inwestycja jest opłacalna po pierwsze, a  po drugie komfort mieszkania jest też sporo warty. 

To tylko moja opinia i przybliżone kwoty, pozdrawiam Smile
Odpowiedz
#50
O to tu chodzi to jest wyliczenie dla konkretnego domu każdy powinien zrobić to dla siebie.
Mnie np gaz wyniósł by dużo drożej niż jest podane
będę miała spore przeszklenia wiec prąd i pompa nie wydają mi się dobre.
polecam profil tego Pana wiem że planuje wydać książkę na ten temat.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu