Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gaz czy Ekogroch/pellet
Witam,

Tak jak wielu forumowiczów mocno zastanawiam się jakie ogrzewanie zastosować. Niestety już wiem, że nie będę miał możliwości podłączenia gazu. Długo myślałem o pompie ciepła powietrze woda, wciąż ją rozważam. Jednak na tą chwilę skłaniam się chyba ku pelletom. W całym domu będę miał podłogówkę.

Znam osobę, która ogrzewa nowy dom około 150 m2 kotłem Heitztechnik Q PELLET DUO. Q pellet duo opis

Zaleta tego kotła to możliwość palenia również drewnem. Najmniejszy kocioł z tej serii ma moc nominalną 15 kW, a zakres mocy 5-15 kW. Na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że to dość dobrze wpisuje się w zapotrzebowanie dla projektu domu za 150tys. Wszelkie uwagi mile widziane.

Pozdrawiam!
Odpowiedz
No nie wiem. Sprawdzałem na ciepło właściwe zapotrzebowanie tego domu na ciepło ( z tym że podałem 20cm styro w podłodze bo tak chce) i wyszło że:

Ile ciepła potrzebuje twój dom
Poniższe wyliczenia zakładają utrzymanie w domu przez całą zimę średniej dobowej temperatury 20,0°C.

3,8kW maksymalna moc grzewcza

Tyle będzie potrzebne w "najmroźniejszy" dzień, przy średniej dobowej -20°C

1,8kW przeciętna moc grzewcza

Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 1,2°C

Jak to się ma do kotła 5-15? Przecież to nie ma sensu.
Dobre to by się wpisywał piec z zakresem 2-8 KW.
Odpowiedz
skam-p 7kw zakres od 2.5kw Dojdzie jeszcze cwu, wiec piecyk teoretycznie w sam raz.
Adhibe rationem difficultatibus
Odpowiedz
(07.04.2017, 13:46)mariusz847 napisał(a): Witam,

Tak jak wielu forumowiczów mocno zastanawiam się jakie ogrzewanie zastosować. Niestety już wiem, że nie będę miał możliwości podłączenia gazu. Długo myślałem o pompie ciepła powietrze woda, wciąż ją rozważam. Jednak na tą chwilę skłaniam się chyba ku pelletom. W całym domu będę miał podłogówkę.

Znam osobę, która ogrzewa nowy dom około 150 m2 kotłem Heitztechnik Q PELLET DUO. Q pellet duo opis

Zaleta tego kotła to możliwość palenia również drewnem. Najmniejszy kocioł z tej serii ma moc nominalną 15 kW, a zakres mocy 5-15 kW. Na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że to dość dobrze wpisuje się w zapotrzebowanie dla projektu domu za 150tys. Wszelkie uwagi mile widziane.

Pozdrawiam!
Moim zdaniem bez sensu. Taki kocioł kosztuje tylko 3000 taniej niż pompa ciepła. Różnica zwróci się w kilka lat. A zaoszczędzony czas masz w gratisie.
Odpowiedz
(07.04.2017, 14:36)raxon napisał(a): Jak to się ma do kotła 5-15? Przecież to nie ma sensu.
Dobre to by się wpisywał piec z zakresem 2-8 KW.

No właśnie, za duży. Też korzystałem z tej strony i mam podobny wynik. Najmniejszy kocioł na pellet na jaki trafiłem to http://sklep.kostrzewa.com.pl/glowna/12-...-10kw.html

Istnieją mniejsze o mniejszej mocy oparte na tym paliwie?
Odpowiedz

(07.04.2017, 14:48)sierzant napisał(a): skam-p 7kw zakres od 2.5kw Dojdzie jeszcze cwu, wiec piecyk teoretycznie w sam raz.

No do takiego domu w sam raz Smile

PC taka 7KW też jest wystarczająca, jednak chcąc grzać w taniej taryfie to trzeba mieć dom który akumuluje ciepło, a ten wybitnie tej zdolności nie posiada, więc i zasadność zakupu PC jest wątpliwa.  Zamiast PC bym celował w grzanie czystym prądem plus PV Big Grin szkoda tylko że EP na to nie pozwala, a nie widzi mi się montować kominek za min 10tyś żeby ucieszyć urzędnika Angry
Odpowiedz
Dajesz wodna podlogówke i dzialówki z silki i masz niezly akumulator. Jak ci malo to stawiasz dom na plycie izolowanej od gruntu. Jeszcze malo? To stawiasz 1000l bufor i magazynujesz nadmiar ciepla.
Odpowiedz
Wodną podłogówkę dam po całości. Działówki zrobię z BK ponieważ silka dobrze przewodzi ciepło, w tym wypadku do chudziaka i dalej do gruntu. Płyta fundamentowa to dobra rzecz, szkoda że droższa. Bufor to jest dobry do grzałki lub kotła węglowego a nie do PC, bo do ilu stopni zagrzeje ja PC i z jakim COPem? Z tego co wiem to do niewielu stopni i z niskim COPem więc bufor to nie wyjście.
Odpowiedz
Myslicie strasznie krótkowzrocznie. Mam wrazenie ze nikt z was nie zastanawia sie ze za 10 lat, cykl wymiany pieca ,pompy, zacznie sie od nowa. Nic nie jest wieczne. I mozecie mowic co chcecie: ze np. pc wytrzyma 20 lat a piec gazowy 15. Tylko dlaczego pralki, lodowki, telewizory tego nie wytrzymuja. Ok, ja wychodze z zalozenia ze wymiana nastapi max po 10 latach. I tu gaz jednak wychodzi najtaniej:
-gaz ok 4000-5000tys
-ekogroszek 7000-8000tys
-pompa 15000tys
Moze pomyslcie od tej strony co bardziej oplaca sie zakladac.
Adhibe rationem difficultatibus
Odpowiedz
Masz jak najbardziej racjeSmile
Kocioł gazowy to 4tyś. Dużo i nie dużo.
Pelletowy taki nieco lepszy to kilkanaście, czyli praktycznie tyle co PC. Najtaniej to bufor plus grzałka i II taryfa, ale nośnik energii nieco droższy choć myśle że 1500zł za prąd powinno wystarczyć za sezon CO.

Co do pieców ekogroszkowych o mocy 7KW to faktycznie kocioł ma taką moc, ale palnik siedzi 12KW, więc nie wiem jak należy taki tandem traktować. Czy jako 7KW czy jako 12?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Menu