Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wykop bez szalowania.
#1
Chciałem się spytać co sądzicie o fundamencie bez szalunków. Kopanie w ziemi rowu do wymaganej głębokości, wrzucenie wieńca na podkładkach z bloczków betonowych lub innego solidnego materiału i zalanie całości betonem z dodatkiem wodoszczelnym np B 37- cena 250-330 zł w zależności od betoniarni. Teren jest bardzo równy .

1. Czy trzeba wykładać wykop folią?
2. Oszczędzamy całą masę robót ziemnych i czasu (można wykorzystać koparkę łańcuchową)
3. Nie robimy izolacji, beton wodoszczelny w dodatku w wysokiej klasie
4. Oczywiście idzie izolacja pozioma z podwójnej papy lub innego materiału spełniającego normy.
5. Jak na takie rozwiązanie patrzą projektanci , kierownicy?

Byłbym wdzięczny za odpowiedzi.
Odpowiedz
#2
Witam.

Jeżeli wykonujesz wykopy pod ławę fundamentową w gruncie spoistym (wysadzinowym) można pokusić się wylanie betonu bezpośrednio do wykopu. Jednak trudniej w tedy o zachowanie przyzwoitego poziomu. Szalunki zapewnią Ci łatwiejszy start podczas następnych prac murarskich nie tylko fundamentu.

pkt. 1
Jeżeli bednarkę łączysz ze zbrojeniem fundamentu to nie należy wykładać folii w wykopie.
Dodam również że odchodzi się od lania fundamentu w folię, wystarczy zadbać o dokładność przy izolacji poziomej.
pkt. 2
Można wykorzystać koparkę "łańcuchową", jednak łatwiejszy dostęp jest do ostrówka a dzięki dużej konkurencji można negocjować ceny za godzinę.
pkt. 3
Beton hydrolizowany jest super sprawą jednak zwiększa koszt inwestycji o parę stówek, które możesz zainwestować w co innego
pkt. 4
bez tego punktu nie da się zrobić dobrze domu Big Grin
pkt. 5
Większość projektantów woli tradycyjne rozwiązania, ci innowacyjni są drodzy Big Grin

Pozdrawiam
Tomasz
Odpowiedz
#3
Dziękuje za odpowiedź. Co do wyłożenia fundamentu folią to chodziło mi o uzyskanie lepszej jakości betonu bez odpływu w ziemię cennych składników betonu oraz żeby ziemia się nie mieszała z betonem. Właśnie nawet jeśli beton jest stosunkowo drogi to jednak odchodzą pewne koszty związane z izolacją pionową no i najważniejsze, brak inwazyjnych prac ziemnych i całego tego syfu.
 Na zdjęciu coś podobnego, wyszalowana tylko góra wykopu.


Załączone pliki Obrazki
   
Odpowiedz
#4
Witam.Ja w sumie przeglądam wszystkie materiały z budowy przez Pana Łukasza.I wielkie ukłony z mojej strony za wykonaną robotę. Będziemy z Żoną po okresie letnim 2017r kupować projekt i ruszać z budową Smile . Ale wracając do tematu. Też rozmyślałem o takim sposobie zalania ław fundamentowych.U nas na żuławach gdzie ziemia jest bardzo gliniasta też tak zalewają . Ale czytałem na tym forum artykuł-wątek jeden z forumowiczów pisał jak jemu wylewali w taki sposób ławy i nie był zadowolony z tego powodu dlaczego bo betonu wyszło dwa razy więcej bo nie można oszacować dokładnie ile zużyjemy betonu-rozmawiałem o tym z Panem Łukaszem i też tak pisał.I zrezygnuję z takiego sposobu też.Bardzo fajny pomysł i patent oczywiście z relacji budowy Pana Ł jest zaszalowanie tylko na jedną deskę góry fundamentu nie ma aż tak dużo pracy i oszacujemy bardziej dokładnie ilość betonu do zalania.Może warto przemyśleć taki sposób szalowania.

Pozdrawiam.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu