Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Izolacja termiczna fundamentów
#31
Moim zdaniem Tomkop dokladnie przedstawil na rysunku czarno na bialym jak i gdzie ucieka cieplo i ma racje..i mysle ze komentarze typu ze ja buduje kilkanascie budow rocznie , skonczone studia , wiem najlepiej i etc sa nie na miejscu...
Odpowiedz
#32
W poprzednim poście pytałem się ile kosztuje komin systemowy . Mniej więcej orientuję się ile kosztuje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i chciałem porównać.
Czy ktoś orientuje się jaki system ogrzewania ma mieć ten dom za 150 tys?
Odpowiedz
#33
(04.02.2017, 23:14)tomkop napisał(a): W poprzednim poście pytałem się ile kosztuje komin systemowy . Mniej więcej orientuję się ile kosztuje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i chciałem porównać.
Czy ktoś orientuje się jaki system ogrzewania ma mieć ten dom za 150 tys?

w projekcie przewidziane paliwo stałe  np  ekogroszek
Odpowiedz
#34
Witam. Zakladajac istote domu za 150tys SSZ a przy tym starac sie likwidowac jak najwiecej mostkow termicznych pomysł izolowanej plyty fundamentowej XPSem jest jak najbardziej zasadny. Dlaczego?
Wiec nalezy zalozyc jakie srodki pochlonie nam ławy a jakie plyta. Jesli dobrze sie to ogarnie to kwotowo mamy to samo przy likwidacji tych mostkow.
Jest obszerny (ogromny) dzial poswiecony plytom na FB znanej firmy. Nalezy pamietac o jednym. Po zalaniu takiej plyty odpada nam ocieplenie wraz z wylewaniem posadzki. Ja mam w planach dodatkowo zatosowac ogrzewanie podlogowe ktore bedzie umieszczone bezposrednio w plycie. Jsst to kolejna rzecz ktora mi odpadnie a moze i jeszcze dodam odkurzacz centralny (robili juz to i sie sprawdza) na taka gotowa plyte idzie zaprawa i plytki badz deska co tam chcecie. Wiec mozna zaoszczedzic na innych etapach budowlanych. Co do wytrzymalosci na sciskanie takiego XPSa to nie ma problemu. Zelaszcza przy plycie gdzie sily nacisku rozkladaja sie po calej plycie. Widzialem rowniez zastosowanie systemowe XPSa wlasnie pod ławy w postaci przygotowanych koryt. Ostatecznie sklaniam sie jednak bardziej przy plycie. Jest ona dosc prosta do zrobienia i zajmnie mniej czasu niz tradycyjne ławy. Zlecenie wykonania plyty to koszt 300-400 zl za m2 wiec pod taki domek wyjdzie 30-40tys . O ile wiecej niz lawy? Nalezy policzyć ale nalezy rowniez pamietac o dodatkowej warstwie styro oraz posadzki w przypadku ław.

Dodam jeszcze ze przed chwila policzylem XPS na plyte zakaldajac dosc duzy margines. Plyta z XPSa o gr 20cm na powierzchni 12x12m wiec przewymiarowana po cenie sklepowej 400zl m3 wychodzi ok 11000zl do tego nalezy jeszcze dodac cene zbrojenia beton oraz ten sam zestaw przylaczy wod-kan jak w przy ławach oraz piach i zageszczarka taka z 0,5tony. Ja jeszcze dodalbym rurki do co aby pozniej nie robic posadzek. Czyli mamy podloge na gotowo po zalaniu. Przy zamowieniu plyt XPS do calej pkyty mamy na bank upusty wiec pewnie mozna taniej wyrwac. Dodac nalezy wiecej pianki kleju
Pozdro.
Fajny pomysl i stronka
Odpowiedz
#35
Duże uproszczenie.
Płyta musi być wykonana na gruncie nośnym, często trzeba zastosować wymianę gruntu. Dodatkowo zwiększa to koszty budowy.

Płyta zawsze jest dużo droższa od fundamentów, co nie zmienia faktu że jest lepszym rozwiązaniem.

Pozdrawiam
TOMASZ
Odpowiedz


#36
Nie do konca masz racje. Po pierwsze przed rozpoczeciem inwestycji nalezaloby zrobic badania gruntu. To pozwoli juz ocenic mozliwosci danej dzialki ale  rzadko mowi sie o wymianie gruntu. Jak ma sie to do law fundamentowych? . Jesli grunt pod lawy nie jest nosny to rowniez nalezy go wymienic.

Tutaj jest watek ktory ciagnie sie juz dobre 10 lat na ten temat i juz chyba wszystko zostalo powiedziane. 

http://forum.muratordom.pl/showthread.ph...ndamentowa
Odpowiedz
#37
(17.02.2017, 21:37)Tomasz P napisał(a): Duże uproszczenie.
Płyta musi być wykonana na gruncie nośnym, często trzeba zastosować wymianę gruntu. Dodatkowo zwiększa to koszty budowy.

Płyta zawsze jest dużo droższa od fundamentów, co nie zmienia faktu że jest lepszym rozwiązaniem.

Pozdrawiam
TOMASZ

Ja zastanawiam się na połączenie obu rozwiązań i zastosować szalunkek z XPS przy ławie fundamentowej.

[Obrazek: FIZYKA%20BUDOWLI%20-%20RYSUNEK%204%20st....%200,2.JPG]

Cena póki co to:

Szalunek na ławę fundamentową:  3185 zł + VAT + transport (ew. kurier 400 PLN)

Szalunek na stopy fundamentowe: 380 zł + VAT

ale nie trzeba szalować deskami, jest to szczelne 

Pozdrawiam
Odpowiedz
#38
(04.02.2017, 00:36)MALY001 napisał(a): mostki termiczne w ścianach fundamentowych likwiduje się na przykład stosując jak napisał tomkop szkło piankowe lub ISOMUR, NOVOMUR słyszałem też że można użyć bloczka keramzytowego lub pustaka ceramiczny z wypełnieniem z wełny mineralnej lub pustak ceramiczny zasypany keramzytem, i muruje się je w ostatniej warstwie ściany fundamentowej na wysokości izolacji termicznej podłogi.
istnieją jeszcze szalunki styropianowe tracone,  płyta fundamentowa, szalunki pod lawę fundamentową z XPS i prawdopodobnie wiele wiele innych...

Dodałbym jeszcze izolacje pianką poliuretanową. Są dwa typy pianek do termoizolacji- pianka miękka (do ścian i poddaszy) i twarda, która według specjalistów jest świetną termo i hydroizolacja tarasów i fundamentów. Pianka twarda jest materiałem o strukturze zamknięto-komórkowej. Stanowi doskonałą barierę dla wody i zimnego powietrza. Do tego można jej użyć nie tylko w nowo budowanych domach, ale tych już starszych, które wymagają docieplenia i remontu. Jest to alternatywa dla wszelkich bloczków i gotowych pustaków, która bez problemu mieści się w budżecie domu do 150 tys.
Odpowiedz
#39
Gotowe rozwiązanie lub płyta niestety sporo kosztują, ja osobiście jestem za ociepleniem lawy i ściany fundamentowej do okoła. Myślę że bez problemu i za nieduże pieniądze można wykonać takie koryto ocieplajace w gruncie.
Natknąłem.się na ciekawy artykuł związany z tematem,
do mnie to przemawia i przy odrobinie sprytu nie powinno dużo kosztować a z czasem tych kilka *C napewno się zwróci w rachunkach.
Druga sprawa to to, że stosując takie rozwiązanie możemy pominąć podsybke z suchego betonu
która chyba tak naprawdę ma jedynie zadanie ograniczyć wchłanianie zaczynu do gruntu pomijając ten etap już mamy trochę kasy na styropian ?
http://receptynadom.pl/sie-ocieplac-trad...niczonego/
[Obrazek: lawy_ocieplenie_Rys_1-730x814.jpg]
[Obrazek: lawy_ocieplenie_Rys_2-730x812.jpg]
[Obrazek: lawy_ocieplenie_Rys_31-730x812.jpg]
[Obrazek: lawy_ocieplenie_Rys_4-730x813.jpg]
Odpowiedz
#40
Trochę to skomplikowane... Są już gotowe produkty w postaci szalunków z xps do ław. Ustawiasz taki szalunek i w to lejesz beton na ławy. Potem szalunek ław łączysz z izolacją fundamentu. Gotowe formy są dość drogie...
Ja będę robił inaczej. Buduję fundament normalnie i leje chudziaka. Potem pierwszą warstwa ścian nośnych i działowych robię z pustaka ceramicznego, którego zasypię perlitem. On będzie miał wysokość 25 cm. Do tej wysokości (lub trochę niżej) będzie podłoga na chudziaku (styro, podłogówka, wylewka, płytki). Izolacja podłogi będzie dochodzić do pustaka z perlitem. Mostek termiczny będzie bardzo zredukowany. Potem ściany nośne i działowe z silikatów muruję normalnie na tej ceramice.
Rozwiązanie jest bardzo tanie, bo koszt perlitu jest niewielki...
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu