Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Blacha zamiast dachówki - opinie i koszty
#11
No to i ja dorzucę swoją wycenę konstrukcji od Burkietowicza za podwójny dach dwuspadowy o kącie 35 stopni. Łączna powierzchnia dachu 250m2. Cena za wykonanie + transport + montaż 19 407,34zł netto. Zaznaczam, że jest to wycena z 2016r.

[Obrazek: c6a1d0d4c7117d75.jpg]
Odpowiedz
#12
przy samodzielnym pokrywaniu dachu dachowka wydaje sie ze dwuspadowy daje szanse na popełnienie mniejszej ilosci błedów i jest prosciej i w zasadzie bez ciecia dachówki. U siebie pewnie dostane warunki na dwuspadowy minimum na 35-42stopni albo i jeszcze bardziej stromy.
Pozostaje kwestja tej sciany szczytowej, konstrukcja z osb plus na to styropian wyaje sie proste.
Ale przy dachu 35stopni czy 40, jest to juz kawał sciany i na podmuchy musi wytrzymac.....
Jest to dylemat jednak
Odpowiedz
#13
Witam,
"U siebie pewnie dostane warunki na dwuspadowy minimum na 23stopni albo i jeszcze bardziej stromy."
No to grubo...
W mojej ocenie dachówka lepsza niż blacha.
Pytanie czy jest sens pchać się w ceramiczną, czy nie można zwykłej karpiówki?
Pani Łukaszu a czy gonty na dach są dobrą alternatywą?
Są tanie w zakupie to fakt, ale trzeba zrobić deskowanie na całej powierzchni dachu, a to już jest koszt drewna + robocizna...
Jak Pan ocenia ich żywotność vs dachówka vs blacha?

Pozdrawiam
Rafał
Rafal
Odpowiedz
#14
tzw. "karpiówka" jest jednym z droższych pokryć. Metr kwadratowy jest dużo droższy niż przy robenie czy creatonie. Poza tym karpiówka nie wybacza niestety ewentualnych niedociągnięć, których przy w/w w ogóle nie będzie widać (płaszczyzna).
Usługa wykonania pokrycia karpiówką również jest sporo droższa. Łaty również zagęszczone dość mocno. Dach pod karpiówkę z daleka wygląda jak by był deskowany.

Co prawda mi się osobiście karpiówka podoba bardzo, lecz nie przy tym domku, zbyt mały kąt nachylenia, no i flagowy argument, czyli budowa domu relatywnie taniego.

Jeśli natomiast chodzi o gonty to nie mam w tym temacie żadnego doświadczenia i przemilczę bo się na tym nie znam.
Co do żywotności ciężko ocenić, skoro na ceramikę Creaton daje 50 lat gwarancji a na blachę dobra dostaniesz 25 lat.
A kto to tak naprawdę zweryfikuje za te 50 lat. Myśląc czysto logicznie i biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne to jednak wybieram dla siebie ceramikę.

Alternatywą dla ceramiki jest dachówka cementowa. W Starym Polichnie jest już dach pokryty taka właśnie dachówką i chciałbym odwiedzić i zaprezentować Państwu jak to wygląda na chwilę obecną.

Pozdrawiam.
Niemożliwe nie istnieje...
Odpowiedz
#15
Witam,
Dziękuję za merytoryczną wypowiedź.

Pozdrawiam
Rafał
Odpowiedz


#16
(16.01.2017, 01:15)wesolowski napisał(a): przy samodzielnym pokrywaniu dachu dachowka wydaje sie ze dwuspadowy daje szanse na popełnienie mniejszej ilosci błedów i jest prosciej i w zasadzie bez ciecia dachówki. U siebie pewnie dostane warunki na dwuspadowy minimum na 35-42stopni albo i jeszcze bardziej stromy.
Pozostaje kwestja tej sciany szczytowej, konstrukcja z osb plus na to styropian wyaje sie proste.
Ale przy dachu 35stopni czy 40, jest to juz kawał sciany i na podmuchy musi wytrzymac.....
Jest to dylemat jednak

Ściana szczytowa w postaci obicia OSB skrajnych wiązarów to bardzo nieszczęśliwe rozwiązanie z punktu widzenia konstrukcji. Wymaga to uzgodnienia z projektantami od konstrukcji dachowej (w przypadku wiązarów). Wówczas należy zastosować inny system stężeń a nawet  dodatkowe wiązary połaciowe które stworzą sztywną konstrukcję gotową przejąć parcie wiatru na ścianę szczytową. Na pozór są to spore siły i nie wolno tego lekceważyć przez co konstrukcja dachu będzie na pewno droższa bądź nie będzie droższa ale to będzie dowód na to że dany producent lekceważy poprawne zbieranie obciążeń działających na dach. Dużo lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie wymurowanie samonośnej ściany która będzie przenosić obciążenie od wiatru.
Konstruktor
Odpowiedz
#17
(17.01.2017, 22:21)matii998 napisał(a): Ściana szczytowa w postaci obicia OSB skrajnych wiązarów to bardzo nieszczęśliwe rozwiązanie z punktu widzenia konstrukcji. Wymaga to uzgodnienia z projektantami od konstrukcji dachowej (w przypadku wiązarów). Wówczas należy zastosować inny system stężeń a nawet  dodatkowe wiązary połaciowe które stworzą sztywną konstrukcję gotową przejąć parcie wiatru na ścianę szczytową. Na pozór są to spore siły i nie wolno tego lekceważyć przez co konstrukcja dachu będzie na pewno droższa bądź nie będzie droższa ale to będzie dowód na to że dany producent lekceważy poprawne zbieranie obciążeń działających na dach. Dużo lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie wymurowanie samonośnej ściany która będzie przenosić obciążenie od wiatru.
Konstruktor

Na podstawie tego, co dowiedziałem się podczas rozmowy w firmie Wiązary Burkietowicz popieram Twoje słowa w 100%. Od razu miałem powiedziane, że ściany szczytowe muszą być murowane, a dodatkowo w miejscu styku stężeń wynoszących ostatanie belki konstrukcji poza obrys budynku należy wykonać "poduszki" z betonu lub dać cegłu, atk zamo jak w przypadku nadproży.
Odpowiedz
#18
Witam, ja mam natomiast pytanie co do możliwości obciążenia dachu, dokładnie chodzi mi o możliwość zainstalowania paneli fotowoltaicznych, mają one obciążenie 12kg/m2. Czy bez problemu konstrukcja dachu wytrzyma montaż paneli, jeżeli nie to czy sprawę rozwiąże blacha (z racji swojej mniejszej wagi). Docelowo planuję montaż fotowoltaiki w połączeniu z pompą ciepła (skłaniam się ku pompie Panasonica) lub wrzuceniu folii grzewczych(czyli podczerwień).
Odpowiedz
#19
tomzet, możesz nawet czołg zamontować ;-)
Wszystko zależy jak Ci zaprojektują konstrukcję. Wystarczy przekazać wykonawcy wiązarów wszystkie niezbędne informacje, np. czy chcesz mieć stryszek, długości okapów, rodzaj pokrycia, itp. Na pewno każda zmiana dachu na masywniejszy będzie wiązała się z wyższą ceną.
Odpowiedz
#20
Cytat:Na podstawie tego, co dowiedziałem się podczas rozmowy w firmie Wiązary Burkietowicz popieram Twoje słowa w 100%. Od razu miałem powiedziane, że ściany szczytowe muszą być murowane, a dodatkowo w miejscu styku stężeń wynoszących ostatanie belki konstrukcji poza obrys budynku należy wykonać "poduszki" z betonu lub dać cegłu, atk zamo jak w przypadku nadproży.

 Nie prawda, nie musza, mozna zrobic sciany szczytowe z OSB, kwestia tylko ich wzmocnienia ze wzgledu na sily wiatru. Taki manewr moze sie nie oplacac, bo wymurowanie scian z suporeksu bedzie po prostu tansze. 
Dalej mowa prawdopodobnie o wysownicach - co ma dac wykonanie takiej poduszki z betonu bo nie pojmuje.  CZesc  dachu ma  trzymac sie tego kawalka betonu o wadze - zgaduje 15 kg ? Wysownica nawet nie musi byc niczym podparta, utrzyma sie sama bo dziala na przeginanie, dodatkowo jest przeciez stezona. Najlepiej zamontowac ja na murlacie - cienkiej 5 cm wystarczy.
Ogolnie calosc konstrukcji jest do ogarniecia przez konstruktora, majacego szersze pojecie niz to co wyskakuje w programie Smile

Zamiana dachowki na blache - zmienia sie to w zaleznosci od cen stali, dobra blacha kosztuje tyle co dachowka, roznica w cenie bedzie tylko na robociznie.
Gont - tez o tym myslalem - to najdrozsze rozwiazanie w stosunku do trwalosci - temat krycia wroci na ok 10 lat.
Jak ktos napisze ze w w USA i Kanadzie takie popularne - tak, ale tam buduje sie domu na 20 lat. Taki gont jest nabijany raz, za 10 lat druga warstwa na niego a potem to dom do rozbiorki.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu