Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
mdm
#1
witam, w tym roku i przyszłym jeszcze można skorzystać z programu Mieszkanie Dla Młodych. Czy ktoś w was korzysta z tego programu? Czy projekt domu spełnia wymogi tego programu?
Odpowiedz
#2
Byłem ostatnio na spotkaniu z przedstawicielem ,jeżeli rodzinę tworzą 3 os to dom może mieć max 100m2 ,ten niestety ma o 6 za dużo więc odpada chyba , że masz rodzinę 4 osobową wtedy dom może mieć max 110m wtedy nie ma problemu. Jedyne na co można liczyć to zwrot podatku za niektóre materiały budowlane do 60% wartości zapłaconego podatku. Kwestia jest taka czy to się opłaca ponieważ niektórzy nie wystawiają faktur po to by było taniej , sam spotkałem się z ofertami budowy domu gdzie wyglądało to następująco : z fakturą dom wybudujemy za 30 tys bez faktury za 24 tys
Odpowiedz
#3
jestem singlem także do 3-ki dzieci i małżonki daleka droga. Z powodu tych 6 metrów sie nie kwalifikuje Sad
Odpowiedz
#4
W 3 miejscach pytałem , kilka spotkań ma za sobą i wszyscy są zgodni 100m2 i nic więcej , kolega miał podobny problem i dogadał się z właścicielem/projektantem który mu poukrywał te 5 metrów które miał za dużo i się udało ale kwestia indywidualna ( nie budował z tej strony) i teraz ma dom 105 za mdm
Odpowiedz
#5
przed chwila rozmawiałem z babką która zajmuje się mdm i powidziała mi, że można odliczyć vat od materiałów budowlanych, a większość materiałów na budowe bierze się z firm które wystawiaja faktury, także sądze że warto by było dogadać się z projektantem i ukryć te 6 metrów. Wnioski są przyjmowane na ten rok, gdzieś do końca stycznia a i można się zapisywać na przyszły rok.
Odpowiedz


#6
kwestia czy projektant na to pójdzie i czy będzie miał gdzie to kryć, kwestia co się stanie jak wyjdzie że ukryłeś myślę że konsekwencje nie kończą się tylko na zwrocie dotacji
Odpowiedz
#7
Dom "prawie" pasuje do założeń MdM'u. Zwracam uwagę, że nie wszystkie pomieszczenia wliczają się do metrażu kwalifikowanego (np. kotłownia):
[Obrazek: jak-obejsc-limity-w-programie-mdm-mieszk...lodych.gif]
Wg standardowego projektu powierzchnia użytkowa domu to 106,06 m2, przy czym kotłownia ma 5,19 m2. Zostaje więc 100,87 m2. A ten niecały metr można jakoś upchnąć (np. przez delikatne zmniejszenie pokoju przylegającego do kotłowni). Wystarczy powiedzieć architektowi adaptującemu, żeby dostosował projekt do wymagań MdM'u, a na pewno coś wymyśli.
Ja nie będę korzystał z tego programu, po moich przeróbkach wychodzi 112 m2 powierzchni kwalifikowanej.
Nasz dom w 3DGaleria budowy | Już mieszkamy
Odpowiedz
#8
dzięki michał, twoja wypowiedz dała nadzieję że może sie udać Smile
Odpowiedz
#9
Z tego co ja się dowiedziałem, to jeżeli budujesz dom na własnej działce, to mdm się nie należy. Troche mnie to zdziwiło ale taka informacja od przedstawiciela podczas rozpytywania o kredyty hipoteczne
Odpowiedz
#10
MDM na własnej działce nie da rady zrobić, ale można (jeśli projekt i rodzina się kwalifikują) wystąpić o zwrot VAT (tak jak to opisano wcześniej), wtedy nie musisz się nawet zgłaszać do programu, tylko jak już się wybudujesz idziesz do skarbówki wypełbiasz formularz i składasz go razem z fakturami. Można to zrobić tylko do 2018 roku.

Jest jeszcze inna opcja. Jak masz własną działkę, a chcesz kredyt z MDM, to idziesz do zaprzyjaźnionego dewelopera, on odkupuje od Ciebie działkę i buduje Tobie dom. Wtedy kwalifikujesz się na MDM.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu