Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Strop gęstożebrowy typu Teriva - koszty
#1
Witam. Dziś chciałbym raz na zawsze zamknąć spekulacje na temat kosztów stropu gęsto żebrowego dzięki któremu można zaadaptować poddasze na stricte użytkowe w moim projekcie.
Dostaję niezliczone ilości wszelkiego rodzaju wiadomości na wiele tematów. Dziś na stół wyciągam koszty wykonania stropu.
Tak naprawdę ten temat ma na celu wyprowadzenie z błędu osoby, które są przekonane, że zrobią adaptacje poddasza za 20 tyś zł.
Zaprezentuje dokładne koszta związane tylko z samym stropem i przystosowaniem konstrukcji nośnej wymaganej przy tego rodzaju rozwiązaniu.
Podkreślam, że są do bardzo szczegółowe wyliczenia.

Po wielu konsultacjach z konstruktorem, najprościej przystosować konstrukcję domu w tej sposób.

 - dodatkowa ława fundamentowa w dłuższej osi budynku, lub dwie stopy fundamentowe pod słupy żelbetowe.
 - wykonanie wieńca spinającego podpartego na ścianie nośnej lub na dwóch słupach żelbetowych.
 - strop gęsto żebrowy typu teriva

Tak przygotowany budynek pozwoli na pełna adaptację poddasza. Musimy pamietać o tym, że poprzez słupy lub ścianę nośna zostajemy dość mocno ograniczeni jeśli chodzi o rozmieszczenie ścian działowych. Jednak przy odrobinie wyobraźni pochowamy słupy w ścianach działowych jeśli zrezygnujemy ze ściany nośnej. Jeśli jednak decyzja zapadnie na ścianę nośna musimy będzie ona wyznacznikiem reszty pomieszczeń.


Musimy również wygospodarować na parterze powierzchnię z 6m2 na klatkę schodową.

Wersja z dwoma słupami żelbetowymi i ławą fundamentową na całej długości budynku, strop teriva o rozstawie belek co ~45cm
Miejsce otworu na klatkę schodową  na potrzeby wyliczenia materiału.

Materiały związane z wykonaniem stropu:

 - belki teriva 5m - 38szt. (belki teriva produkowane do 8m rozpiętości co 30cm)   90zł/szt - 3420zł
 - pustaki stropowe w ilości 551 szt.  ~3zł/szt -  1653zł
 - pustaki stropowe z deklami w ilości 150 szt. (zakończenia przy wieńcu, żebrach rozdzielczych i klatce schodowej.  ~3,5zł/szt -  450zł
 - stal potrzebna na wykonanie dodatkowej ławy fundamentowej w ilości 50mb fi12 żebro
 - stal potrzebna na wykonanie strzemion na ławy fundamentowej w ilości 50mb fi6 stal gładka
 - beton potrzebny na wykonanie ławy spinającej ~2m3 betonu towarowego B20  400zł
 - stal potrzebna na wykonanie wieńca spinającego tworzącego jednocześnie nadproże 75mb fi12 żebro
 - stal potrzebna na wykonanie słupów żelbetowych 40mb fi 12 żebro
 - stal potrzebna na wykonanie strzemion na słupy żelbetowe 40mb  fi6 stal gładka
 - beton towarowy B20 na wieniec spinający ~0,7m3  140zł
 - beton towarowy B20 na słupy żelbetowe ~0,3m3  60zł
 - beton towarowy B20 potrzebny do wykonania wieńca obwodowego ~2,7m3   540zł
 - beton towarowy B20 potrzebny do wykonania nadlewki na stropie. Policzone również żebra rozdzielcze oraz dolewka stropu na jednej ze stron, policzone wieńce klatki schodowej. ~15m3.   3000zł
 - stal o przekroju fi16 żebro potrzebna do wykonania żeber rozdzielczych w ilości 50mb
 - stal o przekroju 12mm żebro na resztę prac związanych z zazbrojeniem stropu 60mb.
 
 W/w stal o przekroju 12mm żebro - 550zł
 W/w stal o przekroju 16mm żebro - 211zł
 W/w stal o przekroju 6mm gładka - 299zł

Suma : 10723zł   tylko za sam materiał związany z przystosowaniem konstrukcji i samego stropu.


Jeśli chodzi o szalunki to ilość materiału potrzebna bardzo zbliżona do wersji ze stropem drewnianym (wiązary). Potrzebne po dwa rzędy podpór od osi do ścian zewnętrznych. Jakieś 60 szt podpór łącznie z wieńcem spinającym oraz wieńcem klatki schodowej i oknami.
Wszelkie prace betoniarskie wykonujemy w jednym procesie technologicznym.
 

https://3dwarehouse.sketchup.com/embed.h...2cf01077ee

 Pod tym linkiem można zobaczyć moją  fotorelację z wykonania stropu teriva  -->Fotorelacja<--

Dokładny model 3D ze stropem teriva na domza150tysiecy.pl.
Na modelu ściana już z izolacja termiczna z poprzedniego modelu, nie sugerować się grubością ściany.  --> Model3D <--

Przypominam, że to zapotrzebowanie na materiał na sam strop. Mam nadzieję, że osoby przekonane, że poddasze w tym niewielkim domu to 20 tyś zł w tym momencie zeszły na ziemię.
Jeśli ktoś chce policzyć ile to wyniesie to 20min na necie i wszystko jasne. Materiał wyszczególniony. Z wyjątkiem belek i garów wszystkie aktualne ceny podane są w temacie o kosztorysie SSO.
Niemożliwe nie istnieje...
Odpowiedz
#2
Czyli za samo wzmocnienie konstrukcji i strop 10k. Do tego schody (z obróbką i poręczami), ogrzewanie poddasza (mocniejszy piec), elektryka, podłogi, ściany działowe, tynki, drzwi, okna połaciowe lub w lukarnach, raczej zwiększenie kąta dachu (ja w tej sytuacji wybrałbym już dach dwuspadowy), wyższa ścianka kolankowa.
To wolę swój garaż i pompę ciepłą.
Nasz dom w 3DGaleria budowy | Już mieszkamy
Odpowiedz
#3
Łukasz bardzo poważnie myślę o budowie domu według Twojego projektu. Będę też pisał do kobiety w mojej okolicy która buduje wg tego projektu tylko coś wspominała o poszerzeniu o 2 metry. Chcę się dowiedzieć czy to dużo zachodu z tym. Też chciałbym trochę większy ponieważ działka będzie duża.
Również poważnie myślę o stropie teriva i więźbie tradycyjnej, chciałbym mieć miejsce na jakąś mini siłownie i kilka drobiazgów. Wiem że wiąże się z kosztami. Najważniejsze że nie robiłbym schodów ani zmian w rozmieszczeniu pomieszczeń, wchodziłbym tam choćby po drabinie z kotłowni gdzie nie byłoby stropu.
Co o tym myślisz?
Odpowiedz
#4
A moje zdanie jest takie, że jak chcesz wprowadzić tyle zmian to lepiej poszukać innego projektu, który będzie spełniał Twoje wymagania. Więźba tradycyjna i terriva są na tyle dużymi zmianami, że nie ma sensu przerabiać projektu.
Odpowiedz
#5
Podpisuję się pod słowami Marcina.
Niemożliwe nie istnieje...
Odpowiedz


#6
Dokładnie. Własna działka, większość pracy swoimi siłami, brak poddasza użytkowego (wiązary), brak podpiwniczenia oraz prostota (nie tylko w bryle budynku) to główne "motto" tego projektu. Dla pocieszenia mogę powiedzieć że też nigdy bym nie pomyślał że mogę mieć kiedyś dom bez poddasza. Ale nigdy nie mów nigdy Wink
I gotta keep movin', up and down this life...

Odpowiedz
#7
Dzięki Panowie, przypuszczałem że otrzymam takie odpowiedzi.
Odpowiedz
#8
Mam pytanie. Czy ktoś jednak zdecydował się na adaptacje pietra z dachem dwuspadowym?
Odpowiedz
#9
Witam. Interesuje mnie też ten projekt z poddaszem użytkowym in garażem. 
A jeżeli dodać do stropu belki drewniane przy zachowaniu tych wiązarów.  Dodgy
Odpowiedz
#10
Wg.mnie za duża rozpiętość,żeby belka drewniana się z czasem nie zgięła.U.mojej mamy w starym domu belki stropowe mają przekroj 10×16 i od ściany do ściany jest tylko 5m a tu masz prawie 10m.Sufity tam są podwieszane,na razie nić nie pęka,ale 2 lata sobie schły zanim się pojawiły stelaże i gk.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu