Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Garaż - zapotrzebowanie materiałowe i dodatkowe koszta SSO
#1
Siema.

Trochę oddechu więc należało by nadrobić zaległości.
Zacznę od najczęściej powielających się próśb dotyczących dobudowania garażu. Po otrzymaniu niezliczonej ilości wiadomości, odnośnie garażu pokusiłem się o wyciągniecie wspólnego mianownika z Państwa pytań.

Założenia:

- garaż pozwalający na wygodne użytkowanie, z miejscem na półki, rowery, narzędzia, połączony z domem bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. 

Zmiany w porównaniu do oryginału projektu:

- zmiana przeznaczenia pomieszczeń łazienka - pokój sąsiadujący z kotłownią
- zwiększenie okna z nowo powstałym pokoju
- likwidacja okna w nowo powstałej łazience (łazienka ślepa|)
- zmniejszenie nowo powstałej łazienki kosztem zwiększenia pomieszczenia kotłowni o szerokość + 1m (wymagane aby było połączenie dom garaż. Kotłownia będzie jednocześnie łącznikiem garaż - dom.

Zaprezentowana powyższa wersja z dobudowaniem garażu daje większe możliwości niż te pokazane powyżej. Można np przeznaczyć część garażu na kotłownię, na biuro, na pralnię, można również mocno zwiększyć powierzchnię sypialni, lub nawet wygospodarować dodatkowy pokój.

Można zrezygnować ze ściany nośnej garaż-dom. Możliwości jest wiele, lecz pokazałem rozwiązanie, które najbardziej pasowało do otrzymanych próśb.

Zapotrzebowanie na materiały aby wykonać tą wersję.

Garaż o powierzchni 34,36m2.   4,6mx 7,28m

Powierzchnia zabudowy domu 166m2
Minimalne wymiary działki 18,2 x 25,5m

- beton towarowy na ławy fundamentowe w ilości ok 3m3
- papa termozgrzewalna w ilości ~8m2
- bloczki betonowe w ilości ok 250 szt
- plastyfikator 5l
- cement 20 worków  (murowanie ścian i pierwsza warstwa startowa ścian nośnych)
- piasek płukany 2t.
- piasek zasypowy ok 30t.
- beton towarowy na płytę ztw. zera w ilości 4,2m3
- siatki zgrzewane na powierzchnie ok 35m2
- stal żebrowana w ilości 72mb fi12mm oraz ok 65mb stali gładka fi 6mm
- styropian w ilości 1,2m3 na ocieplenie ścian fundamentowych (przy założeniu grubości 10cm)
- siatka elewacyjna w ilości ok 15m2
- klej uniwersalny do płyt i zbrojenia siatki w ilości 10 worków
- dysperbit 25kg (izolacja pionowa przeciwwilgociowa wewn, zewn.)
- papa termozgrzewalna ok 4m2 (pozioma izolacja przeciwwilgociowa)
- bloczki gazobetonowe 24x24x59 ok 250szt
- beton towarowy b20 na wieniec ok 1,1m3
- nadprożo wieniec nad bramą garażową pochłonie dodatkowo ok 1m3 betonu, stal dodatkowo ok 40mb żebro fi12 plus 30mb stal gładka fi6mm na strzemiona.

Dach

- powierzchnia dodatkowego dachu to 50m2. Zapotrzebowanie możemy policzyć śmiało proporcjonalnie do kosztów i zapotrzebowania z kosztorysu ze Szczepidła. (z całą pewnością nie więcej niż 1/4 zużytych materiałów w Szczepidle)



Trafność w/w szacunków na poziomie 95%...

Model 3d



[Obrazek: garaz1.jpg]

[Obrazek: garaz2.jpg]

[Obrazek: garaz3.jpg]

[Obrazek: garaz4.jpg]
Niemożliwe nie istnieje...
Odpowiedz
#2
Yyy, skąd ja znam te modyfikacje? A, już wiem, sam je wprowadziłem w mojej wersji Smile
Zastanawiam się, czy takie rozwiązanie dachu będzie tańsze w budowie od mojej wersji? Niby trochę krótszy garaż, mniejsze wymiary wiązarów, ale dach bardziej skomplikowany w wykonaniu, więcej obróbki. Traci się też na powierzchni pomieszczenia strychu przez niższą/węższą część nad garażem.
Nasz dom w 3DGaleria budowy | Już mieszkamy
Odpowiedz
#3
O ile mniej więcej podniesie to koszt budowy łącznie z robocizną? 10? 20? 50tys?
Odpowiedz
#4
(23.10.2016, 19:26)Michal napisał(a): Yyy, skąd ja znam te modyfikacje? A, już wiem, sam je wprowadziłem w mojej wersji Smile
Zastanawiam się, czy takie rozwiązanie dachu będzie tańsze w budowie od mojej wersji? Niby trochę krótszy garaż, mniejsze wymiary wiązarów, ale dach bardziej skomplikowany w wykonaniu, więcej obróbki. Traci się też na powierzchni pomieszczenia strychu przez niższą/węższą część nad garażem.

Witam.
Zarejestrowałem sie na forum ponieważ projekt domu za 150tyś jest bardzo sensowny w swych postanowieniach jednak do pełni szczęścia brakuje garażu w bryle. Jak widzę pewne kroki w tym kierunku zostały poczynione. Czy przeliczyliście ile dokładnie może kosztować dobudowanie garażu w układzie Michała lub Łukasza? Nie interesuje mnie dokładna wartość a szacunek czy z 150tyś+koszta firmy zrobi się 200tyś + koszta firmy czy 170/180tyś + koszta firmy?


Z góry dziękuję za odpowiedź.

Karol
Odpowiedz
#5
Moje szacunki wskazują na ok. 40% wzrost kosztów budowy.
Nasz dom w 3DGaleria budowy | Już mieszkamy
Odpowiedz


#6
(29.12.2016, 21:51)Michal napisał(a): Moje szacunki wskazują na ok. 40% wzrost kosztów budowy.

Czyli 210tyś możliwe ze uda sie zmieścić w 250/270 przestaje projekt wtedy być atrakcyjny.

Dzięki.
Odpowiedz
#7
"Moje szacunki wskazują na ok. 40% wzrost kosztów budowy."

A to "szacunki" takie z palca, czy jakieś obliczenia były czynione?

Też się zastanawiam, czy gdyby garaż był w 1 bryle z budynkiem to dach byłby ładniejszy (kwestia gustuSmile ) ale prostszy, choć z 2 strony pójdzie więcej, betonu, stali etc. Patrząc z 3 stony, można by upchać 2 mniejsze auta jedno za drugimSmile

P.
Rafał
Odpowiedz
#8
(30.12.2016, 16:27)xaafuun napisał(a): "Moje szacunki wskazują na ok. 40% wzrost kosztów budowy."

A to "szacunki" takie z palca, czy jakieś obliczenia były czynione?

Też się zastanawiam, czy gdyby garaż był w 1 bryle z budynkiem to dach byłby ładniejszy (kwestia gustuSmile ) ale prostszy, choć z 2 strony pójdzie więcej, betonu, stali etc. Patrząc z 3 stony, można by upchać 2 mniejsze auta jedno za drugimSmile

P.
Rafał

Nie robiłem wycen na dom bez garażu, więc nie mam bezpośredniego porównania całości. Ale mam z tego samego źródła wycenę na konstrukcję dachu - dokładnie +40%. Murów też wychodzi o tyle więcej. Poza tym dom w podstawie ma ok. 100 m2, a garaż w moim wariancie trochę ponad 40 m2 - znowu +40%.
Nasz dom w 3DGaleria budowy | Już mieszkamy
Odpowiedz
#9
@Michal
Dzięki za info.

Pozdrawiam
Rafał
Odpowiedz
#10
Według mnie trzeba liczyć na garaż za każdy m2 1000-1400zł system gospodarczym
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu