Ocena wątku:
  • 12 głosów - średnia: 4.58
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dziennik budowy - miejscowość Sieradz.
20 cm.
Odpowiedz
90cm masz okap? masz jakies foto?
Odpowiedz
@lukas0685 Czytasz posty wogole?
Odpowiedz
twoich akurat nie czytalem.  Teraz przeczytalem ze robiłes 90, Wyjasnij troche temat, bo ja pisze o wiazarach i okapie
Odpowiedz
lukas0685 - "książka" mówi, że okap powinien mieć 50-90 cm. Ja mam ok. 45 cm. na gotowo i moim zdaniem ok. W nowoczesnym budownictwie obecnie w ogóle nie robi się okapów, tzn. okap jest zawsze ale w nowoczesnych sonowi go praktycznie rynna.

Niestety przy 90 cm. i jeszcze zwisającym wiązarze występuje "problem" zacieniania okna (co ma plus latem, niestety minus jesienią i zimą), o kosztach wykończenia nie wspomnę Wink

Sam się musisz zastanowić co chcesz osiągnąć: względy praktyczne czy estetyczne (może kompromis). Ja planowałem standard z projektu 50 cm. ale w trakcie postanowiłem zwiększyć warstwę ocieplenia i finalnie nie żałuję.
Odpowiedz


Ja mam takie pytania.
Na jakiej wysokości masz góry parapetów? (Wszędzie równo?)
Na jakiej wysokości masz góry okien? Tarasowe pewnie niżej?
Pytania w sprawie tynków maszynowych http://www.forum.domza150tysiecy.pl/thread-338.html
Odpowiedz
[quote pid='10028' dateline='1519823528']
Niestety przy 90 cm. i jeszcze zwisającym wiązarze występuje "problem" zacieniania okna (co ma plus latem, niestety minus jesienią i zimą), o kosztach wykończenia nie wspomnę Wink

[/quote]
 
Problem? Chyba nie widziles okapu 90 cm, Nic nie zaciemnia
Odpowiedz
(28.02.2018, 15:12)Marcin1978 napisał(a): lukas0685 - "książka" mówi, że okap powinien mieć 50-90 cm. Ja mam ok. 45 cm. na gotowo i moim zdaniem ok. W nowoczesnym budownictwie obecnie w ogóle nie robi się okapów, tzn. okap jest zawsze ale w nowoczesnych sonowi go praktycznie rynna.

Niestety przy 90 cm. i jeszcze zwisającym wiązarze występuje "problem" zacieniania okna (co ma plus latem, niestety minus jesienią i zimą), o kosztach wykończenia nie wspomnę Wink

Sam się musisz zastanowić co chcesz osiągnąć: względy praktyczne czy estetyczne (może kompromis). Ja planowałem standard z projektu 50 cm. ale w trakcie postanowiłem zwiększyć warstwę ocieplenia i finalnie nie żałuję.

Marcin1978
Własnie się zastanawiam, czy zrobic wiazar opadający czy prosty. Opadający jak wiadomo troche zaciemni okna( i podbitke cieżej zrobic), ale dla mnie lepiej wygląda. Po zastanowieniu  wydłużę oryginalny okap o 10cm i powinno być dobrze. Ja bede dawać 15cm ocieplnia
Odpowiedz
(28.02.2018, 19:15)maciej87 napisał(a): Ja mam takie pytania.
Na jakiej wysokości masz góry parapetów? (Wszędzie równo?)
Na jakiej wysokości masz góry okien? Tarasowe pewnie niżej?
Wszystkie parapety na jednej wysokości - wszędzie równo (ile musiałbym  zmierzyć).
Górę okien bym musiał zmierzyć, tarasowe jak w projekcie niżej.
Jak interesują cię wymiary napisz na priv.

(28.02.2018, 21:23)tarkins napisał(a): Problem? Chyba nie widziles okapu 90 cm, Nic nie zaciemnia
Z jakiś powodów napisałem "problem" w cudzysłowie, nie przychodził mi do głowy inny termin na określenie, a dosłowne znaczenie wyrazu nie odzwierciedla moich intencji. Dalsze część wypowiedzi tłumaczy o co chodzi.

Nie bierz wszystkiego do siebie, ja tylko wyraziłem swoją opinię - chyba mam do tego prawo na własnym forum. Sęk w tym, że właśnie widziałem taki okap i "problem" tego okapu (tej szerokości) w tym właśnie projekcie jest taki, że okap jest zbyt nisko nad oknem - możesz to zobaczyć na fotkach u budującego ten projekt santaDe (u niego bardzo fajnie wygląda bryła). Przy zwisających wiązarach ten wymiar jeszcze maleje, a właściwie dach zachodzi na okno. Swoją drogą klasyczna podbitka na prosto będzie tam problematyczna do wykonania. Ja nie mówię że to złe rozwiązanie, każdy musi je dostosować do tego co chce osiągnąć. Należy też uczciwie zaakcentować, ze przy zwisających wiązarach stryszek (przy standardowym koncie nachylenia dachu) jest niższy.
Fizyki nie oszukasz, gdybyś budował piętrowca lub podniósł ściany to bym się zgodził.

wizualnie tu masz to wytłumaczone: http://muratordom.pl/budowa/dachy-i-stro..._3141.html

(28.02.2018, 21:46)lukas0685 napisał(a): Marcin1978
Własnie się zastanawiam, czy zrobic wiazar opadający czy prosty. Opadający jak wiadomo troche zaciemni okna( i podbitke cieżej zrobic), ale dla mnie lepiej wygląda. Po zastanowieniu  wydłużę oryginalny okap o 10cm i powinno być dobrze. Ja bede dawać 15cm ocieplnia

Częściowo to tłumaczyłem (MOIM ZDANIEM OCZYWIŚCIE) wyżej. Nie wiem mi mój nie przeszkadza ale pewnie obecnie gdybym wiedział na etapie konstrukcji dachowej że będę zwiększał ocieplenie to bym tez zwiększył okap o te 5-10 cm. (ale raczej dla świętego spokoju Wink ) - czyli podobnie jak ty.
Co do samego wiązaru to żonie się podobały proste, mi bardziej zwisające. Teraz z perspektywy przyznałem żonie rację i teraz ponownie wybrał bym prosty: łątwiej obrobić, mniej zacienia, stryszek wyżej - to jest istotne zarówno chcodząć po samym stryszku jak i docenisz to jak będziesz miał coś od środka w szczytach zrobić; przy prostym jeszcze inaczej się siły nośne rozkładają (info od producenta).


Co do ocieplenia to też chciałem 15 ale przy moim rozwiązaniu rolet zewn. (podtynkowe) nie było by możliwości schować rolety tarasu, a gzymsy (sztukateria) nie wchodziły w grę.
Odpowiedz
Sęk w tym, że właśnie widziałem taki okap i "problem" tego okapu (tej szerokości) w tym właśnie projekcie jest taki, że okap jest zbyt nisko nad oknem - możesz to zobaczyć na fotkach u budującego ten projekt santaDe (u niego bardzo fajnie wygląda bryła). Przy zwisających wiązarach ten wymiar jeszcze maleje, a właściwie dach zachodzi na okno. 


Podbitka wychodzi mi 13cm nad oknem jak ktos ciekawy.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości
  
Menu