Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Izolacja pozioma
#1
Cześć mam pewne dylematy odnośnie izolacji poziomej. Łukasz chudziaka zawsze leje na piasek zasypowy. Spotkałem się z tezą, że pod tego chudziaka wskazane jest zastosowanie folii. Co o tym myślicie? Potem kolejna folia budowlana pod styropian? Grunt mam suchy
Odpowiedz
#2
Folię kładzie, żeby grunt momentalnie nie "odessał" wody z betonu. Wtedy beton nie zwiąże prawidłowo, będzie mniej wytrzymały. Beton wiąże długo, wymaga wilgoci. Po to polewa się go wodą.

Nie musisz kłaść folii.
Ale przed samym laniem betonu koniecznie zlej grunt wodą. Im mocniej i przed samym betonem - tym lepiej. 
Wtedy grunt się "napije" i nie zabierze wilgoci z betonu Smile
A sam beton z wierzchu oczywiście polewaj po kilku godzinach, gdy wstępnie zwiąże Smile
Odpowiedz
#3
Żadnej folii. Piasek nie podciąga wilgoci
Chudziaka lejesz bezpośrednio na piasek.
Pewnie dasz b20 (podobna cena do b10) a to już beton
konstrukcyjny,mocny. Lej wodą i tyle.
Odpowiedz
#4
(22.04.2020, 12:17)sierzant napisał(a): Żadnej folii. Piasek nie podciąga wilgoci
Chudziaka lejesz bezpośrednio na piasek.
Pewnie dasz b20 (podobna cena do b10) a to już beton
konstrukcyjny,mocny. Lej wodą i tyle.

Piasek znakomicie odciąga wilgoć- to chyba jest oczywiste. To, że Łukasz i parę innych osób za jago przykładem  tak robi nie oznacza, że jest to poprawne. Folie zdecydowanie lepiej jest dać, koszt niewielki a korzyść duża.
Odpowiedz
#5
"Chudy beton ma za zadanie stabilizowanie i wyrównanie podłoża, a jego grubość zależy od lokalnych warunków gruntowych i zagęszczenia warstwy podsypu. W praktyce przyjmuje się 8 - 10 cm, natomiast folia pod betonem jest zupełnie zbędna - izolację przeciwwilgociową układa się na wyrównanym chudziaku."

Zacytowałem,bo pisać się nie chce.Folia jest zbędna, no chyba że mamy niezbyt dobrze zawibrowane podłoże.
Ale to nie tędy droga. Nie znaczy że to błąd, choć..... Bardziej "nadgorliwość budowlana"i nieznajomość tematu.
 Tu dam więcej..... będzie lepiej !!!?. Już b20 zamiast b10 to przegięcie.

"Swego czasu w muratorze był fajny artykulik na temat "nadgorliwości" ... w kilku postach pojawiły się stwierdzenia, ze to żaden wydatek ...a za to dodatkowa hydroizolacja.....
niestety... w przypadku (czego nikomu nie życzę..) zalania takiego domku..(a uwierzcie Państwo ze takie awarie instalacji co i cw zdążają się nader często) mamy ogroomny problem z osunięciem wody własnie z tak "wyizolowanego" chudziaka...który w normalnych warunkach oddałby ta wodę do piachu... i po osuszeniu strefy izolacji byłoby po sprawie...
nie jest wymagana i NIE POLECAM"
Odpowiedz


#6
Beton podkładowy to klasa B10, B 15 czyli taki jak w projekcie to jeszcze nie beton konstrukcyjny. ale już zdecydowanie mocniejszy. Folia na piasku to nie żadna hydroizolacja. Zapobiega jedynie odpływowi wody z mieszanki która jest niezbedna do prawidłowego procesu hydratacji.Nie ważne czy to beton B 10 czy B 25 osiągnie on lepsze właściwości wytrzymałościowe.
Woda z zalania mieszkania nie ma prawa się dostać do piasku- jeśli tak będzie to znaczy, że coś z nasza właściwą hydroizolacja pozioma podłogi jest zdecydowanie coś nie tak.
Folia na zagęszczenie podłoża również nie ma żadnego wpływu.
Artykuły w Muratorze raczej traktowałbym z przymrużeniem oka..
Odpowiedz
#7
ja pod chudziaka nie kładłem folii, ale przed wylaniem ok 30 min wcześniej porządnie zlałem wodą zagęszczony piach pod chudziakiem i mokry nie "wypijał wody z mieszanki betonowej...
Odpowiedz
#8
Ja tego nie łykam  Smile


Załączone pliki Obrazki
   
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu