Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
odgrom
#1
Cześć, w projekcie widnieje wpis, aby zrobić odgrom w postaci otoku z bednarki. Natomiast Łukasz wielokrotnie robił odgrom fundamentowy naturalny, spawając ze sobą pręty zbrojeniowe i bednarki. Jakie wy wybraliście rozwiązanie ? Czy po wspawaniu bednarki w pręty zbrojeniowe, wpuszczaliście ją pod styrodurem ściany fundamentowej czy na zewnątrz na styrudurze?? Czytam już 2h o tych odgromach i ile ludzi tyle opini. Sam skłaniam się ku odgromu naturalnego z uwagi na mniejsze koszta wykonania. Czy przy dospawaniu bednarki ze stali nierdzewnej również dochodzi do korozji galwanicznej?
Odpowiedz
#2
to nie odgrom tylko uziemienie. Instalacje odgromową wykonuję się inaczej. Ja mam bednarkę przyspawana do zbrojenia i puszczoną po zewnętrznej stronie sciany fundamentowej pod styro. Do tego mam podlączony przewód ochronny .Pisze tutaj o bednarce przyspawanej w jednym miejscu tak jak w projekcie
Odpowiedz
#3
Lukas dobrze to opisał.U mnie bednarka wchodzi do pomieszczania
technicznego, do punktu kontrolnego, a stamtąd przewodem do
tablicy elektrycznej.


Załączone pliki Obrazki
           
Odpowiedz
#4
No tak, taka jedna bednarka to zwykły uziom. Ale odgrom można zrobić na parę sposobów i widziałem jak Łukasz na paru budowach robił odgrom fundamentowy naturalny łącząc ze sobą zbrojenie i wspawywał łącznie 5 Bednarek do prętów zbrojeniowych, 4 bednarki na zewnątrz ściany oraz jedna bednarka po wewnętrznej srronie ściany fundamentowej do uziomu. Dlatego też pytam bo w projekcie jest inaczej
Odpowiedz
#5
Sprecyzuj się o czym piszesz.
-odgrom (pioruny)
-uziom (prąd elektryczny)
Mniemam że pytasz o instalacje odgromową.
Niestety takiej nie posiadam.
Odpowiedz


#6
Nie znam się na tym, ale zrobiłem tak, jak Łukasz na filmikach: 
4 bednarki przyspawane do zbrojenia (na zewnątrz ścian), w okolicach narożników budynków - do "piorunochronów".
1 bednarka przyspawana do zbrojenia (wewnątrz ścian) na potrzeby uziemienia instalacji. Tak dokładniej dałem 2, bo nie byłem pewny, czy rozdzielnię zrobię w wiatrołapie, czy kotłowni. Ta zbędna została wycięta przed zrobieniem posadzki Wink

Na tą chwilę piorunochronów nie robiłem, ale wiem, gdzie mam te 4 bednarki.
Uziemienie po pomiarach - OK.
Odpowiedz
#7
No z tego co wczoraj wyczytałem z różnych źródeł te cztery bednarki w narożnikach to właśnie instalacja odgromowa fundamentowa naturalna, jest jeszcze instalacja odgromowa sztuczna gdzie wpuszcza się bednarka w zbrojenie oraz odgromowa otokowa, gdzie bednarke wraz ze szpilami umieszcza się w ziemi metr od domu.
Odpowiedz
#8
Pytanie mam, czy wy w projekcie też mieliście zapis wykonania instalacji odgromowej w postaci otoku z bednarki 1metr od domu?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu