Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bednarka montaż
#1
Lukasz zawsze montuje pod styropianem
Odpowiedz
#2
Mój kierownik budowy sugeruje natomiast na styropianie. Mówi, że przy bloczku łatwo uszkodzic hydroizolację. Kiedy zostanie obsypany fundament nacisk moze spowodować wbicie się bednarki w hydroizolację i bloczek i uszkodzić ją.
Odpowiedz
#3
(15.06.2018, 06:29)Wojtek napisał(a): Mój kierownik budowy sugeruje natomiast na styropianie. Mówi, że przy bloczku łatwo uszkodzic hydroizolację. Kiedy zostanie obsypany fundament nacisk moze spowodować wbicie się bednarki w hydroizolację i bloczek i uszkodzić ją.

Według mnie taka sytuacja może nastąpić tylko wtedy gdy gęstość styropianu będzie większa niż gęstość bloczków Smile
Odpowiedz
#4
Pewnie do piorunochronow
Odpowiedz
#5
Wiem dziwne... ale na niektorych filmach lukasz tez wypuszcza bednarke od srodka budynku i na zewnatrz...
Odpowiedz


#6
Jeden z filmów: Jak ocieplić fundamenty? Sam zbuduj swój dom! Instrukcja budowy domu.
https://m.youtube.com/watch?v=zr0Ka0OTzJk
Na samym początku Łukasz montuje bednarki

Na drugim filmiku na końcu montuje
https://m.youtube.com/watch?v=9IEm9BUKaT8
Odpowiedz
#7
(15.06.2018, 13:32)raszpon napisał(a):
(15.06.2018, 06:29)Wojtek napisał(a): Mój kierownik budowy sugeruje natomiast na styropianie. Mówi, że przy bloczku łatwo uszkodzic hydroizolację. Kiedy zostanie obsypany fundament nacisk moze spowodować wbicie się bednarki w hydroizolację i bloczek i uszkodzić ją.

Według mnie taka sytuacja może nastąpić tylko wtedy gdy gęstość styropianu będzie większa niż gęstość bloczków Smile

Mówimy tu oczywiście o styropianie EPS 200 lub xps i mówimy tu o hydroizolacji z masy KMB, a nie 2 razy grunt typu dysperbit. W innym przypadku rozwiązanie to nie ma sensu, bo jak napisałeś bloczek będzie najbardziej wytrzymały.


Natomiast co do łączenia uziomu ochronnego z odgromowym to są dwie różne szkoły. Według WT i rozporządzeń powinny być połączone razem, lub stanowić jedno uziemienie. Natomiast konsultując to z kilkoma elektrykami pracujących kilkanaście lat w zawodzie, każdy z nich jasno i wyraźnie mówił, żeby nie łączyć tego. Wykonać uziemienie ochronne np jako zbrojenie fundamentów i drugie jako otok do odgromówki. Uzasadniają to tym, że po połączeniu dwóch uziomów lub połączeniu GSW z odprowadzeniami odgromowymi przegniją w szybkim czasie połączenia (głównei stosowana bednarka). Widziałem zdjęcia po odkopaniu po niecałych 5 latach takiego wyprowadzenia i nei wyglądało to fajnie.

Ja zadecydowałem, że zbrojenei fundamentów stanowi uziemienie ochronne, a odgromówka będzie puszczona otokowo metr od ław fundamentopwych. Zawsze w późniejszym etapie będzie można jedno z drugim połączyć w razie co.
Odpowiedz
#8
gdzie Ci przegnije bo nie bardzo kumam, połączenie bednarki ze zbrojeniem jest zalane w betonie potem idzie do złącza kontrolnego, szynę GSW montuje się w domu i również jest połączona ze zbrojeniem ową bednarką dodatkowo można ułożyć bednarkę w wykopie z kablem wlz i również można zachować ciągłość jeżeli już musimy łączyć spawem lub srubą to izolacja smołą lub innym materiałem izolacyjnym. Wykonuje się pomiary co 5 lat więc jeżeli coś by było nie tak wtedy otok lub szpilki.
Odpowiedz
#9
(24.06.2018, 18:45)kabak napisał(a): gdzie Ci przegnije bo nie bardzo kumam, połączenie bednarki ze zbrojeniem jest zalane w betonie potem idzie do złącza kontrolnego, szynę GSW montuje się w domu i również jest połączona ze zbrojeniem ową bednarką dodatkowo można ułożyć bednarkę w wykopie z kablem wlz i również można zachować ciągłość jeżeli już musimy łączyć spawem lub srubą to izolacja smołą lub innym materiałem izolacyjnym. Wykonuje się pomiary co 5 lat więc jeżeli coś by było nie tak wtedy otok lub szpilki.

W przypadku uziemienia fundamentowego dla uziemienia ochronnego i jednoczesnie odgromowego właśnie pomiędzy złączem kontrolnym a ławą fundamentową. Mówili mi, że zachodzi jakieś zjawisko chemiczne - nie pamiętam dokładni enazwy. Idea jest taka, że coś na zasadzie galwanizacji, czyli różnicy potencjałów i przepływie wyindukowanych prądów bednarka poprostu koroduje, mimo, że jest w ocynku i odseparowana od ziemii, która też zawiera swoje sole i minerały przyspieszające proces koroczji. 
Nie jestem elektrykiem, ani chemikiem, ale skoro kilkoro niezależnych ludzi wykonujących takie instalacje mówi mi na początku rozmowy dotyczącej uziemienia to samo, to coś w tym musi być.
Odpowiedz
#10
(25.06.2018, 06:27)Wojtek napisał(a):
(24.06.2018, 18:45)kabak napisał(a): gdzie Ci przegnije bo nie bardzo kumam, połączenie bednarki ze zbrojeniem jest zalane w betonie potem idzie do złącza kontrolnego, szynę GSW montuje się w domu i również jest połączona ze zbrojeniem ową bednarką dodatkowo można ułożyć bednarkę w wykopie z kablem wlz i również można zachować ciągłość jeżeli już musimy łączyć spawem lub srubą to izolacja smołą lub innym materiałem izolacyjnym. Wykonuje się pomiary co 5 lat więc jeżeli coś by było nie tak wtedy otok lub szpilki.

W przypadku uziemienia fundamentowego dla uziemienia ochronnego i jednoczesnie odgromowego właśnie pomiędzy złączem kontrolnym a ławą fundamentową. Mówili mi, że zachodzi jakieś zjawisko chemiczne - nie pamiętam dokładni enazwy. Idea jest taka, że coś na zasadzie galwanizacji, czyli różnicy potencjałów i przepływie wyindukowanych prądów bednarka poprostu koroduje, mimo, że jest w ocynku i odseparowana od ziemii, która też zawiera swoje sole i minerały przyspieszające proces koroczji. 
Nie jestem elektrykiem, ani chemikiem, ale skoro kilkoro niezależnych ludzi wykonujących takie instalacje mówi mi na początku rozmowy dotyczącej uziemienia to samo, to coś w tym musi być.

Masz na myśli chyba ogniwa galwaniczne które mogą powstać na bezpośrednim styku miedzi ze stalą cynkowaną. Zawsze można zastosować łącze nierdzewne plus przekładki lub nawet same przekładki ołowiowe. Ceny materiałów do uziomu są wprost proporcjonalne do ich żywotności.
 ..Istota wiedzy polega na tym, by posiadając ją korzystać z niej..
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu