Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Adaptacja projektu
#1
Witam,
Witam, bardzo mnie zainteresował temat budowy prostego konstrukcyjnie i taniego domu.
Mam jednak kilka pytań odnośnie adaptacji projektu.
Kupując projekt dostaję "gotowca" którego chciałbym oczywiście przerobić.

- układ ścian działowych wewnątrz budynku dopasuje pod swoje potrzeby - czy te zmiany wymagają prac projektanta adaptującego?
- wraz ze zmianą układu ścian działowych prawdopodobnie będzie trzeba zmienić układ wentylacji i kominów - czy te zmiany wymagają prac projektanta adaptującego?
- wraz ze zmianą układu ścian działowych prawdopodobnie będzie trzeba zmienić układ instalacji elektrycznej, hydraulicznej - czy te zmiany wymagają prac projektanta adaptującego?

- wraz ze zmianą układu ścian działowych prawdopodobnie będzie trzeba zmienić/ poprzesuwać okna i drzwi zewnętrzne - czy te zmiany wymagają prac projektanta adaptującego?
- kąt nachylenia dachu muszę mieć minimum 30 st., będę mięć większy stryszek - czy te zmiany wymagają prac projektanta adaptującego?
- prawdopodobnie będę chciał zmienić wymiar zewnętrzny budynku dokładając ok 1m/1,5 m długości (część mieszkalna bardziej kwadratowa) - czy te zmiany wymagają prac projektanta adaptującego?
- jak fundusze pozwolą to chciałbym od razu postawić garaż - czy te zmiany wymagają prac projektanta adaptującego?

Prawdopodobnie wszystkie te zmiany wymagają prac projektanta adoptującego - jaki jest orientacyjny koszt tych prac projektanta adoptującego. Czy to nie będzie koszt zbliżony do projektu indywidualnego?
Odpowiedz
#2
Na większość pytań odpowiedź jest twierdząca. Architekt adaptujący na pewno musi wprowadzić zmiany jeżeli chodzi o kąt nachylenia dachu (a więc i wysokość budynku wraz z jego kubaturą), przesunięcie otworów drzwiowych i okiennych (wygląd elewacji), przeniesienie kominów, doprojektowania garażu. Są to istotne zmiany konstrukcyjne. Zwłaszcza powiększenie budynku o garaż wpływa na zmniejszenie powierzchni biologicznie czynnej działki.
Co do zmiany układu pomieszczeń to moim zdaniem zależy od skali modyfikacji. Zamiana salonu z kuchnią i łazienki z sypialnią (ogólnej koncepcji układu i funkcji pomieszczeń i rozprowadzenie instalacji wod-kan) moim zdaniem musi być uwzględniona na etapie adaptacji. Ale już przestawnie ścian działowych (nie konstrukcyjnych) o kilka centymetrów w lewo czy w prawo dokonuje się już tak naprawdę na żywca podczas budowy. Każdy może chcieć mieć gdzie indziej zlew, zmywarkę, gniazdko, włącznik, żyrandol. kinkiet, pralkę w łazience czy kotłowni itp. Kierownik budowy może wpisać odpowiednią adnotację do dziennika.
Orientacyjnych kosztów takich zmian nie podam, wszystko zależy od lokalnego rynku. Podzwoń, popytaj. Niektórzy architekci biorą konkretną stawkę za każdą ze zmian (i wtedy może wyjść sporo), inni działają bardziej "ryczałtem". Ale raczej drożej niż indywidualny projekt nie wyjdzie.

Dodam jeszcze, że z garażem może być ciekawie. Np. jeśli jest to osobny budynek, będzie od niego inaczej liczony podatek. Jeżeli nie zdecydujesz się go budować od razu, to pozwolenie na jego budowę uzyskasz dopiero po zakończeniu budowy domu - nie można mieć dwóch pozwoleń na raz. Ale można też zaprojektować go w formie wiaty i budować na zgłoszenie. Koleżanka się tym interesowała i kiedyś mi mówiła o różnych kruczkach i sztuczkach z tym związanych. Architekt adaptujący z pewnością udzieli wszystkich informacji, w necie też coś musi być już o tym napisane.
Nasz dom w 3DGaleria budowy | Już mieszkamy
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu