Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozplanowanie pomieszczeń.
#31
(07.09.2016, 21:13)sierzant napisał(a): Luna ma 200m3 po co ci 500m3 do budynku 106m a poniewaz i tak bede kopal 150m pod kabel elektryczny to niech bedzie 150m rury Lepiej? I jeden koszt tylko rura

Minimalne ilości powietrza przypadające na jedną osobę określone są w normie PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania. oraz w z zmianie do tej normy PN-83/B-03430/Az3:2000. Wyciąg najważniejszych postanowień ww norm: • Budynki mieszkalne: Strumień objętości powietrza wentylacyjnego w budynku mieszkalnym jest określony przez sumę strumieni powietrza usuwanego z pomieszczeń pomocniczych. Strumienie te powinny wynosić co najmniej: - w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę gazową lub węglową: 70 m3 /h - w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę elektryczną: 30 m3 /h w mieszkaniu do 3 osób; 50 m3 /h w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób - w kuchni bez okna zewnętrznego wyposażonej w kuchnię elektryczną: 50 m3 /h - w łazience (z WC lub bez): 50 m3 /h - w wydzielonym WC: 30 m3 /h - w pomocniczym pomieszczeniu bezokiennym: 15 m3 /h - w kuchni bez okna zewnętrznego, wyposażonej w kuchnię gazową, obowiązkowo z mechaniczną wentylacją wywiewną: 70 m3 /h - dla pokoju mieszkalnego oddzielonego od pomieszczeń kuchni, łazienki i WC więcej niż dwojgiem drzwi lub pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub w wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego: 30 m3 /h.
Luna ze swoją wydajnością spokojnie wystrczy. To Ty podałeś link do wentylatora o wydajności 520 m3/h Smile
A jakiej średnicy ma być ta rura?
EDIT.
Zakładam że rura ma średnicę 160 mm. Czyli w 150 m rury jest 3 m3 powietrza. Taka luna "wyssa" je w ciągu minuty. Wtedy do rury "wejdie" zimne powietrze, które zostanie w ciągu kolejnej minuty wrzucone do pomieszczeń. Ile jest w stanie nagrzać się w ciągu minuty?
Odpowiedz
#32
(07.09.2016, 21:23)marcinur napisał(a):
(07.09.2016, 21:13)sierzant napisał(a): Luna ma 200m3 po co ci 500m3 do budynku 106m a poniewaz i tak bede kopal 150m pod kabel elektryczny to niech bedzie 150m rury Lepiej? I jeden koszt tylko rura

Minimalne ilości powietrza przypadające na jedną osobę określone są w normie PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania. oraz w z zmianie do tej normy PN-83/B-03430/Az3:2000. Wyciąg najważniejszych postanowień ww norm: • Budynki mieszkalne: Strumień objętości powietrza wentylacyjnego w budynku mieszkalnym jest określony przez sumę strumieni powietrza usuwanego z pomieszczeń pomocniczych. Strumienie te powinny wynosić co najmniej: - w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę gazową lub węglową: 70 m3 /h - w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę elektryczną: 30 m3 /h w mieszkaniu do 3 osób; 50 m3 /h w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób - w kuchni bez okna zewnętrznego wyposażonej w kuchnię elektryczną: 50 m3 /h - w łazience (z WC lub bez): 50 m3 /h - w wydzielonym WC: 30 m3 /h - w pomocniczym pomieszczeniu bezokiennym: 15 m3 /h - w kuchni bez okna zewnętrznego, wyposażonej w kuchnię gazową, obowiązkowo z mechaniczną wentylacją wywiewną: 70 m3 /h - dla pokoju mieszkalnego oddzielonego od pomieszczeń kuchni, łazienki i WC więcej niż dwojgiem drzwi lub pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub w wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego: 30 m3 /h.
Luna ze swoją wydajnością spokojnie wystrczy. To Ty podałeś link do wentylatora o wydajności 520 m3/h Smile
A jakiej średnicy ma być ta rura?

Acha popatrzyles na max moc wentylator bedzie skrecony elektronicznie na 100m3 i przez to zupelnie bezglosny Mam takie rozwiazanie w dolocie powietrza do kominka i uwierz mi ze zblizajac ucho do obudowy nic nie uslyszysz Srednica ruru nie wiem  Moze przegiolem z tymi 150m ale spokojnie tyle moge wsadzic
Odpowiedz
#33
(07.09.2016, 21:30)sierzant napisał(a):
(07.09.2016, 21:23)marcinur napisał(a):
(07.09.2016, 21:13)sierzant napisał(a): Luna ma 200m3 po co ci 500m3 do budynku 106m a poniewaz i tak bede kopal 150m pod kabel elektryczny to niech bedzie 150m rury Lepiej? I jeden koszt tylko rura

Minimalne ilości powietrza przypadające na jedną osobę określone są w normie PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania. oraz w z zmianie do tej normy PN-83/B-03430/Az3:2000. Wyciąg najważniejszych postanowień ww norm: • Budynki mieszkalne: Strumień objętości powietrza wentylacyjnego w budynku mieszkalnym jest określony przez sumę strumieni powietrza usuwanego z pomieszczeń pomocniczych. Strumienie te powinny wynosić co najmniej: - w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę gazową lub węglową: 70 m3 /h - w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę elektryczną: 30 m3 /h w mieszkaniu do 3 osób; 50 m3 /h w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób - w kuchni bez okna zewnętrznego wyposażonej w kuchnię elektryczną: 50 m3 /h - w łazience (z WC lub bez): 50 m3 /h - w wydzielonym WC: 30 m3 /h - w pomocniczym pomieszczeniu bezokiennym: 15 m3 /h - w kuchni bez okna zewnętrznego, wyposażonej w kuchnię gazową, obowiązkowo z mechaniczną wentylacją wywiewną: 70 m3 /h - dla pokoju mieszkalnego oddzielonego od pomieszczeń kuchni, łazienki i WC więcej niż dwojgiem drzwi lub pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub w wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego: 30 m3 /h.
Luna ze swoją wydajnością spokojnie wystrczy. To Ty podałeś link do wentylatora o wydajności 520 m3/h Smile
A jakiej średnicy ma być ta rura?

Acha popatrzyles na max moc wentylator bedzie skrecony elektronicznie na 100m3 i przez to zupelnie bezglosny Mam takie rozwiazanie w dolocie powietrza do kominka i uwierz mi ze zblizajac ucho do obudowy nic nie uslyszysz Srednica ruru nie wiem sam ale napewno za 30-40% ceny bez rachunku wiec budzetu nie nadszarpnie Moze przegiolem z tymi 150m ale spokojnie tyle moge wsadzic

Edytowałem post. Przeczytaj co napisałem dalej Smile
Odpowiedz
#34
(08.09.2016, 08:36)sierzant napisał(a): OK to wysysanie do mnie przemawia szukam jakiejs rekuperacji i gaz bedzie wtedy dobrym rozwiazaniem

Nadal nie rozumiem dlaczego tak odrzucasz tę lunę?
Ludzie na forum muratora piszą, że odzysk ciepła jest całkiem niezły. Nie mogę teraz znaleść konkretnych postów, ale gdzieś pisali że odzysk jest na poziomie 80%.
A jak sam zrobisz instalację to rekuperacji na lunie wyjdzie taniej niż budowa kominów wentylacyjnych.
Odpowiedz
#35
Wracając do rozplanowania pomieszczeń i wcześniejszego pytania o garaż zrobiłem takie coś.
Powiększył się salon a zmniejszyła komunikacja ale przez to wchodzi się wprost do salonu.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz


#36
Zastanawia mnie szerokość wewnętrzna garażu 2,31 m. Przeciętny kompakt (astra 5, golf 7, focus 3) ma szerokość 1,8 m, z lusterkami ok. 2 m. Czyli brama musiałaby być w zasadzie na całą szerokość garażu. Brawo, udało się wjechać do garażu i nie oberwać lusterek (może nawet je złożyłeś, ale do wyjazdu tyłem warto je rozłożyć), pozostaje ok. 0,5 m luzu, a tak naprawdę ok. 0,3 m, bo przecież prawe lusterko też potrzebuje się zmieścić w tej szerokości i nie trzeć po ścianie. Jak wysiądziesz? Jak przejdziesz do drzwi wejściowych przeciskając się między brudnym nadwoziem a ścianą? Jaki będzie komfort użytkowania takiego garażu? Pojedź do centrum handlowego i zaparkuj się na standardowym miejscu - wyobraź sobie, że tak będziesz miał codziennie i to na własną prośbę.
Nasz dom w 3DGaleria budowy | Już mieszkamy
Odpowiedz
#37
Z poszerzeniem garażu o 0,5m chyba nie będzie problemu, szerokość garażu wziąłem z gotowych projektów. Tam były takie szerokości. Myślę ze po to jest forum żeby to przedyskutować. Czyli szerokość garażu wewnątrz 2,8m albo i 3m. Można też nie poszerzać wymiarów budynku z 15m tylko pomieszczenia przesunąć. Jakoś dziwnie duży salon mi wyszedłSmile
Odpowiedz
#38
Tak myślałem, bo to wymiar gotowców. Nie wiedzieć czemu na wizualizacji wstawią przeskalowany samochód (najczęściej porsche) i udają, że to się mieści.
Ja podszedłem do tematu w ten sposób: do szerokości samochodu dodałem po 1 metrze z każdej strony na swobodne otwarcie drzwi i wyszło mi 3,8 m. Potem stwierdziłem, że nie jadę po szynach, tylko będę parkował "jak mi się uda", więc nie zawsze prosto i dołożyłem jeszcze pół metra. W sumie mój garaż będzie miał wewnątrz jakieś 4,3 m. Pewnie finalnie wyjdzie mniej, bo będzie trzeba ocieplić ścianę między domem a nieogrzewanym garażem (10-15 cm), ale i tak zakładam pełną swobodę.
[Obrazek: garaz.jpg]
Nie rysowałem sam modelu auta, a tak na szybko nie znalazłem czegoś sensownego z otwartymi drzwiami. A ten model przynajmniej trzyma wymiary realnego auta.
Nasz dom w 3DGaleria budowy | Już mieszkamy
Odpowiedz
#39
A mi się wydaje że 3,5m powinno wystarczyć i też tak zrobiłem ale wymiary budynku wyszły mi 1m więcej czyli 16x10. Michał pokaż jak rozplanowałeś swoje pomieszczenia.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#40
z takimi wymiarami (trzeba pytac Łukasza czy to technicznie mozliwe) to juz wam "Domza220tys" wychodzi [Obrazek: biggrin.png]
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 7 gości
  
Menu