Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozplanowanie pomieszczeń.
(17.03.2019, 22:25)aarek1404 napisał(a): nie za małe te okna w salonie wszystkie 3 sztuki 90 x250cm??

A tego nie wiem...

Przepisy mówią o tym że przeszklenia powinny mieć wielkość co najmniej 1/8 powierzchni podłogi.
Salon ma 25 m2 - więc 1/8 to 3.125m2.
A dwa okna 90x250 to 4.5m2

Więc teoretycznie jest O.K.
Choć niestety przydałby się jakiś program, w którym można by zrobić symulacje oświetlenia naturalnego. Takie rzeczy mają architekci.

Generalnie chciałbym aby jedno okno było wejściem na ogród, drugie tylko uchylne (w jadalni) a trzecie nie otwierane.
Odpowiedz
Czy przesunięcie (przebudowanie) ściany działowej wymaga zmian w projekcie ,które musi nanieść architekt? Chciałbym zrobić 2 równe pokoje dla dzieci tak jak było na filmie "Ile kosztował gotowy dom? Wizyta #2 Szczepidło k.Konina. Ile kosztuje budowa małego domu 106m2 ?"
Odpowiedz
Albo zmieniasz układ na etapie adaptacji, albo podczas budowy - na mocy wpisu kierownika budowy do dziennika budowy.
Temat poruszany na forum półtora miliona razy....
Odpowiedz
Cześć wszystkim.
Jeśli uda mi się przeforsować sprawy formalne to będę chciał wybudować dom ze zmodyfikowanego projektu "dom za 150 tys". Poniżej załączam rysunek z moim zamysłem na rozplanowanie pomieszczeń. Prosiłbym o wasze opinie co do takiego układu.
Dodam jeszcze, że chciałbym poszerzyć budynek o około 1 metr. Kotłownię planuje natomiast zrobić w wolnostojącym garażu.
[attachment=5139]


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
Bardzo fajny rozkład. Sam planuje podobny- w domu z komputera postaram się go tu pokazać. W oryginalnym rozkładzie nie do przyjęcia jest, jak dla mnie, łazienka jako pierwsza od wejścia.
Mój rozkład jest podobny, ale bez zmiany wymiarów zewnętrznych.
Jak go tu wstawię, to opiszę kilka moich pomysłów.
Odpowiedz


(09.05.2019, 10:29)Siarak napisał(a): Bardzo fajny rozkład. Sam planuje podobny- w domu z komputera postaram się go tu pokazać. W oryginalnym rozkładzie nie do przyjęcia jest, jak dla mnie, łazienka jako pierwsza od wejścia.

Dlaczego? to akurat jest praktyczne - jak coś robisz na zewnątrz i nagle Ci się zachce to nie musisz np. z buciorami defilować przez całą chałupę...
Pomijam to ze jest ona dość spójna z całą "strefą dzienną" (salon, kuchnia wejście z fragmentem korytarza ) - goście nie będą błądzić niepotrzebnie...

Ja bym zapytał po co w 100 metrowym domku aż dwie łazienki? (łazienki - nie oddzielnie WC i łazienka) - co planujecie w nich robić? Telewizje oglądać? Dzieła światowej literatury czytać?

W przypadku domów z poddaszem użytkowym - O.K. jest to rozsądne - by nie latać po schodach etc. Ale na jednym poziomie i to o relatywnie małym metrażu jest to zbytek...
Tak naprawdę tylko przebywający w pokoju  6 i 8 będą korzystać z łazienki (7)
Mając na uwadze że i oni gros czasu spędzą albo poza domem albo w salonie to tak naprawdę łazienka (7) będzie nieużywana...

A te dwie łazienki to ponad 14,5 m2 - połowa kawalerki która nierzadko kosztuje tyle co budowa "wymarzonego" domku.


"Prostota to oszczędność" - i to jest idea domu za 150tyś...

Ja bym zapytał po co Ci pom. gospodarcze? - spiżarka? przechowywania mioteł? Czy jedno i drugie?
Bo może warto wstawić przesuwne drzwi - takie dyskretne i zrobić krótszą drogę do kuchni - przez właśnie owe pomieszczenie (w którym np. zostawisz zakupy do spiżarki etc. )
Odpowiedz
(11.05.2019, 16:33)NIECNY napisał(a): Dlaczego? to akurat jest praktyczne - jak coś robisz na zewnątrz i nagle Ci się zachce to nie musisz np. z buciorami defilować przez całą chałupę...
Pomijam to ze jest ona dość spójna z całą "strefą dzienną" (salon, kuchnia wejście z fragmentem korytarza ) - goście nie będą błądzić niepotrzebnie...

Dla mnie łazienka, (której domownicy używają zazwyczaj będąc w domu niż jak im się zachce za zewnątrz) jako pierwsze drzwi od wejścia nie widzi mi się wcale. Wychodzenie z pod prysznica wprost pod drzwiami wejściowymi? z przejściem w ręcznikach prawie przez salon? O nie.
No i ten korytarz przez: łazenka> wc> sypialnie, dopiero salon/kuchnia.
A dla gości jak najbardziej, żeby nie spacerować po całej chacie robi się bliżej salonu WC i sprawa załatwiona.

(11.05.2019, 16:33)NIECNY napisał(a): Ja bym zapytał po co w 100 metrowym domku aż dwie łazienki? (łazienki - nie oddzielnie WC i łazienka) - co planujecie w nich robić? Telewizje oglądać? Dzieła światowej literatury czytać?

Tu bym się zgodził, prawie w pełni, że dwie łazienki to rozrzutność, lepiej łazienka + WC.
A nie w pełni za ton Twoich uwag i nieśmieszny (chyba) sarkazm. Co do literatury światowej, czy krajowej, to gdzie rekomendujesz czytanie?

(11.05.2019, 16:33)NIECNY napisał(a): Ja bym zapytał po co Ci pom. gospodarcze? - spiżarka? przechowywania mioteł? Czy jedno i drugie?
Bo może warto wstawić przesuwne drzwi - takie dyskretne i zrobić krótszą drogę do kuchni - przez właśnie owe pomieszczenie (w którym np. zostawisz zakupy do spiżarki etc. )

Faktycznie to pom gospodarcze duże i trochę nieustawne, ze względu na proporcje.
Z tymi drzwiami i przejściem to taki jest problem, że zabierają przestrzeń w tejże spiżarni i w wiatrołapie, która mogła by być wykorzystana na np regał czy szafki, a w wiatrołapie wieszaki/ szafa wnękowa.

Jedna mała uwaga tomek461, kotłownia w osobnym budynku to bardzo fajna sprawa, tylko pamiętaj że w domu zawsze jest potrzebny kąt gospodarczy, czy to na wspomniane szczotki/mopy, odkurzacz, i mnóstwa innych potrzebności pod ręką.

Pokaże co mi się udało wymyślić. Umeblowanie tak na szybo, dla kontroli czy się wszystko jako tako mieści.
Rozważam jeszcze powiększenie pomieszczenia gosp. (to na prawej ścianie w środku) żeby zmieścić się z suszeniem prania i pozostałą graciarnią, o której pisałem akapit wyżej.
Oraz wstawienie jakichś np przesuwnych drzwi oddzielających część sypialnianą od reszty domu. Ale to raczej temat na etapie wykańczania.

   
   
   

Mile widziane wszelkie uwagi.
Odpowiedz
Rozkład bardzo podobny do wybudowanego mojego, i Michała G.
Nawet kuchnię zaprojektowałeś praktycznie jak moja.
Cóż można powiedzieć:
-będzie zdecydowanie mało miejsca na stół w jadalni (8 osób)
przejście do kuchni to dramat.
-rzuca się w oczy ten korytarz z wejściami do pokoi i technicznego
dla mnie to marnotrawstwo miejsca.
Niestety ale ciągle powtarzam że "domza" z gumy nie jest.
I to widać.Garderoby, spiżarnie i inne takie zakamarki. na tak małej powierzchni
tylko potęgują wrażenie ciasnoty.
Ale całościowo rozkład jak najbardziej.  Smile
Pod spodem mój, mam więc powiem tak:
 w moim rozkładzie nie zmieniłbym niczego.


Załączone pliki Obrazki
   
Odpowiedz
Kol. Siarak - jeśli chodzi o łazienkę to można przenieść drzwi na drugą ścianę i wówczas, ktoś kto wchodzi z wiatrołapu do domu widzi po lewej szafę, po prawej ścianę, a przed sobą kawałek korytarza...
Robi dwa kroki i po lewej widzi już salon, a po prawej korytarzyk...

W domu parterowym jasne i "szczelne" wydzielenie strefy dziennej od nocnej jest niewykonalne - a już na pewno nie przy 100-120m2

A słowa o czytaniu literatury - cóż, już tu na forum niektórzy przekonywali, że koniecznie potrzebują dwóch łazienek by "nie czekać w kolejce" - Stąd takie pytanie

Co do pomieszczenia gosp - to tylko pytanie bo naprawdę rzeczywista funkcja może być różna...
A ewentualne drzwi przesuwne - jeśli funkcja pom. gospodarczego to by uzasadniała, nie zajmują wiele miejsca...
Odpowiedz
Jeśli chodzi o dwie łazienki w moim projekcie to w łazience nr 9 była by też urządzona pralnia. No i pełniła by ona funkcje wc dla gości. Jeśli chodzi o pomieszczenie gospodarcze to miało by ono funkcje spiżarki, staneła by tam może dodatkowa zamrarzarka, poza tym byl by to taki schowek na wspomnianą miotłę itp.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu