Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozplanowanie pomieszczeń.
(07.07.2018, 16:11)retronora napisał(a): Rozkład pomieszczeń to jedno ale wrzuć sobie całość w 3d i zobacz jak wygląda dom wizualnie z zewnątrz, z 3 stron prawie same gołe ściany, zwłaszcza ściana z drzwiami i małym okienkiem w pomieszczeniu gospodarczym dla mnie byłaby mało atrakcyjna.

Wiem, wszystko wiem. Ale są to zmiany wymuszone ze względu na to że ma to być dom pasywny i jest dopasowany do umiejscowienia na działce względem stron świata i ulicy.
Jeżeli chodzi o zapachy to mam nadzieje że wentylacja mechaniczna poradzi sobie z nimi. Ale mam świadomość, że może być w pewnym stopniu uciążliwe.I ta łazienka, i ciągły ruch w salonie. Jak również obawiam się tego że drzwi w każdym z pomieszczeń muszą być łazienkowe - czyli ze szpara od spodu, ze względu włąśnie na wspomnianą wentylacje mechaniczną i to też może mieć wpływa na "komfort akustyczny". Niby silka dobrze wycisza ale jak będzie szpara pod drzwiami w każdym pomieszczeniu to raczej nie będzie miało znaczenia..
Domy norweskie mają właśnie podobne usytuowanie pomieszczeń stąd moja inspiracja jak również dom rzeczyiście pasywny pana Macieja z Kożmina Wielkoposlkiego.
Tam od strony północnej są tylko drzwi wejściowe.... Poradził sobie z tym  "kiepskim" widokiem maskując go roślinnościa z zewnątrz.
Odpowiedz
Photo 
Witam. 

Śledzę to forum spokojnie ponad rok i w końcu jestem bliżej niż dalej jeśli chodzi o budowę domku. Co myślicie o takim rozłożeniu pomieszczeń, jeśli chodzi o powierzchnię budynku to został on delikatnie powiększony. Głównym założeniem jest to, aby wchodząc do domu nie przechodzić przez cały budynek, a wejść do otwartego salonu. Proszę o sugestie co zmienić i poprawić.

   
Odpowiedz
Widzę bardzo duże podobieństwo do jednego projektu z biura Extradom.Układ bardzo dobry,ale koszt adaptacji wraz ze zmianami może Cie zwalić z nóg.Tym bardziej,że zamierzasz powiększyć dom.
Odpowiedz
U rodzicow w domu tez jest wejscie do otwartego salonu, mimo ze przez korytarz jak u ciebie, to zima bardzo odczuwalny jest naplyw zimnego powietrza kiedy ktos wchodzi do domu. Do tego stopnia ze na koncu salonu siedzac na kanapie ma sie ochote podnosic nogi w powietrze. Pomysl nad przegrodzeniem tego korytarza.
Odpowiedz
No właśnie warto pomyśleć o wiatrołapie.
Odpowiedz


Witam,

Będę wdzięczny za wasze opinie odnośnie rozplanowania pomieszczeń jak na obrazie poniżej. Przepraszam za jakość, ale robiłem to w PaincieSmile 
Powierzchnia została taka sama jak w oryginale. Głównym zamysłem było zastosowanie waszych dobrych pomysłów i zastrzeżeń z wcześniejszych komentarzy - maksymalne pozbycie się korytarzy, oraz utworzenie podziału na strefę dzienną i nocną oraz umieszczeniem wiatrołapu w strefie dziennej bez powiększania domu i bez podwyższania kosztów budowy.
Układ ten został pomyślany pod kątem ogrzewania gazowego z piecem kondensacyjnym, dwufunkcyjnym, dlatego też nie ma kotłowni i piec gazowy ma być umieszczony w łazience (zabudowany dyskretną szafą). Powoduje to oszczędność miejsca, które zostałoby zmarnowane na kotłownie, jak również obniżenie kosztów budowy (odpada budowa drugiego komina, drzwi zewnętrznych do kotłowni, okna, wykończenia kotłowni itd.). Dzięki temu że piec znajduje się w łazience, woda podgrzewana na bieżąco będzie bliżej zlewu w kuchni i umywalki/prysznica/wanny w łazience (szybciej będzie leciała ciepła woda po odkręceniu kranu).
Dla tych którzy nie mogą mieć ogrzewania gazowego, można przywrócić kotłownie w oryginalnym miejscu kosztem sypialni rodziców.
Dzięki usunięciu korytarzy, udało się wygospodarować więcej miejsca w strefie dziennej, gdzie znalazła się kuchnia z wyspą. W zależności od indywidualnych preferencji i usytuowania na działce, można zamienić miejscami kuchnię z salonem.
Większa łazienka przy tym układzie nie ma okna, co dla niektórych może być wadą, ale wentylacja zapewniona jest przez kanał wentylacyjny w kominie. Wentylacja kuchni i małej łazienki może być wykonana jako kratka w ścianie lub przez dach (dachówki wentylacyjne). 
W ścianie wschodniej nie ma żadnych okien - będzie tam znajdowała się wiata garażowa bezpośrednio przylegająca do ściany. W zależności od indywidualnych potrzeb, można zaprojektować tam dodatkowe okna doświetlające pokoje. 
Prawie wszystkie okna zostały zmienione na 180cm.
Spiżarnia została usunięta - moim zdaniem domek ten jest za mały na osobną spiżarnię, a kuchnia jest na tyle duża żeby pomieścić wszystkie słoikiSmile
Kosiarki, rowery, grabie i łopaty będą w drewutni.

Będę wdzięczny za wasze komentarze. Zastanawiam się, w jakim stopniu tak duże zmiany odbiją się na koszty adaptacji - będzie trzeba zaprojektować na nowo wszystkie instalacje. Wydaje mi się, że pieniądze zaoszczędzone na drugim kominie i kotłowni powinny zbilansować duży koszt adaptacji, ale dobrze by było jakby wypowiedział się ktoś bardziej doświadczony.

Pozdrawiam,
Krzysztof


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
Witam. O koszty adaptacji zbytnio bym się nie martwił bo żadnych spektakularnych zmian tu nie ma. Kanalizacja oraz inne podejścia w tym układzie są łatwe do wykonania. Najbardziej rzuca się w oczy że cały ruch wejście-wyjście z domu, będzie się odbywał przez kuchnię co akurat nie jest dobrym pomysłem. Zastanowiłbym się nad wydzieleniem krótkiego holu kosztem kuchni po wejściu z wiatrołapu (długości powiedzmy 150-200 cm), niekoniecznie ściana do sufitu ale nawet w formie murka gdzie można odłożyć np. klucze itd. po wejściu do domu. To sprawi że domownicy a zwłaszcza goście nie będą wchodzić od razu do kuchni po której moim zdaniem nie powinni się "kręcić" Smile Łazienka dla gości jest głęboko w strefie prywatnej. Poza tym układ jest fajny i zdecydowanie więcej jest przestrzeni. Pozdrawiam.
 ..Istota wiedzy polega na tym, by posiadając ją korzystać z niej..
Odpowiedz
Witam. My z mężem również planujemy budowę domu za 150 tyś. W projekcie chcielibyśmy dokonać kilku zmian: poszerzenie kuchni kosztem dużej łazienki (na taką głębokość żeby weszła nam podwójna lodówka), zmniejszenie pokoju 16 metrowego żeby uzyskać małą łazienkę z oknem dostępną tylko z sypialni (drzwi do tej łazienki przesuwne), w miejsce spiżarni i wc - garderoba (bo w projekcie jest bardzo mało miejsca na szafy), przesunięcie okna w jadalni, powiększenie okna w kuchni, w salonie duże okno przesuwne. Co o tym myślicie? Przepraszam za słabą jakość rysunku. Z góry dziękuję za ocenę  Cool


Załączone pliki Obrazki
   
Odpowiedz
Że to nie będzie już dom za 150 tyś?

Druga łazienka też musi mieć wentylacje
Odpowiedz
Czas na elewację....


Załączone pliki Miniatury
                               
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 12 gości
  
Menu