Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
10kw czy 15kw pellet
#1
Wg projektu zapotrzebowanie 15kw, ale rozmawiałem z jednym instalatorem ze w tym przypadku (20 grafit na scianach, 15 grafit podloga, 30 cm 035 welna) wystarczy 10kw.
Kolejny instalator twierdzi ze zabraknie na ciepłą wodę (wężownica 300L).

Pytanie więc do was. Czy ktoś efektywnie korzysta z pelletu z piecem 10kw przy tym metrażu. Bo przewymiarowanie pieca to jednak większe koszta ogrzewania.

Sprawa nie mniej ważna. Projekt zakłada 15kw, ale przy takiej mocy minimalna wysokość komina to 6m - tak wynika z wyliczeń i zaleceń producentów kotłów. Zastanawiam się skąd projektant wziął 5m komin przy ogrzewaniu na pellet - to nie trzyma się kupy.

dla komina o wysokości 5 metrów ciąg kominowy wynosi
ps=5*9,81*(1,1-1,42)= -15,6 Pa

Kotły 10kw wymagja ciąg kominowy na poziomie 20 Pa zaś 15 kw 23 Pa.

Skąd w takim razie takie dane w projekcie? Nie jestem specjalistą więc może gdzieś robię błąd. Ale liczę na wasze opinie.
Odpowiedz
#2
10kw bedzie i tak za duzo, niestety polscy fachowcy zawsze wszystko biorą na zapas . U mnie bedzie 12kw tylko z tego względu, że producent nie ma mniejszej mocy(inaczej brałbym 10kw). Do tego bufor max150l. Przy ociepleniu takim jak u ciebie zapotrzebownie bedzię w granicach 7-8kw
Odpowiedz
#3
Ja mam 12kw Chociaż zamawiałem 10kw... Ale do rzeczy 10 kw wystarczy z pieca korzystam od ok 20 grudnia (w którymś wątku mam opisany temat kotłowni). Dodam że drugi raz nie kupiłbym pieca na pellet.
Odpowiedz
#4
Dlaczego nie kupiłbyś jeszcze raz pelletowca?
Odpowiedz
#5
radzio co nie tak z tym piecem? bo ja mam jeszcze szanse zmienic na inny typ ogrzewania
Odpowiedz


#6
Dwie rzeczy pierwsza trzeba uzupełniać Pellet trzeba czyścić go co jakiś czas druga istotniejsza sprawa to efektywność to znaczy minimalna zadana temperatura na piecu to 60 stopni mniej nie da się zadać a na podłogę puszczam 30 stopni. Teraz brałbym pompę ciepła jakbym miał gaz to gaz.
A mój pięć lubi tylko jeden rodzaj Pelletu
Odpowiedz
#7
taki urok piecow na paliwa stale.
Odpowiedz
#8
Radziu pisałem , przy pellecie  musisz pokochać kotłownię  Smile
Odpowiedz
#9
Mieszkałem w domu z piecem na węgiel to Pellet przy temu to luksus. Dzisiaj wybrałbym coś innego.... Może się okazać że za parę lat ceny energi bedziemy mieć takie jak na zachodzie i przy pompie bez fotowoltaiki nie będzie różowo
Odpowiedz
#10
.......może się okazać że za parę lat ceny energii będziemy mieć takie jak na zachodzie......
Jakie parę, przecież już w tym roku rząd zablokował podwyżkę (wybory)
A po wyborach zobaczycie, dużo używanych pomp będzie w 2020r w sprzedaży.  Smile
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu