Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Likwidacja kominów dymnych i wentylacyjnych - pompa ciepła i rekuperacja
#41
(23.11.2016, 15:51)sierzant napisał(a): [quote pid='831' dateline='1479907672']
Odnośnie pelletu - sam sobie już odpowiedziałeś. Pellet jest dość mało "obsługowy" ale żeby poprawnie działało potrzebujesz dużego bufora - na którego nie ma miejsca. Poza tym dobry kocioł na pellet kosztuje tylko ok 5k PLN mniej niż pompa ciepła.

Marcin po co ci ten bufor do pelletu? Uparliscie sie byleby tylko skaplikowac instalacje. Piec na pellet dziala jak zwykly piec Pokaz mi dom z ekogrochem czy smieciuchem zaopatrzony w bufor. Nowoczesne piece pelletowe maja taki zakres mocy ze beda dzialac 24h na mocy minimalnej. NIE MA POTRZEBY MAGAZYNOWANIA ENERGII
[/quote]

A nie jest tak jak przy tradycyjnym kotle, że optymalna tempertatura pracy wynosi 60-70 stopni? W takim przypadku musi być bufor.
Odpowiedz
#42
(24.11.2016, 08:48)marcinur napisał(a):
(23.11.2016, 15:51)sierzant napisał(a): [quote pid='831' dateline='1479907672']
Odnośnie pelletu - sam sobie już odpowiedziałeś. Pellet jest dość mało "obsługowy" ale żeby poprawnie działało potrzebujesz dużego bufora - na którego nie ma miejsca. Poza tym dobry kocioł na pellet kosztuje tylko ok 5k PLN mniej niż pompa ciepła.

Marcin po co ci ten bufor do pelletu? Uparliscie sie byleby tylko skaplikowac instalacje. Piec na pellet dziala jak zwykly piec Pokaz mi dom z ekogrochem czy smieciuchem zaopatrzony w bufor. Nowoczesne piece pelletowe maja taki zakres mocy ze beda dzialac 24h na mocy minimalnej. NIE MA POTRZEBY MAGAZYNOWANIA ENERGII

A nie jest tak jak przy tradycyjnym kotle, że optymalna tempertatura pracy wynosi 60-70 stopni? W takim przypadku musi być bufor.
[/quote]

Myslisz o punkcie rosy  to akurat 55 stopni. Nowoczesne piece maja ten punkt mocno obnizony. W reszcie zawor czterodrogowy i po sprawie. Na piecu 70 stopni a na podlogówce np.35. Sam sobie ustawiasz ile chcesz. Żadnego bufora, to domena PC.
Odpowiedz
#43
(24.11.2016, 09:59)sierzant napisał(a):
(24.11.2016, 08:48)marcinur napisał(a):
(23.11.2016, 15:51)sierzant napisał(a): [quote pid='831' dateline='1479907672']
Odnośnie pelletu - sam sobie już odpowiedziałeś. Pellet jest dość mało "obsługowy" ale żeby poprawnie działało potrzebujesz dużego bufora - na którego nie ma miejsca. Poza tym dobry kocioł na pellet kosztuje tylko ok 5k PLN mniej niż pompa ciepła.

Marcin po co ci ten bufor do pelletu? Uparliscie sie byleby tylko skaplikowac instalacje. Piec na pellet dziala jak zwykly piec Pokaz mi dom z ekogrochem czy smieciuchem zaopatrzony w bufor. Nowoczesne piece pelletowe maja taki zakres mocy ze beda dzialac 24h na mocy minimalnej. NIE MA POTRZEBY MAGAZYNOWANIA ENERGII

A nie jest tak jak przy tradycyjnym kotle, że optymalna tempertatura pracy wynosi 60-70 stopni? W takim przypadku musi być bufor.

Myslisz o punkcie rosy  to akurat 55 stopni. Nowoczesne piece maja ten punkt mocno obnizony. W reszcie zawor czterodrogowy i po sprawie. Na piecu 70 stopni a na podlogówce np.35. Sam sobie ustawiasz ile chcesz. Żadnego bufora, to domena PC.
[/quote]

Myślałem raczej o efektywnej temperaturze pracy ale też wytrącaniu się kondensatu.
Jeżeli da się faktycznie ustawić kocioł pelletowy w ten sposób, żeby nie było dużo cykli rozpalania/gaszenia to jestem jak najbardziej na tak.
Choć tak jak pisałem - przyzwoity kocioł na pellet kosztuje niewiele mniej niż PC. Do tego koszt użytkowania będzie o jakieś 30-40% wyższy. Więc nie ma to ekonomicznego uzasadnienia. Komfort korzystania również jest gorszy.
Dlatego mimo, że jestem zwolennikiem kotłow na pellet, w naszym przypadku nie widzę sensu. Taki kocioł nadaje się do zastąpienia tradycyjnego śmieciucha lub kotła na "ekogroszek" w starym budownictwie.
Odpowiedz
#44
Witam,

jestem na etapie zakupu działki i nie jestem pewien, czy sąsiedzi zgodzą się na rozbudowę sieci gazowej do mojej działki (gazownictwo wyraża chęci rozbudowy). Planowałem ogrzewanie podłogowe wyłącznie na gaz, rekuperację mechaniczną z odzyskiem ciepła i rezygnację z obu kominów. Mam na uwadze, że przy braku gazu w grę wchodzi pompa ciepła. Powietrze-woda wystarczy? Jaka moc? Jaki koszt takiej pompy wraz z instalacją? Działka jest duża (0,6ha), więc nie ma problemu nawet pompą gruntową ale cena takiej pompy jest chyba znacznie wyższa. Planuję też studnię głębinową i przydomową oczyszczalnie, więc jedyne rachunki jakie bym płacił to podwyższone za prąd Smile
Co myślicie o takim rozwiązaniu? Głównie mi chodzi o koszty pompy ciepła i jej wydajność. Wiem, że będę potrzebował agregat na wypadek braków w dostawie prądu. Ile prądu podciągnąć? 15kW?
Może w przyszłości gdy będzie można prąd sprzedawać to uda się zainwestować w farmę fotowoltaniczną i w ogóle rachunków nie płacić Smile
Odpowiedz
#45
(05.12.2016, 21:04)klonu1988 napisał(a): Witam,

jestem na etapie zakupu działki i nie jestem pewien, czy sąsiedzi zgodzą się na rozbudowę sieci gazowej do mojej działki (gazownictwo wyraża chęci rozbudowy). Planowałem ogrzewanie podłogowe wyłącznie na gaz, rekuperację mechaniczną z odzyskiem ciepła i rezygnację z obu kominów. Mam na uwadze, że przy braku gazu w grę wchodzi pompa ciepła. Powietrze-woda wystarczy? Jaka moc? Jaki koszt takiej pompy wraz z instalacją? Działka jest duża (0,6ha), więc nie ma problemu nawet pompą gruntową ale cena takiej pompy jest chyba znacznie wyższa. Planuję też studnię głębinową i przydomową oczyszczalnie, więc jedyne rachunki jakie bym płacił to podwyższone za prąd Smile
Co myślicie o takim rozwiązaniu? Głównie mi chodzi o koszty pompy ciepła i jej wydajność. Wiem, że będę potrzebował agregat na wypadek braków w dostawie prądu. Ile prądu podciągnąć? 15kW?
Może w przyszłości gdy będzie można prąd sprzedawać to uda się zainwestować w farmę fotowoltaniczną i w ogóle rachunków nie płacić Smile
Pompa ciepła powietrze-woda spokojnie da radę. Do tego projektu powinna wystarczyć 8-9kW - czyli kompletna kotłownia z zasobnikiem CWU 23-25k PLN. Owszem pompa gruntowa jest trochę wydajniejsza (ok 10%) ale koszt inwestycyjny to ok 40-45k PLN. No chyba, że zrobisz sam dolne źródło poziome (tzn wynajmiesz koparkę i sam rozłożysz rury).
[Obrazek: poziomy.jpg]
Odnośnie mocy przyłaczeniowej to 14 kW powinno wystarczyć.
Jeżeli planujesz panele fotowoltaiczne to u nas są takie regulacje prawne, że nie zarobisz na spredaży prądu. Ale produkować na własne potrzeby już bez problemu możesz. W takim wypadku wyprodukowany prąd oddajesz do sieci przesyłowej a następnie z niej odbierasz. Zakład energetyczny za takie "magazynowanie" liczy sobie 20%, więc nie jest źle.
Jedyny problem to koszt inwestycyjny instalacji fotowoltaicznej. Przy nowej instalacji bez dotacji średno się to opłaca. Opłacalne jest jak dostaniesz 80% dotacji z gminy lub jak sam zmontujesz na używanych komponentach.
Odpowiedz


#46
Co masz na myśli, pisząc "cała kotłownia?" Masz jakiś konkretny model na oku?
Odpowiedz
#47
(05.12.2016, 22:05)klonu1988 napisał(a): Co masz na myśli, pisząc "cała kotłownia?" Masz jakiś konkretny model na oku?
Kompletna kotłownia to jednostka zewnętrzna i wewnętrzna pompy ciepła, zasobnik 200-300L, pompy, rury itp, sterowanie i robocizna z podłaczeniem tego do rozdzielacza. Rozdzielacz i podłogówka to już osobny koszt.
Aktualnie bardzo dobry stosunek ceny do jakości mają pompy panasonic.
Tu masz przykład z montażem:
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic...91560.html
Inne też niezłe pompy:
http://allegro.pl/pompa-ciepla-dimplex-l...22565.html
http://allegro.pl/pompa-ciepla-hewalex-p...96894.html
http://allegro.pl/pompa-ciepla-atlantic-...23833.html
Odpowiedz
#48
Taka pompa jako jedyne źródło ogrzewania będzie ok Twoim zdaniem?
Odpowiedz
#49
(05.12.2016, 22:27)klonu1988 napisał(a): Taka pompa jako jedyne źródło ogrzewania będzie ok Twoim zdaniem?
Tak. Po co płacić za inne źródła? Nowoczene pompy ciepła bez problemu radzą sobie z temperaturami -20, -25.
Przy niskich temperaturach załącza się grzałka. Wtedy COP dość mocno spada ale i tak jest bliski 2.

EDIT:
Jedyny problem to brak prądu. Ale bez prądu, poza kominkiem to teraz już żadne źródło nie pociągnie.
Odpowiedz
#50
(05.12.2016, 22:33)marcinur napisał(a):
(05.12.2016, 22:27)klonu1988 napisał(a): Taka pompa jako jedyne źródło ogrzewania będzie ok Twoim zdaniem?
Tak. Po co płacić za inne źródła? Nowoczene pompy ciepła bez problemu radzą sobie z temperaturami -20, -25.
Przy niskich temperaturach załącza się grzałka. Wtedy COP dość mocno spada ale i tak jest bliski 2.

EDIT:
Jedyny problem to brak prądu. Ale bez prądu, poza kominkiem to teraz już żadne źródło nie pociągnie.

Czyli inwestować w agregat? Masz jakiś na oku?
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu